REKLAMAA1 AUTOGT 16.12.2022 - 15.03.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Filia przedszkola przy ul. Polnej Róży na Kabatach zostanie zlikwidowana. Dzielnica twierdzi, że ma już wystarczającą liczbę miejsc dla przedszkolaków w innych placówkach. W lokalu ma powstać druga w tej części Ursynowa biblioteka.

  Na Ursynowie bywały lata w których brakowało nawet po 200 miejsc w przedszkolach. Teraz to już tylko wspomnienie - malejąca liczba urodzin oraz dopłaty do przedszkoli niepublicznych spowodowały, że trudno ostatnio zapełnić przedszkola publiczne.

  Tak jest w tym roku. W trwającej jeszcze rekrutacji wolnych zostało jeszcze 211 miejsc, 145 z nich z pewnością wkrótce zniknie - zajmą je dzieci niezakwalifikowane do żadnej z placówek. A to oznacza, że sezon rekrutacyjny dla ok. 1,2 tys. trzylatków skończy się... 66 wolnymi miejscami. To tyle, ile trzy przeciętnej wielkości oddziały przedszkolne!

  Coraz mniej liczne roczniki

  Demografia tak bardzo sprzyja władzom dzielnicy, że ostatnie wybudowane przedszkole publiczne - w kompleksie oświatowym przy Zaruby - właściciwie kończy tego typu inwestycje na Ursynowie. Teraz trzeba się raczej zastanawiać nad domami seniorów lub łączeniem funkcji edukacji dzieci z opieką senioralną. Tylko ze względu na konsekwencje wojny w Ukrainie - ryzyko utworzenia dodatkowych miejsc dla dzieci uchodźców - nie zdecydowano się jeszcze na przywrócenie sal ruchowych przy Mandarynki i przy Na Uboczu przerobionych w 2016 roku na sale dydaktyczne. Ale to tylko kwestia czasu.

  - W każdym roczniku przedszkolnym mamy więcej wolnych miejsc niż dzieci. W kolejnych latach liczebność roczników spada nawet o 10 proc. - mówi burmistrz Robert Kempa. Dlatego trzeba myśleć o dopasowywaniu sieci przedszkolnej do potrzeb, w końcu utrzymanie budynków kosztuje coraz więcej. 

  Pierwsze decyzje zapadły już w ubiegłym roku. Powstała w latach wyżu demograficznego filia Przedszkola nr 201 "Misia Ursynka" przy ul. Polnej Róży 1 na Kabatach z końcem sierpnia przestanie istnieć.

  - W tym roku działał tam tylko jeden oddział, liczący 22 dzieci. Były to sześciolatki, które kończą pobyt w tej placówce. Nie ogłaszaliśmy więc do niej nowego naboru - mówi Kempa.

  Działalność filii zostanie więc naturalnie wygaszona, dzielnica uniknęła w ten sposób protestów ze strony rodziców, którzy zawsze źle przyjmują wszelkie zmiany lokalizacyjne.

  Po przedszkolu biblioteka

  Budynek przy Polnej Róży wróci do zasobów miasta wraz z końcem sierpnia. A że ok. 200 metrowy lokal znajdujący się na parterze bloku mieszkanlnego spółdzielni "Merkury" należy do miasta, będzie on nadal pełnił funkcję publiczną. I to bardzo w tej części Kabat pożądaną.

  W przyszłym roku dzielnica chce utworzyć kolejny oddział Ursynoteki, czyli publicznej biblioteki. Od lat szukała lokalu na rynku prywatnym, bezskutecznie, a działająca od 2001 roku i niedawno powiększona filia przy al. KEN 21 jest oblegana przez czytelników. Gdy więc tylko pojawiła się szansa na uruchomienie kolejnej wypożyczalni, długo się nie zastanawiano.

  - W sierpniu chcemy wprowadzić do budżetu środki przeznaczone na remont i dostosowanie lokalu przy Polnej Róży do potrzeb Ursynoteki. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się ją otworzyć - zapowiada burmistrz Kempa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 91

  • 45
   BARDZO PRZYDATNY
  • 14
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 15
   BRAK SŁÓW

  33Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~qwr 33 8 miesięcy temuocena: 43% 

   Wera, Ano, Maria, Viki, Betty i Gary to ta sama osoba. Jeśli ktoś nie wierzy - wystarczy kliknąć "wpisy tej osoby". Tyle są warte komentarze na haloursynów.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maria 32 8 miesięcy temuocena: 75% 

   Wypraszamy sobie. Nie wiem kim jesteś i o co ci chodzi ale ja wypowiadam się tylko za siebie.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maria 31 8 miesięcy temuocena: 80% 

   Nowe biblioteki są fajnym pomysłem, pod warunkiem że będzie komu pracować i będą książki. Pensje bibliotekarzy są przerażająco niskie, to prawie najniższą krajowa. Znajdą się chętni do nowej biblioteki jak już widać, że na Ursynowie odeszło tak wielu pracowników z bibliotek?Książek na Ursynowie długo nie było. Ciężko liczyć na dary, kiedy książki są coraz droższe. Sama przynosiłam do biblioteki książki z domu, ale przestałam kupować, bo niestety inflacja. Prosimy zadbać o to, co już jest, o ludzi, pracowników i klientów. Dopiero potem można otwierać nowe przybytki.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 30 8 miesięcy temuocena: 82% 

