REKLAMAA1 SanGiovanni 01.03.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 listopada 2021, 13:40 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Odeszli w ostatnim roku. Byli bardziej lub mniej znanymi mieszkańcami naszej dzielnicy, bądź też w ogromnym stopniu z nią związanymi. Dziś wspominamy ludzi, których śmierć odbiła się echem na Ursynowie.


  16 grudnia 2020 roku zmarł rzeźbiarz Tadeusz Markowski. Autor znanych pomników, m.in. Matki-Polki w Łodzi czy Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Sosnowcu. Spod jego ręki wyszła również statuetka "Złotej Kaczki" - nagrody filmowej przyznawanej do 2007 roku.

  Stworzył rzeźbę „Anioły nad piramidą”- dar artysty przekazany w Watykanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podczas wieczoru poezji zatytułowanego „Błogosławiona siejba’, z okazji 25-lecia Pontyfikatu Papieża Polaka.

  Zmarł w wieku 84 lat. Przez 40 lat mieszkał na Ursynowie, w enklawie przy Służby Polsce zamieszkałej przez artystów.


  17 grudnia 2020 roku po chorobie nowotworowej zmarł Jacek Okraszewski, społecznik, honorowy dawca krwi, współzałożyciel "Krewkiego Ursynowa" - klubu zrzeszającego dawców krwi. Przez ponad 40 lat oddał ponad 60 litrów krwi, ratując życie i zdrowie potrzebujących. Sąsiedzi pamiętają go jako pomocnego i życzliwego człowieka. Co roku, przed świętami w ogródku, przed swoim blokiem, wyczarowywał imponujące instalacje świetlne oraz szopkę bożonarodzeniową. Z sentymentem wspominają go również współpracownicy ze spółdzielni "Wyżyny", gdzie pracował. Miał 66 lat.


  23 stycznia zmarł 13-latek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 340 Kornel Jarczyński. Dziecko cierpiało na nowotwór, w akcję zbiórki krwi i pomocy włączyła się społeczność szkoły oraz mieszkańcy Ursynowa. Choroba pokonała jego organizm.


  To odejście wstrząsnęło Ursynowem. 22 lutego 2021 roku policja w przyczepie kempingowej przy Pileckiego odnalazła ciało Rafała Ratyńskiego - bezdomnego mężczyzny, któremu pomagało mnóstwo ursynowian. Ten zagubiony i pokrzywdzony przez los mężczyzna prowadził bloga, pisał wiersze, był inteligentny i oczytany. Złamane serce przywiodło go do Warszawy, gdzie koczował jako bezdomny. Parę tygodni przed śmiercią w wyniku wyziębienia, został okradziony. Złodzieje zabrali mu butlę gazową, śpiwór i akumulator.


  3 marca 2021 zmarła Helena Janina „Lena” Królikowska – uczestniczka powstania warszawskiego przez lata związana z Państwowymi Torami Wyścigów Konnych.

  Helena Janina Królikowska z domu Sobótka ps. "Lena", "Królewna". Urodziła się 6 maja 1925 roku. Od stycznia 1942 do sierpnia 1944 była harcerką „Szarych Szeregów” 19. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Odznaczona m.in. Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem Oświęcimskim, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Warszawy.

  W czasie powstania warszawskiego jako sanitariuszka i łącznik służyła na Starym Mieście, niedaleko swojego domu przy ul. Freta 40. Tam też złapali ją Niemcy, którzy wywieźli ją wraz z matką Marianną do obozu w Ravensbrück. Więziona od 4 września 1944 r. do 25 kwietnia 1945 r. (numer obozowy 63 440).


  14 marca 2021 w wieku 94 lat zmarła Ludgarda Olbrysz, wieloletnia radna dawnej gminy Warszawa-Ursynów, społeczniczka Zielonego Ursynowa. Świadek tworzących się w czasie okupacji na Zielonym Ursynowie oddziałów Armii Krajowej. 

  Jako radna dawnej gminy Warszawa-Ursynów przez wiele lat walczyła o sprawy mieszkańców Zielonego Ursynowa. Z zawodu była stomatologiem, była również prezesem Stowarzyszenia Mieszkańców Zielonego Ursynowa. Działała w Radzie Osiedla „Jeziorki”. Znana i ceniona przez wielu mieszkańców i działaczy z tej części dzielnicy. Swoją zadziorność pokazała w 2001 roku, gdy podczas sesji rady gminy dla dobra mieszkańców zagroziła odłączeniem Jeziorek od Ursynowa.


