REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lipca 2021, 09:13 komentarzy 25

  (PAP/Eugeniusz Wołoszczuk)

  Koncert z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego na Ursynowie? Z taką propozycją wyszedł radny PiS. Zarząd dzielnicy twierdzi, że nie ma to szans - wydarzenie nie jest neutralne światopoglądowo i będzie zbyt kosztowne.

  Wielkimi krokami zbliża ważne dla polskiego Kościoła wydarzenie. 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie odbędzie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, nazywanego prymasem Tysiąclecia.

  Ursynowski radny PiS Marcin Szadowiak zaproponował uczczenie tego wydarzenia koncertem zorganizowanym przez dzielnicę. 

  - Kardynał był związany nie tyle z Ursynowem czy Warszawą, co całą Polską. Był symbolem patriotyzmu, silną osobowością, która w trudnym dla kościoła czasie skutecznie wpłynęła na poprawę losu państwa. Jego beatyfikacja poza religijnym charakterem jest także wydarzeniem historycznym i politycznym - stwierdza Marcin Szadowiak.

  "Mamy rozdział państwa od kościoła"

  Radny, ponieważ nie zauważył, aby zarząd dzielnicy był chętny do podjęcia tematu, poruszył sprawę na ostatniej sesji rady dzielnicy. Zwrócił się bezpośrednio do Tomasza Sieradza, szefa klubu Koalicji Obywatelskiej, aby poparł ideę koncertu. Sieradz to były członek Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, nigdy nie ukrywał, że jest bardzo wierzący. Jednak w sprawie koncertu wił się jak piskorz.

  - Na pewno jeszcze do tego wrócimy. Możemy mieć na ten temat różne opinie, ale wydaje mi się, że osoba (samego kardynała - dop. red.) jest bezdyskusyjna - odpowiadał Tomasz Sieradz.

  Dziś już wiadomo, że koncertu poświęconego kard. Wyszyńskiemu, ani innego akcentu związanego z beatyfikacją, na Ursynowie nie będzie.

  - Budżet na wydarzenia kulturalne planujemy w sierpniu roku poprzedniego. Nie mamy pieniędzy na taki koncert, koszty jego organizacji są ogromne. Ponadto jako urząd dzielnicy chcemy do kultury podchodzić bardziej świecko. Ursynowskie świątynie jak najbardziej mogą zorganizować taki koncert na swój koszt. Sam kardynał też niewiele miał wspólnego z Ursynowem. Jest postacią zasłużoną dla Warszawy i nie tylko, ale nie ma to przełożenia na naszą dzielnicę - przekonuje wiceburmistrz Ursynowa Klaudiusz Ostrowski odpowiedzialny za kulturę.

  Zdaniem radnego Szadowiaka tłumaczenie odmowy "zbyt religijnym charakterem wydarzenia" jest niesłuszne. Jak przekonuje, w jego propozycji nie chodzi o promocję katolicyzmu, a jedynie o chęć celebracji wydarzenia o większej liczbie aspektów niż tylko religijny.

  W Polsce brakuje autorytetów?

  Według radnego Polska przeżywa kryzys autorytetów. Dlatego tak ważne ma być przybliżanie mieszkańcom wybitnych postaci jak właśnie kard. Stefan Wyszyński. W organizacji koncertu z okazji beatyfikacji widzi również szansę dla dzielnicy na podniesienie swojej rangi.

  - Staram się przedstawić sylwetkę człowieka godnego i odważnego w czasie poszukiwania autorytetów etycznych i moralnych. Moja propozycja jest odpowiedzią na mentalno-filozoficzne zapotrzebowanie i staraniem o promocję kultury wysokiej, w czym Ursynów aspiruje do zajęcia wysokiej pozycji w Warszawie - dodaje radny Marcin Szadowiak.

  Radny będzie jeszcze próbował przekonać zarząd dzielnicy do zmiany decyzji. Nie przekonuje go także argument finansowy.

  - Przez 1,5 roku nie odbywały się żadne wydarzenia publiczne, więc wydaje mi się, że środki na taki koncert powinny się znaleźć. Dlatego też wystąpiłem z taką propozycją - mówi Szadowiak.

