REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 stycznia 2020, 09:30 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK/UM)

  Kiedyś badanie lekarskie, kategoria i... do woja. Dziś - tylko przebadanie, określenie kategorii wojskowej i przeniesienie do rezerwy. Rusza kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn urodzonych w 2001 roku. Każdy z nich musi się stawić przed komisją lekarską.

  Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia, obejmując kilka tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2001 r. Dodatkowo przed komisje lekarskie zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które ukończyły 19. rok życia oraz mają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP (medycyna, farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia).

  Do kwalifikacji mogą się zgłosić również ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, jeżeli nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

  Od razu do wojska? Nie!

  Kwalifikacja to ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności kandydatów do czynnej służby wojskowej i wydanie im książeczki wojskowej. Od czasu zawieszenia w 2009 roku obowiązkowej służby wojskowej zgłoszenie się przed komisją nie skutkuje powołaniem do czynnej służby wojskowej. Natomiast niestawienie się przed komisję lekarską nadal jest zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności.

  - Do każdego objętego kwalifikacją wojskową powinno przyjść pocztą wezwanie do stawienia się przed komisją lekarską, ale brak takiego wezwania nie zwalnia z przyjścia do siedziby komisji. Uchylający się od tego obowiązku mogą zostać doprowadzeni na miejsce przez policję - informuje urząd miasta st. Warszawy.

  W Warszawie jest pięć powiatowych komisji lekarskich, z czego dla Ursynowa (oraz Mokotowa i Wilanowa) właściwa jest Powiatowa Komisja Lekarska nr 3, która swoją siedzibę ma na Mokotowie przy ul. Bielawskiej 3, (budynek Spółdzielni Mieszkaniowa „Mokotów” - Osiedle „Puławska”). Komisja będzie pracować od 10 lutego do 22 kwietnia.

  Wybierając się na wizytę w komisji, trzeba pamiętać o zabraniu dowodu osobistego, aktualnej fotografii (3x4 cm bez nakrycia głowy), dokumentów stwierdzających poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

  A co, jeśli wzywany jest na coś chory?

  W przypadku, gdy przyszły poborowy na coś choruje, na badanie przed komisją lekarską powinien przynieść dokumentację medyczną. To na jej podstawie oraz na podstawie badania, lekarze przydzielą odpowiednią kategorię wojskową:

  • „A" - zdolny do czynnej służby wojskowej;
  • „B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • „D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
  • „E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. 

  Jeśli orzeczono kategorię „A” lub „D” zdolności do czynnej służby wojskowej - po 14 dniach od dnia otrzymania orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (kiedy orzeczenie to stanie się prawomocne), kwalifikowany zostanie przeniesiony do rezerwy, co oznacza, że został uregulowany stosunek do służby wojskowej.

  Z orzeczeniem kategorii zdolności „A”, ewentualne powołanie do służby wojskowej, w czasie pokoju, może nastąpić tylko w trybie ochotniczym, na własny wniosek.

  Orzeczenie kategorii „D” uprawnia do służby na niektórych stanowiskach przewidzianych dla terytorialnej służby wojskowej – w dalszym ciągu tylko trybie w ochotniczym, na własny wniosek.

  Jeśli orzeczono kategorię zdolności „B” (czasowo niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej) kwalifikowany nie zostanie przeniesiony do rezerwy, ale wezwany na kolejną kwalifikację wojskową po upływie okresu niezdolności, w celu powtórnego przeprowadzenia badań i wydania aktualnego orzeczenia.

  Osoba z orzeczoną kategorią zdolności „E” (trwale i całkowicie niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny) - po uprawomocnieniu się orzeczenia zostanie skreślona z ewidencji wojskowej i nie będzie podlegała obowiązkowi służby wojskowej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.3647 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021