REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  - Warszawa w tej chwili to już 25% seniorów. Będzie nas coraz więcej - powiedziała w piątek w UCK “Alternatywy” przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów Małgorzata Żuber-Zielicz. To właśnie tam miejsce miała gala Miejsca Przyjazne Seniorom. Starsi mieszkańcy stolicy nagrodzili tym tytułem kolejne 16 miejsc. Wśród nich aż trzy placówki na Ursynowie.

  Tegoroczna gala rozdania certyfikatów Miejsce Przyjazne Seniorom odbywała się w Ursynowskim Centrum Kultury “Alternatywy”. Warszawska Rada Seniorów wspólnie z dzielnicowymi Radami Seniorów i stołecznym urzędem już po raz siódmy nagrodziły tym tytułem miejsca, gdzie seniorzy mogą cieszyć się z oferowanych usług i atrakcji bez żadnych barier. 

  - Na pewno warto wspierać środowisko seniorów, bo to środowisko aktywne i zaangażowane. Na kogo jak na kogo, ale na seniorów zawsze możemy liczyć w naszym centrum - stwierdził gospodarz gali Krzysztof Czubaszek, dyrektor UCK “Alternatywy”. 

  W podobnym tonie wypowiadała się również Małgorzata Kidawa-Błońska. Wicemarszałek Sejmu RP podkreślała, jak ważne jest wykorzystywanie potencjału drzemiącego w starszych mieszkańcach. Przypominała o roli jaką pełnią Warszawska Rada Seniorów czy Obywatelski Parlament Seniorów.

  - Chciałabym, żebyśmy kiedyś mogli powiedzieć, że cała Warszawa dostaje od seniorów taką nagrodę, że to miasto, w którym seniorzy czują się najlepiej ze wszystkich miast w Polsce i potrafią tutaj nie tylko odpoczywać, ale działać oraz zmieniać i wpływać na losy tego miasta - mówiła wicemarszałek.

  "Obowiązek i szansa"

  O krok dalej poszła Aleksandra Gajewska. Posłanka na Sejm RP stwierdziła, że miejsca przyjazne seniorom to tylko pojedyncze perełki. Tymczasem cała Polska powinna dążyć w tym kierunku.

  - Zdaję sobie sprawę, że brzmi to górnolotnie, ale uświadamia nam, jak istotne jest pokazywanie dobrych wzorców i uwrażliwianie na potrzeby starszych osób. Nasze wsparcie dla seniorów to nie tylko obowiązek, ale i szansa. Szansa na na symbiozę i wymianę doświadczeń - przekonywała posłanka. 

  Dotychczas - jak przypomniała gościom “Alternatyw” wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra - nagrodzonych tytułem Miejsca Przyjaznego Seniorem miejsc jest już w stolicy dwieście. To jednak tylko te najlepsze. W rzeczywistości takich placówek jest zdecydowanie więcej.

  - To najważniejszy wymiar tego konkursu, że instytucje i nie tylko aspirują do tego, by być miejscami przyjaznymi seniorom, i chcą brać udział w tym konkursie - stwierdziła wiceprezydent.

  W tym roku nominowanych do tytułu Miejsca Przyjaznego Seniorom zostały 33 miejsca. Wyboru dokonywały dzielnicowe Rady Seniorów. Następnie propozycje trafiały do siedmioosobowej kapituły konkursu. Nie wszystkie mogły jednak zostać laureatami.

  - Pozostaje przeprosić, że nie nagradzamy wszystkich, że tylko najlepszych z najlepszych, ale nawet nominacja jest wielkim wyróżnieniem - przekonywała Małgorzata Żuber-Zielicz, przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów.

  Ursynów coraz bardziej przyjazny seniorom

  Ostatecznie tytuły Miejsca Przyjaznego Seniorom za 2021 rok zdobyło 16 placówek. Wśród nich znalazły się trzy ursynowskie. Tym samym liczba Miejsc Przyjaznych Seniorom w naszej dzielnicy powiększyła się do 12. Nagrodzona została między innymi przychodnia SPZOZ Warszawa-Ursynów przy ul. Kłobuckiej 14. 

  Placówka funkcjonuje od 2018 roku. Kapituła doceniła ją za nowoczesność i dobre wyposażenie, a przede wszystkim za dostępność. Seniorzy oraz niepełnosprawni mogą tam liczyć na pomoc tłumacza języka migowego, są także ułatwienia dla osób z wadami wzroku czy podjazdy dla osób mających problemy z poruszaniem się. 

  Kolejne dwa nowe Miejsca Przyjazne Seniorom na Ursynowie to placówki Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji. Pierwszą jest Arena Active Club. Siłownia w Arenie Ursynów przy ul. Pileckiego 122 prowadzi zajęcia dla seniorów za symboliczną cenę oraz umożliwia im samodzielne ćwiczenia w domu za sprawą dostarczanych materiałów dydaktycznych. 

  Miejscem Przyjaznym Seniorom został także Zespół Obiektów Sportowych “Hirszfelda” UCSiR przy ul. Hirszfelda 11. Placówka zdobyła uznanie kapituły za wsparcie seniorów podczas przygotowań do Olimpiady Seniorów oraz za współpracę z ursynowską Radą Seniorów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 43

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~metro nieprzyjazne seniorom! 3 4 miesiące temuocena: 100% 

   Kiedy zostaną zadaszone zejścia do ursynowskich stacji metra, aby seniorzy nie łamali nóg na oblodzonych kamiennych stopniach i kiedy te prawie 30-letnie schody zostaną wymienione na schody ruchome?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby
  • ~Senior 2 4 miesiące temu

   Może lepiej w starszym wieku wyjechać z Warszawy?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~logika urzędnika 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   1. Starych drzew się nie przesadza. 2. Urząd dzielnicy Ursynów "umożliwia im samodzielne ćwiczenia w domu za sprawą dostarczanych materiałów dydaktycznych” jest conajmniej śmieszne. 3.Idąc tym tropem , to za sprawą sklepów dzielnica umożliwia seniorom jedzenie, a za sprawą nieremontowanych chodników, podejść do metra , czy za sprawą rozkładów jazdy autobusów kumulujących na przystanku 4 pojazdy równocześnie , umożliwia ćwiczenie biegów, po bezkosztowej ścieżce zdrowia.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4397 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022