  Kardynał Stefan Wyszyński nazywany prymasem Tysiąclecia był mężem stanu, patriotą i obrońcą praw człowieka. W czasach PRL był inwigilowany przez ówczesne służby bezpieczeństwa i przez wiele lat siedział w więzieniu lub był internowany. Kardynał Wyszyński był jednym z inicjatorów słynnego orędzia biskupów polskich i biskupów niemieckich, co spotkało się z ostrą reakcją władz komunistycznych. Podejmowane przez kardynała działania doprowadzić miały do wyboru Karola Wojtyły na papieża. W latach 80. był rozjemcą w napiętych stosunkach między Solidarnością a władzami. Zmarł w 1981 roku. Starania o beatyfikację kardynała rozpoczęto już w 1988 roku. Pierwotnie miała się ona odbyć 7 czerwca 2020 roku, lecz ze względu na pandemię uroczystości zostały przełożone na ten rok.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

  • 28
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  25Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nic dziwnego 25 miesiąc temuocena: 50% 

   Za zycia, kardynal Wyszynski byl szykanowany przez Komune za swoja postawe. Dzisiaj kardynal Wyszynski nadal jest szykanowany przez potomkow tych komunistow. Nie dziwie sie wiec ze taki apel o uhonorowanie Wyszynskiego jest skazany na niepowodzenie… Ursynow jest w lapach komuchow.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 24 2 miesiące temuocena: 56% 

   Brawo. Niech KK sobie zorganizuje za swoje $$$.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ksiega gości 23 2 miesiące temuocena: 33% 

   Klaudiusz Ostrowski był u komuni i był bierzmowany. Myślę, że jego rodzice prości ludzie z Kadzidła się wstydzą swojego syna.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~GośćPiątkowy 22 2 miesiące temuocena: 69% 

   też "byłem u komuni" i byłem bierzmowany, moi rodzice są wierzący, ja ... niby też, ale mam coraz bardziej radykalne poglądy na temat kościoła, rodzice to rozumieją, Mama czasem mówi, że jej wstyd za kościół. ale nigdy nie słyszałem, że jej wstyd za mnie. Nawet często mi mówią, że mam prawo do swoich poglądów i przyznają niestety, że mam często rację. Kościół w Polsce podzieli los kościoła czeskiego - tam od lat w kościołach są magazyny, centra kultury itp, bo... przez lata były to puste budynki. Jeśli kościół dalej będzie taki jaki jest w ostatnich latach, zaangażowany politycznie, nakazujący konkretne działanie, to niestety taki los go czeka a mnie nie będzie żal. A teraz gorliwi katolicy minusujcie śmiało...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 25 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 21 2 miesiące temuocena: 67% 

   Też byłem, ale obecny KK nie ma nic wspólnego z wiarą i tym co głosił Jezus. Tylko kasa się liczy i władza.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 20 2 miesiące temuocena: 100% 

   Fazi, władza kościoła liczy się od soboru nicejskiego, czyli od 325 r. Konstantyn Wielki tak przerobił pierwotne wierzenie by służyło umacnianiu władzy i to trwa do teraz.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Unic 19 2 miesiące temuocena: 58% 

   Rzadko zgadzam się z decyzjami urzędników, ale tym razem jak najbardziej. Brawo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wolny Duch 18 2 miesiące temuocena: 65% 

   Tak sobie zerkam w niedziele na pełne przedkościelne parkingi (bo nie chce się gorliwym ruszyć d..y na piechotę) i myślę nad tym polskim fenomenem. W XXI, w stolicy środkowoeuropejskiego kraju, wciąż jest tylu wierzących, że ich bóg wymaga i oczekuje od nich tych wszystkich dziwnych gestów, rytuałów, budynków i przede wszystkim pośrednictwa najstarszej korporacji, obrzydliwie bogatej, naznaczonej strasznymi zbrodniami i cierpieniem milionów. Jeśli to jest niezbędne bogu, to musi on mieć mordę prezesa. I z tym bogiem wam wszystkim.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 17 2 miesiące temuocena: 76% 

