REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2022 - 31.10.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK/pixabay.pl)

  Już za kilka dni ursynowskie osiedla skończą 45 lat. Na mieszkańców czeka sporo atrakcji. I to nie tylko w same urodziny, ale przez cały rok, bo w 2022 Ursynów obchodzi też... dwusetne urodziny. Z przytupem mają wrócić Dni Ursynowa.

  W sobotę, 8 stycznia mieszkańcy naszej dzielnicy będą mieli okazję do sy,bolicznego świętowania. Tego dnia minie równo 45 lat, od momentu gdy pierwsi lokatorzy otrzymali klucze do swoich mieszkań w bloku przy ul. Puszczyka 5. Od tego momentu mówimy o początkach warszawskiej dzielnicy Ursynów.

  - Kiedy 45 lat temu pan Wacław Oświt, betoniarz Kombinatu Warszawa Południe, oraz pielęgniarka Barbara Dondalska otrzymali klucze do pierwszych mieszkań w ursynowskim bloku, nikt nie przypuszczał, że wyrośnie tu tak wspaniałe osiedle, a właściwie małe miasteczko - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

  A jednak stało się. Dziś Ursynów stanowi jedną z największych dzielnic Warszawy, w której zamieszkuje ponad 150 tys. osób. Mieszkańcy mają tutaj praktycznie wszystko, co potrzebne do życia. Zieleń, kina, teatry, imprezy plenerowe, wygodne połączenia z innymi częściami stolicy.

  Historia Ursynowa sięga jednak XIX wieku. Przełomowym momentem był zakup majątku Rozkosz na terenie dzisiejszej SGGW przez Juliana Ursyna Niemcewicza - polskiego pisarza, historyka i polityka, członka Komisji Edukacji Narodowej - który to od swojego przydomka nazwał nabytek Ursinowem. W tym roku będziemy obchodzić okrągłe 200-lecie tego wydarzenia.

  Tak dwie rocznice nie mogą obejść się bez hucznych - zastrzegając ograniczenia pandemiczne - obchodów. Nie będzie pamiętanej do dziś wielkiej parady aleją KEN, zorganizowanej z okazji 40-lecia i wspólnego świętowania na tyłach ratusza. Skromniejsze obchody dzielnica rozpocznie się już w tę sobotę i będą one trwały przez cały rok. 

  O tym, jak pierwsi mieszkańcy odbierali klucze...

  Urodziny Ursynowa urząd rozpocznie od premiery filmu przygotowanego przez związaną z naszą dzielnicą, a zwłaszcza z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury przy Kajakowej, Kompanię Teatralną Mamro. 

  - Film w żartobliwy sposób pokaże, jak mogło wyglądać przekazanie kluczy pierwszym mieszkańcom Ursynowa. Widziałem scenariusz, są tam oczywiście momenty, które nie miały miejsca w rzeczywistości, ale całość bardzo dobrze oddaje ówczesne realia - zdradza burmistrz Kempa.

  Film będzie można zobaczyć na stronie internetowej urzędu oraz na profilu na Facebooku. Jeszcze tego samego dnia, tuż po zmroku, na urzędzie dzielnicy od strony ul. Gandhi pojawi się jubileuszowy logotyp. Mieszkańcy będą mogli podziwiać go przez kilka tygodni, do momentu aż dni zaczną robić się coraz dłuższe. W sobotę o godz. 18 rozpoczną się również zapisy na grę miejską “Śladami Barei”.

  Gra będzie przypominała nieco podchody, w których trakcie uczestnicy będą musieli pokonywać przeróżne przeszkody. Na trasie będą znajdować cztery punkty, w tym jeden w urzędzie dzielnicy.

  - Można powiedzieć, że urząd będzie się źle kojarzył, bo to w tym miejscu gracze będą mieli szansę odebrać punkty przeciwnym drużynom - śmieje się burmistrz Ursynowa.

  Od wsi do miasta

  O szczegółach dotyczących “Śladami Barei” urząd będzie jeszcze informować, a sama gra zaplanowana jest na niedzielę, 23 stycznia. Natomiast niecały miesiąc później, 16 lutego mieszkańcy będą mogli obejrzeć film pt. “Wsie Ursynowa. Introspekcje”. 

  - Film powstał przy współpracy z Muzeum Etnograficznym. Nad jego tworzeniem spędziliśmy kilka miesięcy - mówi Robert Kempa.

  Obraz opowie historię Ursynowa - jak obecne tu niegdyś wsie przeistaczały się w miasto i ile z nich jeszcze zostało. Urząd przygotuje także kilka krótszych filmików, w których będzie można zobaczyć znanych mieszkańców Ursynowa oraz najciekawsze miejsca w naszej dzielnicy.

  To jednak nie wszystko. Na ten rok dzielnica zapowiedziała też konkurs fotograficzny, potańcówki z niespodziankami - m.in. z udziałem Ludowego Zespołu Artystycznego Promni im. Zofii Solarzowej z SGGW i inne atrakcje. Na razie władze dzielnicy nie zdradzają wszystkiego. 

  Dni Ursynowa powrócą?

  Ratusz liczy, że po dwóch latach przerwy uda się wreszcie zorganizować największą imprezę w dzielnicy - Dni Ursynowa. Impreza ma się odbyć w drugi weekend czerwca i mieć specjalny charakter.

  - Mniej więcej w lutym będziemy wiedzieli nieco więcej. Za to na dniach planujemy uruchomienie ankiety w mediach społecznościowych, gdzie mieszkańcy będą mogli wskazać swoje oczekiwania, które postaramy się spełnić. Oczywiście w granicach dostępnego budżetu - mówi burmistrz Kempa.

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a na przeszkodzie nie stanie pandemia, 2022 rok na Ursynowie będzie wystrzałowy!

  ZOBACZ: Tak dzielnica świętowała swoje 40-lecie w 2017 roku

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 160

  • 124
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 18
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~4000 brutto 2 8 miesięcy temuocena: 76% 

   200 lat a na Kłobckiej chodnika nie ma i nie będzie. Zamiast kasę z podatków biednych ludzi na szopki agitacyjno propagandowe proponuję posadzić kilka drzew więcej, zrobić chodniki tam gdzie mieszkancy brną w błocie, postawić parę latarni, dofinansować monitoring bo na Ursynowie napady, gwałty, narkomani, burdy i pobicia to codzienność.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby
  • ~Karolu 1 8 miesięcy temuocena: 18% 

   To może na urodzinowe Dni Ursynowa ponownie Płomień 81 - świetny koncert pod Alternatywami! Albo skoro Płomień był niedawno to DIXON 37? PLEASE

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 9 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4609 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022