REKLAMAA1-FortSłużew-01-07----21-07-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 lutego 2019, 12:08 komentarzy 23

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Dzielnica, podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowała specjalny program dla sześciolatków, które od września pójdą do szkoły. Dzieci mają uczyć się na jedną zmianę, mieć trzy posiłki, czas na odpoczynek oraz liczne atrakcje. – To powinno być normą dla wszystkich pierwszaków – mówią rodzice, którzy zostawiają dzieci w przedszkolu.

  Po wprowadzeniu reformy oświaty, w tym konieczności zapewnienia miejsc w przedszkolach dla wszystkich chętnych trzylatków, dzielnice mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego pojawiają się różne pomysły, aby znaleźć brakujące miejsca. Ursynów w ubiegłym roku wymyślił program zachęcający rodziców sześciolatków, aby zamiast zostawiać dzieci w przedszkolu, posłali je do szkoły.

  Przywileje dla najmłdoszych

  Główne założenia programu „Aktywny sześciolatek w I klasie” to m.in. dwumiesięczny okres adaptacji, praca oddziałów na jedną zmianę, zapewnienie dzieciom czasu na swobodne działania, ruch i odpoczynek, realizacja programu „Sześciolatek bez prac domowych” oraz trzy posiłki dziennie (podobnie jak w edukacji przedszkolnej).

  Sześciolatki uczestniczące w projekcie mają mieć także zapewnione 4 godziny zajęć dodatkowych, ocenę rozwoju psychomotorycznego, bezpłatną „Wyprawkę Małego Sportowca” (strój sportowy, bidon i worek sportowy) i 4 darmowe wyjścia do kina lub teatru w ciągu całego roku szkolnego.

  - Super, fajnie, ale czy przypadkiem to nie powinno się należeć wszystkim pierwszakom? Co z siedmiolatkami, im też wcale nie jest łatwo na początku szkoły? Mojej ubiegłorocznej decyzji program nie zmienił i nie żałuję – mówi mama pierwszoklasistki, która poszła do szkoły w tym roku, jako siedmiolatka.

  Podobnego zdania jest mam sześcioletniego Kuby, który w przyszłym roku szkolnym pójdzie do zerówki przedszkolnej. – Syn potrafi już trochę czytać, ale emocjonalnie nie jest jeszcze gotowy na szkołę – mówi jego mama.

  Dzielnica zdaje sobie z tego sprawię i dlatego zachęca wszystkich rodziców do odwiedzenia przychodni psychologiczno-pedagogicznych, które pomogą stwierdzić czy dziecko dojrzało już do warunków szkolnych.

  Czas decyzji

  W zeszłym roku Ursynów był dzielnicą, w której najwięcej sześciolatków w skali Warszawy ­– ponad 100 –  poszło do pierwszej klasy. Czy projekt miał na to wpływ? Trudno ocenić. Wiadomo natomiast, że z programu skorzystała mniej więcej połowa dzieci, bo objął on dwie klasy – w Szkole Podstawowej nr 340 i w Szkole Podstawowej nr 323.

  Dlaczego z przywilejów nie skorzystała cała setka dzieci? Ponieważ wymogiem wprowadzenia projektu jest co najmniej 75% sześciolatków w klasie. Ta sama zasada będzie obowiązywała w tym roku.

  Informacji o projekcie będą udzielali dyrektorzy szkół i przedszkoli, a w SP 340, w której prowadzony jest aktualnie "Aktywny Sześciolatek”, w dniu 14 lutego w godz. 17:00-20:00 będzie można porozmawiać z nauczycielką pracującą obecnie w oparciu o program.