   Kościół to bardzo bogata, prywatna korporacja, ukierunkowana na poszerzanie wpływów finansowych i politycznych. Widać to choćby na przykładzie majątków kościelnej kadry zarządzającej. Pana Rydzyka, Głódzia, Dzięgi i praktycznie wszystkich kościelnych funkcjonariuszy wyższego szczebla. Jakby tego było mało, jest też wspierana przez państwo, w formie przelewów bezpośrednich i datków pośrednich, na różne kościelne inicjatywy. Nie wiem, jak to wszystko ma się do kazań niejakiego Chrysusa albo apostołów. Tych o bogaczach, uchu igielnym czy "grobach pobielanych". Zapewne nijak. Ale nie w tym rzecz, bo to są sprawy pomiędzy "Kościołem a wiernymi". Mnie natomiast razi fakt wyciągania ręki po publiczne wsparcie na tego typu inicjatywy. Jeżeli Kościół, instytucja bogata, chce sobie zorganizować koncert, to może to zrobić choćby w tej gargantuicznej "Świątyni opatrzności". I za swoje pieniądze. Nikt tego Kościołowi nie zabrania.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jej 16 2 miesiące temuocena: 64% 

   Klecha autorytetem? Chyb wśród domokrążców wciskających podróbki wiertarek, bo po mistrzowsku opowiadał bajki, o "Bozi".

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 15 2 miesiące temuocena: 36% 

   Swietna inicjatywa panie radny. Ale nie w tej dzielnicy, gdzie koalicjantem sa spadkobiercy komunistów. Dla Kempy to ważniejsze niz uczczenie Prymasa Polski.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 42 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fyfu 14 2 miesiące temuocena: 35% 

   KEmpa sie zarzekał, że taki katolik z niego, a tu prosze,

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marianoitaliano 13 2 miesiące temuocena: 72% 

   Propozycja radnego brzmi jak prowokacja, z góry wiadomo, że taki pomysł nie przejdzie w tej dzielnicy. Same argumenty za koncertem są po prostu śmieszne, jaki naiwny da się nabrać, że nie chodzi tu przede wszystkim o promocję katolicyzmu... Jeśli taki koncert jest potrzebny, to ok, ale tylko zorganizowany za pieniądze Kościoła.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nonick 12 2 miesiące temuocena: 58% 

   Uroczystości zwiazane z religią lub osobami kościelnymi powinny odbywać się w kościele. Niech sobie sekta sama finansuje i robi imprezy na cześć swoich ulubieńców . Brawo Ursynów !!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 53 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 11 2 miesiące temuocena: 56% 

   Miasto za te "parady " przynajmniej nie płaci. Nie widzę przeszkód, żeby taki koncert się odbył za pieniądze wiernych.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 32 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 10 2 miesiące temuocena: 55% 

   A tramwaj roznorodnosci, niech sobie finansują te różnorodności.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 28 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 9 2 miesiące temuocena: 73% 

   No rzeczywiście, tramwaj vs miliardowa kasa pompowana w kk. To jest ta równość? Stare już się trzęsie w posadach.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 8 2 miesiące temuocena: 31% 

   Religia katolicka jest religią narodową Polaków, jakoś Żydzi czy Anglicy potrafią godnie uczcić swoją religię, Polacy nie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 60 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pasztet 7 2 miesiące temuocena: 44% 

   Bo my jesteśmy już przed ruskimi...ze swoim stanem umysłu.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 17 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kabaciara 6 2 miesiące temuocena: 68% 

   Naprawdę religia katolicka jest narodową religią Polaków? Skąd te informacje... z niedzielnej mszy chyba.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 46 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 5 2 miesiące temuocena: 37% 

   Wlasnie. Dla takiej Kabaciary jej religią jest latający kosciół spaghetti.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 17 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MJ 4 2 miesiące temuocena: 67% 

   Polska nie jest krajem wyznaniowym i nie ma czegoś takiego jak religia państwowa. Natomiast kk jest bogatą korporacją, więc dosypywanie pieniędzy państwowych tej organizacji istniejącej jedynie dla własnej korzyści nie powinno mieć miejsca.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 35 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3647 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021