REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  1 sierpnia minie 77 lat od bohaterskiego zrywu mieszkańców stolicy. Wspólne składanie wieńców, śpiewanie pieśni patriotycznych i zamknięta główna aleja Ursynowa - to już tradycja w naszej dzielnicy. Znamy program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Pod urzędem dzielnicy ursynowienie oddadzą cześć powstańcom warszawskim. 1 sierpnia na maszcie przy ratuszu uroczyście wciągnięta zostanie flaga państwowa, a delegacja władz Urynowa odwiedzi okoliczne powstańcze mogiły, Tor Wyścigów Konnych i mokotowskie obchody w parku gen. Dreszera. Po Godzienie "W" na tyłach ursynowskiego urzędu odbędzie się koncert piosenek powstańczych.

  - Ursynowa takiego jak dziś znamy, wtedy nie było, ale teraz jest częścią Warszawy. A obchody rocznicy Powstania Warszawskiego to święto wszystkich warszawiaków. Nawet te mało znaczące podwarszawskie wsie i miasteczka odgrywały wtedy ogromne znaczenie i były schronieniem dla wielu ludzi - mówi Janusz Maksymowicz, powstaniec, mieszkaniec Ursynowa i wiceprezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

  Program obchodów

  Najważniejszym miejscem związanym z Powstaniem Warszawskim na Ursynowie jest fragment murów przy ul. Puławskiej. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 powstańcy zaatakowali silnie obsadzony przez Niemców tor, który był zapleczem dla sił lotniczych. Powstańcy ponieśli klęskę, siły były nierówne, hitlerowcy strzelali do nich z karabinów maszynowych, rzadko który z Polaków miał pistolet. Przy głazie upamiętniającym wydarzenia sprzed 77 lat ursynowianie i władze dzielnicy złożą wieńce i zapalą znicze o godz. 9.

  Chwilę przed godz. 17 na budynku urzędu dzielnicy znajdzie się wielkie logo Polski Walczącej, pojawi się też wizerunek poety i tragicznie zmarłego powstańca Kamila Baczyńskiego, którego rok obchodzimy.

  Po Godzinie "W" przed wejściem do ratusza od strony al. KEN stanie scena, na której wystąpi chór Ars Chori i Iuvenis pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego. Razem z mieszkańcami zaśpiewają pieśni patriotyczne i powstańcze.

  ZOBACZ: Tak było na ursynowskich obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego w zeszłym roku

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Analityk 15 ponad rok temuocena: 67% 

   Precz z Polskim nacjonalizmem! AK to bandytów banda! Miasto zniszczyli i przez nich zginęły tysiące! Sanacyjna banda na Londynskim żołdzie

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby
  • ~Puaulo 14 ponad rok temuocena: 100% 

   Niech żyje Polska!!! Niech żyją bohaterscy powstańcy! Dzięki nim mówimy po polsku. Niech żyją po strokroć!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby
  • ~Ireneusz 13 ponad rok temuocena: 100% 

   Niezwykle wymownie pod względem patriotycznym i historycznym brzmi dźwięk sygnałowy docierającej syreny, która honorowo przypomina o wartości powstania oraz znaczeniu godziny "W". W sercach pojawia się wtedy godność i szacunek dla racji powstańczego pokolenia stolicy, a także poczucie umiłowania wartości ojczystych - nawet wobec współczesnych czasów. To śmiała choć nadal trudna chwila jaka zawsze podnosi poczucie polskości na duchu i budzi skarby wyższych uczuć honorowych dla kraju i dotąd interpretuje przewodnią myśl powstania czyli niezależną formę wolności. Ten pozytywny moment uskrzydla poczucia i obowiązek uczestniczenia w dowolnych tematycznie-patriotycznych aczkolwiek zróżnicowanych uroczystościach jakie strukturalizują logicznie i narodowo. Zoorganizowanie kulturalnych i różnych obchodów to pozytywna idea, która podkreśla znaczenie wydarzeia i kultywuje tradycje historyczno-krajowe.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby
  • ~AS 12 ponad rok temuocena: 40% 

   Armia Czerwona przynosi wyzwolenie masom robotniczo-chłopskim! Powszechna edukacja, służba zdrowia, obowiązek szczepień, elektryfikacja, edukacja, budownictwo mieszkaniowe dla ludzi. AK walczyło o Polskę obszarników i burżuazji. O Polskę wyzysku, pracy za grosze, biedy, chorób, nacjonalizmu katolicko-radykalnego i patriarchatu. PRL dał równe prawa kobietom - dostep do edukacji, urlopy macierzyńskie, PRL budowała żłobki i przedszkola. Sanacja inwestowała tylko w armię która i tak była **** warta.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby
  • ~Szary człowiek 11 ponad rok temuocena: 64% 