  Przypomnijmy, w tym roku rodzice muszą podjąć decyzję dotyczącą edukacji swoich pociech nieco wcześniej niż w ubiegłym roku. Rekrutacja zaczyna się bowiem 20 lutego i potrwa do 7 marca.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 94

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 18
   WKURZONY
  • 30
   BRAK SŁÓW

  23Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mamuśka 23 5 miesięcy temuocena: 14% 

   Mój syn, rocznik 2003, poszedł do szkoły jako sześciolatek. Był to w ogóle pierwszy rok reformy i pilotażowe klasy, dla mnie warunkiem była cała klasa sześciolatków. Miałam obawy ale w sumie wyszło mu to na dobre, nie żałujemy, on cieszy się, że ma "rok w zapasie". Tym bardziej, że do dobrego liceum dostał się w zeszłym roku i nie bierzemy udziału w tegorocznej "kumulacji absolwentów"... Na początku obawiałam się jego niedojrzałości emocjonalnej (rok wcześniej i do tego jest z listopada) a nie problemów z nauką . Szczęśliwie, bez większych problemów przebrnął przez podstawówkę i gimnazjum. Dlatego uważam, że rozpoczęcie nauki od 6 lat nie jest złe, większość jego klasy radziła sobie nieźle, poza wyjątkami.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~prezes 22 5 miesięcy temu

   Ja tam do szkoły chodziłem i żałuję. Szkoła jest zła. Szkoła jest opresyjna. Szkoła to g...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~yellow 21 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Pierwsza zmiana... 4-5 lekcji, a później? Głośna i przepełniona świetlica? Trzy posiłki? To chyba o rodzicu świadczy, czy dziecko przyniesie ze sobą tzw. drugie śniadanie. Czy 20-30 lat temu szkoły zapewniały dodatkowo śniadania i podwieczorki? Dobrze, jak stołówka była i obiad był wykupiony. Zestaw małego sportowca? No pewnie, jak za darmo, to koniecznie! Szkoła to szkoła, a nie ochronka dla dzieci. Albo zakład psychiatryczny, bo 30% dzieci ma zaburzenia emocjonalne, albo i psychiczne.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aniaanna 20 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Uczę czwartą klasę, w której dzieci mają po 9 lat. Materiału mnóstwo, a dzieci straaasznie infantylne. Nie radzą sobie z wieloma przedmiotami. Przykre to:(

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mamamalucha 19 5 miesięcy temuocena: 100% 

   A co trzeba zrobić, aby dziecko jednak chodziło do szkoły na drugą zmianę? Chodziłam tak przez chwile do szkoły i był to najpiękniejszy czas w moim życiu

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AgaJola 18 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Tak, koleżanka się skusiła w zeszłym roku tym programem dla 6latkow w pierwszej klasie. Miała być utworzona jedna klasa z samych sześciolatków. Miał być basen, kino, teatr, i super podejście bo to maluchy. Więc zapisała. Niestety w maju okazało się, że sześciolatków za mało, klasy nie utworzą a tych kilka sześciolatków "rozrzuca" po pozostałych pierwszych klasach i nici z programu. Hmmm, wystawili ja do wiatru by nie powiedzieć ostrzej. Uff, na szczęście zapisałam swoją do zerówki, chociaż wahałam się bo właśnie same cuda obiecywali tym programem.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gość 17 5 miesięcy temuocena: 100% 

   W szkole podstawowej 323 pierwsze klasy mają świetlicę na dawny przebieralniach. 15 m 2 bez okien dla 25 dzieci. Na wf dzieci przebierają się na korytarzu bo przebieralni nie ma w szkole !! Pan Burmistrz i Pani Dyrektor nie widzą problemu... Odradzam wysyłanie 6 latków do pierwszej klasy, bo zwyczajnie szkoły nie są przystosowane. Co z tego, że w pierwszej klasie będą dzieci chodziły na rano, jak w drugiej świetlice będą miały w dawnych szatniach i lekcje na popołudnie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~matka 16 5 miesięcy temuocena: 100% 

   323 to teraz porażka włącznie z szefostwem.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~matka 15 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Tak, za to gabinety dyrektorek super, przestronne, dobrze wyposażone, skórzane fotele itd. Warto obejrzeć na dniu otwartym.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~coco 14 5 miesięcy temuocena: 64% 

   nie posyłajcie sześciolatków do szkół,nie są jeszcze na tyle dojrzałe psychicznie,aby dac sobie rade.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Redempyor 13 5 miesięcy temuocena: 29% 

