REKLAMAA1_AUCHAN-28-06---31-12-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  REKLAMA

  Dzielnica chce przekonać miejskich urzędników, by zlecili niezależne badania wpływu przyszłej Południowej Obwodnicy Warszawy na jakość powietrza na Ursynowie. Przypomnijmy, decyzją dyrekcji ochrony środowiska, wnioski kilku tysięcy mieszkańców w sprawie filtrów spalin zostały wyrzucone do kosza.

  Choć eksperci wykonawcy POW i drogowców z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad twierdzą, że normy zanieczyszczenia powietrza po wybudowaniu tunelu obwodnicy nie przekroczą norm - nawet tych rygorystycznych, które wejdą w życie w 2020 roku - to dzielnica chce mieć pewność, że wyrzutnie spalin nie będą przyczyniać się do powstawania smogu.

  Zupełnie niespodziewanie, dziś zarząd Ursynowa zwrócił się do Biura Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy z prośbą o zlecenie niezależnych opracowań na ten temat.

  - Jeśli dokumenty dotyczące środowiska są przekazywane wojewodzie na początku października, a już pod koniec tego samego miesiąca jest wydawana decyzja i odrzuca się wnioski tysięcy mieszkańców, to "podziwiam" Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska za sprawne działanie - kpi burmistrz Robert Kempa.

  Władze Ursynowa liczą na niezależy raport środowiskowy, który rzetelnie odpowie na pytanie: czy będzie zagrożenie dla mieszkańców czy nie?

  - To mi się zwyczajnie nie składa - dodaje Kempa. - Ponad 100 tys. pojazdów w tunelu dziennie a przecież obecnie ul. Płaskowickiej jeździ 20 tysięcy aut. To gdzie pójdą te spaliny? Chciałbym, aby to wszystko zostało sprawdzone - dodaje szef zarządu dzielnicy, choć zaznacza, że w sprawach środowiskowych jest laikiem.

  Ruch dzielnicy jest zaskakujący, bo do tej pory nie włączała się ona bezpośrednio w walkę mieszkańców o filtry spalin nad POW.

  Podpisy pod petycjami w tej sprawie zbierały organizacje społeczne: Nasz Ursynów, Projekt Ursynów i Inicjatywa Mieszkańców Warszawy. Pod petycją PU podpisało się ponad 4 tys. osób. Ponad 7 tys. mieszkańców zgłosiło swoje wnioski do wojewody, żądając m.in. montażu filtrów. We wrześniu za filtrami opowiedzieli się jednogłośnie radni dzielnicowi.

  Burmistrz nie ukrywa, że celem inicjatywy ma być dostarczenie argumentów do dalszej walki o filtry przy dwóch wyrzutniach spalin, które wyznaczono przy portalach tunelu - w rejonie ul. Nowoursynowskiej oraz na wysokości ul. Gandhi i Płaskowickiej. Stronami w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę na obwodnicę, są m.in. PU i IMU, a więc koalicjanci Platformy Obywatelskiej, z której wywodzi się burmistrz.

  Przypomnijmy, pod koniec października Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie uznała, że filtrów spalin przy tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy nie będzie przynajmniej przez 1,5 roku od oddania inwestycji do użytku. Urzędnicy nakazali natomiast zostawić miejsce na ich instalację. W rok po oddaniu obwodnicy mają zostać przeprowadzone pomiary, które zdecydują o tym czy filtry zostaną zamontowane.

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad została też zobowiązana do zorganizowania całodobowego systemu monitoringu powietrza wokół tunelu. Ma stale monitorować m.in. poziom dwutlenku azotu, benzenu, pyłu PM10, pyłu PM2.5 oraz dwutlenku azotu i benzenu w 2 punktach pomiarowych zlokalizowanych w okolicach wjazdu i wyjazdu z tunelu.

  Rok po oddaniu autostrady do użytku GDDKiA ma wykonać tzw. analizę porealizacyjną i przekazać ją do dyrekcji ochrony środowiska w terminie do 18 miesięcy od oddania trasy do użytku - czyli do 2023 roku. Jeśli wówczas okaże się, że filtry są konieczne, to zostaną one zamontowane.

  Nie znamy reakcji Biura Ochrony Środowiska na wniosek zarządu dzielnicy. Dziś nie udało nam się skontaktować z dyrekcją tej jednostki. 

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Gruchalski 8 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Ależ ten Projekt Ursynów to nieskuteczni kłamcy! zapewniali mnie, że jak się podpiszę to na bank będą filtry. Teraz dostaje jakiś spam na maila a filtrów nie ma!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antoni 7 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Ludzie przeczytajcie zapisy umowy z wykonawcą. Nie ma i nie będzie nigdy tych filtrów, nie łykajcie wszystkiego jak pelikany. PU chodzi tylko o wasze dane osobowe. Ogarnijcie sie!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~intruderalert 6 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Żadnych filtrów nie będzie a ciemny lud kupuje te farmazony kępów i innych orłów, pomianów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Don Matteo 5 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Nie możemy się poddawać, choć boję się, że GDDKiA nie zamierza ani złotówki na filtry wydać, ani teraz, ani za 5 lat. Znaleźli sposób żeby parę groszy zaoszczędzić.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Anna Szcześniak 4 6 miesięcy temuocena: 83% 

   NARESZCIE!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anty SMOG 3 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Zbliżają się wybory. To jest działanie pod publiczkę. Nic nie zrobili w sprawie filtrów to piszą takie głupie pisma. Niech ograniczą spaliny z samochodów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Henio 2 6 miesięcy temuocena: 38% 

   Robert, weź się w garść ;)

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jdwiga 1 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Dlaczego tak późno? Czy to nie chodzi, aby o opóźnienie pozwolenia na budowę dla POW, aby Karczewski mógł dużej prowadzić ten syfiasty bazar w centrum dzielnicy?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1659 sekundy
  REKLAMA