   Taak, kolejny lewak, który nie zna historii. Brat mojej babci musiał uciekać z Polski, bo dostał wyrok za to, że był w ochronie sztabu AK (po wojnie nie konspirował i nie był żołnierzem wyklętym), jego siostra i bracia byli szykanowani do lat siedemdziesiątych, mojej babci się upiekło, bo wyszła za mąż za obcokrajowca i jej się nie czepiali. Moi rodzice - inteligenci - nigdy nie wysłali mojego brata i mnie na jakiekolwiek kolonie, bo zarabiali kilka złoty za dużo (dosłownie kilka). Wyjeżdżały dzieci sprzątaczek i robotników - inteligencji się nie należało. Mojej rodzinie odebrano dom i wsadzono tam lokatorów z kwaterunku - w pewnym momencie moja rodzina nie miała w tym domu nawet jednego pokoju, ale wszelkie opłaty musieliśmy uiszczać. W przeciwieństwie do lokatorów, którzy i tak czynsze mieli symboliczne. Ten tak wychwalany PRL rozdawał tak wszystko, bo zabrał wcześniejszej takim rodzinom, jak moja - pracującym normalnie ludziom, którzy mieli tę przypadłość, że nie byli komuchami...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby
  • ~egon 10 ponad rok temuocena: 91% 

   im dalej od Powstania tym więcej powstańców ( żyjących) , jak kiedyś zbowidowców

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby
  • ~MrFrosty 9 ponad rok temuocena: 28% 

   raczej słaba okazja do robienia festynu

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 13 wpisy tej osoby
  • ~On 8 ponad rok temu

   Fakt, że tekst jest niespójny i chaotycznie napisany ale gdzie jest mowa o festynie?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~Kabaty Zielone 7 ponad rok temuocena: 53% 

   "Poszli chłopcy w bój bez broni". Dosłownie. Chwała bohaterom, a hańba tym, którzy o wybuchu zdecydowali (Komoroskiemu, Okulickiemu czy Chruscielowi), bo gdyby Powstanie nie wybuchło to być może Warszawa byłaby zajęta jeezcze w sierpniu przez Sowietow, co prawda, ale wraz z LWP przez front dowodzony przez rodowitego Warszawiaka Konstantego Rokosowskiego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 15 wpisy tej osoby
  • ~Cik 6 ponad rok temuocena: 50% 

   Tak, tak. W sierpniu. sowieci by zrobili. A po upadku powstania czekali kilka miesięcy, gdy Niemcy miasto wysadzali i palili ulica po ulicy. Powstanie skończyło się na początku października. Kiedy mamy rocznicę wyzwolenia miasta (no może lepiej jest w poście-zajęcia i zajecia przez system na dziesięciolecia).

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 10 wpisy tej osoby
  • ~Boom 5 ponad rok temuocena: 50% 

   Z tym sierpniem i Sowietami to bym się nie rozpędzał, ale posłanie młodych ludzi do boju bez uzbrojenia, bez zapewnienia pomocy aliantów czy też Armii Czerwonej i wbrew rozkazom z Londynu to skazanie ludzi i miasta na śmierć. I dlatego zwierzchnikiem sił zbrojnych jest cywil.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 10 wpisy tej osoby
  • ~Szary człowiek 4 ponad rok temuocena: 67% 

   No cóż, o wybuchu Powstania to zdecydowali głównie Niemcy swoimi represjami, planami Festung Warschau i pomysłem skierowania wszystkich mężczyzn powyżej 16 roku życia do budowy umocnień. Znając Niemców mogło to się skończyć masakrą warszawiaków (vide plany Niemców względem Policji Granatowej w przypadku wybuchu walk - plan zakładał nawet fizyczne zlikwidowanie policjantów)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby
  • ~Warszwiak XXI w 3 ponad rok temuocena: 21% 

   Skończmy z tym , powstania nie było na Ursynowie więc po co obchodzić . To nie nowoczesne , pamiętać o przeszłości

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 19 wpisy tej osoby
  • ~pol 2 ponad rok temuocena: 67% 

   Warszawiaku z Koziej Wólki. Poczytaj trochę o okolicach Ursynowa i Lasu Kabackiego w 1944 ,to MOŻE trochę zmądrzejesz. Ja cię tu edukował nie będę.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4595 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022