   To chyba Ty nie jesteś emocjonalnie dojrzała/dojrzały do tego żeby udać się do szkoły

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kalinka 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

   To zależy od dziecka. Moja córka uważała, że w przedszkolu można "zdechnąć z nudów jeszcze przed śniadaniem", poszła do szkoły jako sześciolatka i była bardzo zadowolona. Fakt, że ma starszego brata, więc wiedziała, czego się spodziewać i nie oczekiwała od nauczycieli, że będą się nad nią trząść jak nad niemowlakiem. Szkoła może być ciekawa, naprawdę to nie jest jakieś wielkie wyzwanie. Bardziej zwracałabym uwagę na to czy dziecko potrafi się skupić na czymś przynajmniej pół godziny, bo jeśli nie potrafi to lepiej zaczekać.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mela 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

   wszystko zależy od dziecka, są takie dla których pozostawienie w przedszkolu to męka i frustracja, którą powoduje nuda i brak wyzwań

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~figo fago 10 5 miesięcy temuocena: 67% 

   w anglii szkola od 4 roku zycia i nikt tam nie narzeka, polacy tylko narzekac potrafia

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gość 9 5 miesięcy temuocena: 80% 

   A czy w Anglii dzieci 25 osobowe klasy mają zajęcia w 15 m salach przerobionych z przebieralni, a na zajęcia sportowe przebierają się ka korytarzu? Niestety ale nasze szkoły nie są przystosowane dla dzieci.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mama 8 5 miesięcy temuocena: 50% 

   Dziecko pojdzie do szkoly i na pewno na poczatku da rade. Bo na poczatku az tak ciezko nie jest. Niestety prawda wyjdzie na jaw w 4 klasie kiedy trzeba zap...lac z materialem i wkuwac np. 5 rodzialow z biologii. Jesli dziecko jest wmiare dobrze uczace sie, ok, da rade. Niestety dzieci uczace sie gorzej beda mialy problem. Generalnie juz wiem, ze drugiego mojego dziecka nie posle do szkoly jako 6 latka. To jest jednak orka i przyspieszenie dorastania. Po co przyspieszac. Zycie wbrew pozorom jest krotkie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gaba 7 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Właśnie, życie jest krótkie. Trzeba więc jak najszybciej zacząć żyć a nie się bawić przez całe życie :) Pracuję z 30 latkami, którzy ciągle są dziećmi. Grają w gry, mają pieski i kotki, ładnie wykończone mieszkania ... dzieci, jeszcze nie teraz :)

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nielubiedrobiu 6 5 miesięcy temuocena: 90% 

   A w drugiej klasie już szkolna rzeczywistość. Nauka na dwie zmiany, kolejki do stołówki i pracę domowe na kilka stron. Na Kabatach sytuacja jest dramatyczna. Dzielnica od wielu lat nie realizuje swoich obietnic i nie buduje drugiej szkoły. W rezultacie obecna szkoła jest przepełniona i dzieci uczą się na dwie zmiany.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wzdowiak 5 5 miesięcy temuocena: 31% 

   Ja bym radził zostawić dzieci przy rodzicach !!! Wspólczesna szkoła nie uczy a ogłupia !!!!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 4 5 miesięcy temuocena: 91% 

   Szkoła to nie tylko "system" - także ludzie.Znajdź taką, która nie ogłupia.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 3 5 miesięcy temuocena: 64% 

   Zgadzam się. A najlepiej zostawić dziecko przy rodzicach aż do emerytury (dziecka oczywiście), albo i dłużej jak się da. Po co ma się biedne stresować szkołą, studiami, pracą itp.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZUSS 2 5 miesięcy temuocena: 41% 

   Zmuszanie 6-latów do pójścia do szkoły to ZBRODNIA. Chodzi TYLKO O TO, żeby obywatel rok wcześniej poszedł do pracy !!!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~eman 1 5 miesięcy temuocena: 13% 

   Zbrodnia to to, że mamy takich półgłówków w społeczeństwie jak ty

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4468 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019