   Na Kabatach jest dużo przedszkoli, i wystarczy. Ta placówka była źle umiejscowiona, w budynku mieszkalnym, przy wąskiej osiedlowej drodze zresztą przeciwpożarowej i słusznie ze zostanie zmieniony na cos innego.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 29 8 miesięcy temuocena: 43% 

   Przecież tu gołym okiem widać, że te wszystkie wpisy poparcia są na jedno kopyto pisane, ewidentnie przez jedną/dwie osoby... Ktoś tam ma już zaklepaną ciepłą posadkę? Komuś przedszkole przeszkadzało? Pamiętam taką starą raszplę, która dzwoniła na policję, bo graliśmy w piłkę pod jej oknem na skwerku. Wyczuwam tu właśnie takie klimaty. Albo ciepła posadka już załatwiona.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~chart wuja 28 8 miesięcy temuocena: 20% 

   Jednym słowem - pustak !

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Przynajmniej jeden MŁODY SZCZUPAK! 27 8 miesięcy temuocena: 45% 

   No właśnie! Artykuły na "HaloUrsynów" komentują same "stare raszple", które mają "zaklepane ciepłe posadki". Te same "raszple" dzwonią na Policję, jak ktoś młody gra w piłkę. Dobrze, że chociaż jeden komentarz napisał MŁODY SZCZUPAK.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Damian 26 8 miesięcy temuocena: 36% 

   A niech młodzież gra w piłkę ile chce. To lepiej jak chleją i zaczepiają ludzi? No kurde młodość musi się wyszaleć, lepiej poprzez sport

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wera 25 8 miesięcy temuocena: 74% 

   I dobrze, coraz więcej starszych ludzi, emerytów, ludzi samotnych, fajna nowoczesna biblioteka w takim uroczym miejscu jest dobrym pomysłem. Można pospacerować, wejść do biblioteki itd.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stała bywalczyni 24 8 miesięcy temuocena: 58% 

   Super, znów nie będzie pieniędzy na nowości, bo trzeba otworzyć kolejna bibliotekę. Jaki to ma w ogóle sens, kiedy ilość nowości drastycznie spada. I kto będzie pracował? Korzystam z ursynoteki od lat, widzę że ubywa pracowników. Znam się z paniami w trzech placówkach dość dobrze i wiem że nie ma komu pracować. Zamiast zadbać o to co się ma to otwiera się kolejne placówki. Naprawdę brak słów.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~harujący wuj 23 8 miesięcy temuocena: 45% 

   Kolejny malkontent w spódnicy (?) !

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 22 8 miesięcy temuocena: 68% 

   Książek wydaje się mnóstwo, i super że będzie nowoczesna biblioteka. Wiele osób też może chcieć wesprzeć ją nowościami, które przeczytali.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czytelniczka 21 8 miesięcy temuocena: 61% 

   Na kierownicze stanowisko z lepszą pensją zawsze znajdzie się jakaś znajoma, emerytowana urzędniczka, która nie ma pojęcia o bibliotece, ale musi sobie dorobić.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Polak, Ukrainiec dwa bratanki 20 8 miesięcy temuocena: 60% 

   Może będzie można zatrudnić jakąś panią z Ukrainy, która uciekła przed mordercami w ruskich mundurach i w ten sposób pomóc jej i jej dzieciom w Polsce?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stała bywalczyni 19 8 miesięcy temuocena: 42% 

   Ano, kiedy ceny książek idą w górę liczenie na to co przyniosą czytelnicy jest bezczelne. Harujacy wuj, co ciekawego wniósł do dyskusji twój nad wyraz błyskotliwy komentarz?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~To zabawne 18 8 miesięcy temuocena: 71% 

   I znów dyrekcja ursynoteki siedzi, czyta komentarze i klika łapki w dół.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maria 17 8 miesięcy temuocena: 79% 

   Bardzo dobry pomysł. to jest doskonałe miejsce właśnie dla takich inicjatyw. Przedszkole powinno być w wolnostojącym budynku gdzieś indziej.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Viki 16 8 miesięcy temuocena: 81% 

   Nareszcie!! :)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 15 8 miesięcy temuocena: 74% 

   Trochę znak czasów, że dzielnica zaczyna się starzeć. Lokal zostanie w odwodzie jakby popyt jednak wzrósł.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Betty 14 8 miesięcy temuocena: 77% 

   Bardzo dobrze, nareszcie koniec tego dzikiego wrzasku, to był poroniony pomysł przedszkole w bloku mieszkalnym. To był koszmar dla mieszkańców.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czytelniczka 13 8 miesięcy temuocena: 49% 