   

  28 marca 2021 zmarł Julek Wróbel, 11-letni chłopiec, któremu w walce z glejakiem mózgu pomagał cały Ursynów. W podjęciu eksperymentalnych terapii przeszkodziła pandemia. 


  W wielkanocną niedzielę, 4 kwietnia 2021 r. zmarł znany aktor Zygmunt Malanowicz, mieszkaniec osiedla Stokłosy. Grał m.in. w filmach "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1962) czy w "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy (1969) czy w "Hubalu" Bogdana Poręby. Miał 83 lata.

  Po transformacji ustrojowej w latach 90. nie otrzymywał ciekawych propozycji w kraju, częściowo ze względu na ostracyzm środowiska filmowego za jego współpracę z Porębą. W tym czasie Malanowicz był aktywny za granicą i realizował własne scenariusze na Białorusi. Do polskiego filmu wrócił w 2004 roku wraz z "Tulipanami" Jacka Borcucha. Pojawiły się również sukcesy teatralne – w warszawskim Teatrze Dramatycznym (2000–2003), a następnie w Teatrze Rozmaitości (2003–2008). W 2008 Malanowicz dołączył do zespołu jednej z najbardziej oryginalnych stołecznych scen – Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.


  5 kwietnia 2021 roku zmarł Krzysztof Krawczyk. Przez parę lat artysta mieszkał na Ursynowie. I o Ursynowie nagrał dwie piosenki. Niezapomniany autor takich hitów jak "Parostatek" czy "Jak minął dzień", przy których w latach 70. i 80. XX wieku szalała cała Polska.

  Krawczyk zmarł zaledwie kilka dni po wyjściu ze szpitala, gdzie leczył się na Covid-19. Miał 74 lata. Przez kilka lat mieszkał na Ursynowie Północnym, przy ul. Puszczyka. Bardzo lubił naszą dzielnicę. W 1979 roku sąsiadom zorganizował koncert “Artyści swojemu osiedlu”. W 1981 roku wydał singiel "Witamy na Ursynowie", który zawierał dwie piosenki: "Witamy na Ursynowie" i "Znalazłem ciebie na Ursynowie". W 2019 roku gościł na Ursynaliach organizowanych przez SGGW.


  14 sierpnia 2021 roku w wieku 78 lat zmarła mgr. inż. arch. krajobrazu Irena Bajerska. Znana z projektu ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu. To jej największe dzieło. Mało kto jednak wie, że Bajerska projektowała również osiedle Ursynów Północny. Spod jej ręki wyszły m.in. zielone tereny wokół Kopy Cwila i osiedle dosłownie tonące w drzewach.

  Urodziła się w małej wsi Cisównica w górach Beskidu Śląskiego, na południu Polski, w rodzinie z silnymi tradycjami ogrodniczymi. Stąd u niej nowatorskie podejście do projektowania. Uczestniczyła w pracach zespołu architekta Ursynowa Północnego Marka Budzyńskiego.


  23 sierpnia 2021 w wieku 98 lat zmarła Alina Dąbrowska - społeczniczka przez lata związana z Ursynowem. Członkini Szarych Szeregów, przeżyła aż pięć obozów koncentracyjnych i dwa marsze śmierci. Dla wielu była pełną optymizmu i uśmiechu bohaterką. Przez lata udzielała się w ursynowskiej Fundacji Kluboteki Dorosłego Człowieka, z którą związana była od samego początku jej istnienia. Jak wspominają ją bliscy, aktywnie działała na rzecz mieszkańców naszej dzielnicy. Stanowiła dla wielu inspirację i wzór, ale przede wszystkim była po prostu dobrym człowiekiem.


  W czasie trwającej od prawie dwóch lat pandemii Covid-19 w Polsce zmarło ponad 77 tysięcy ludzi. Z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej przedwcześnie odeszły kolejne tysiące osób. Pamiętajmy także o nich!

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 62

  • 36
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Sąsiadka 1 6 miesięcy temu

   Zygmunt Malanowicz-----------Wspaniały Sąsiad z klatki Bacewiczowny 5 , b kulturalny, wspaniały mówca, dowcipny, z klasą, kobiety go uwielbialy byl b szarmancki. Opowiadał , ze miał ostatnio duzo propozycji zawodowych we Francj. Wybitny aktor, takich ludzi sie nie zapomina. To cudownie, że pozostal w filmach........Kondolencje dla rodziny.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4317 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.02.2022 - 25.05.2022