   W tym miejscu? Słaby pomysł. Ale rozumiem, że nowemu dyrektorowi potrzebny "sukces" po wszystkich zmianach na gorsze, które nam zafundował.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Biblioteka na Kabatach dla mieszkańców będzie na Kabatach 12 8 miesięcy temuocena: 69% 

   "W tym miejscu? Słaby pomysł". A w jakim miejscu byłby "dobry pomysł'? To przecież będzie biblioteka zasadniczo dla mieszkańców Kabat i dlatego jest położona NA KABATACH. A jeśli ktoś spoza Kabat będzie chciał tu pożyczyć książkę to będzie miał zaledwie ok. 5 minut (ok. 500 m) do przejścia od Metra Kabaty czy pętli autobusowej. Lub podjedzie bezpośrednio pod drzwi biblioteki rowerem.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czytelnik ;-) 11 8 miesięcy temuocena: 55% 

   Jesteś czytelniczką? A może jednak bibliotekarką niezadowoloną z porządków nowego dyrektora?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~głos rozsądku 10 8 miesięcy temuocena: 70% 

   Biblioteka na ul. Polnej Róży to najlepszy projekt Ursynoteki od lat! Dla tysięcy osób zamieszkałych na południe od ul. Wąwozowej jest tam pustynia kulturalna, handlowa, usługowa itd. Przypominam. że po zburzeniu Tesco nagle ubyło kilkanaście placówek handlowych i usługowych, które tam się znajdowały.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dobra decyzja dla mieszkańców Kabat 9 8 miesięcy temuocena: 59% 

   Bardzo dobra decyzja. Biblioteka przy Ken 21 jest faktycznie bardzo mała, książki są poupychane na regałach, panuje tam ciasnota, w zasadzie brak tam miejsca na organizowanie spotkań autorskich i innych wydarzeń. Jako mieszkaniec Kabat bardzo cieszę się, że władze Ursynowa znalazły rozwiązanie tego problemu, w dodatku bez konieczności ponoszenia dużych kosztów, jak zakup czy wynajęcie nowego lokalu.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czytelniczka 8 8 miesięcy temuocena: 85% 

   Pytanie, czy przez to inne biblioteki nie stracą. Już i tak nie ma co wypożyczać, nowości mało.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pedagog 7 8 miesięcy temuocena: 26% 

   Może w takim razie szkoła dla młodzieży z dysfunkcjami? Wszystkim byłoby wreszcie lżej,a do biblioteki innej można przecież podjechać

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gary 6 8 miesięcy temuocena: 75% 

   Jaka szkoła w bloku mieszkalnym. Puknij się w łeb.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mądra jola 5 8 miesięcy temuocena: 76% 

   Mieszkam obok, to była udręka dla mieszkańców i rodziców dowożących dzieci, ulica PR jest bez wylotu - więc rano i po poludniu auta rodziców blokowały wąską jezdnię - często dochodziło do kłótni. Pomysł jest genialny w swojej prostocie, uważam go za BARDZO uzasadniony, wręcz KONIECZNY ! Gratuluję pomysłodawcom !

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 4 8 miesięcy temuocena: 41% 

   Ja też mieszkam obok i nigdy nie widziałem tu żadnych kłótni, ani o udręce też nie słyszałem. Jest tu też drugi punkt opieki nad dziećmi - Polnej Róży 2/4. Zdarza się, że ulica jest blokowana, ale to przede wszystkim auta przewoźników osób, kurierów i dostawcy zakupów ją blokują. A ci zapewne do przedszkola nie przyjeżdżają, tylko na przykład po panią, albo żeby mogła pani dostać swoją przesyłkę/zakupy. I wtedy trzeba czekać, bo wszak klient płaci, to wymaga. Inna sprawa, że likwidacja przedszkola to zawsze fatalna informacja, bo po pierwsze dogęści się gdzieś indziej i utnie się cenne etaty, a po drugie pokazuje to zapaść demograficzną. Więc ten uzasadniony i konieczny - pani zdaniem - pomysł to także czytelna informacja, że na pani emeryturę czy inne świadczenia może nie być komu pracować.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~głos rozsądku 3 8 miesięcy temuocena: 52% 

   Pracujesz w przedszkolu? Co za problem przebranżowić się i wysłać cv do Ursynoteki na Polnej Róży? W przyszłości chętnie pobiorę eneryturę z wypracowanych przez ciebie środków.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 2 8 miesięcy temuocena: 50% 

   @ głos Nie pracuję w przedszkolu, a na emeryturę to sobie sam zapracuj. Co za roszczeniowa postawa. Nie potrzebuję też żadnych zmian pracy, bo cieszę się z tego, co mam. Niczego mi nie brakuje.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~głos rozsądku 1 8 miesięcy temuocena: 52% 

   Czepnąłeś się pani Joli, a sam oczywiście nigdy nie korzystałeś z cyt. "aut przewoźników osób, kurierów i dostawców zakupów". Co za hipokryzja. Albo chłop nie potrafiący korzystać ze zdobyczy cywilizacji. Tertium non datur.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4604 sekundy
  REKLAMAA2 PIS (M.Rojewski) 26.01.2023 - 30.01.2023