REKLAMAA1 AUTOGT 16.12.2022 - 15.03.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Dwoje ursynowskich radnych domaga się wsparcia dla Afgańczyków uciekających przed reżimem talibów. Burmistrz zapewnia: stolica jest gotowa do ich przyjęcia. Czeka jednak na konkretne decyzje.

  Po ponownym zdobyciu władzy przez talibów wielu Afgańczyków zdecydowało się na ucieczkę ze swojego kraju. Sa to często osoby, które w czasie wojny pomagały interweniującym w Afganistanie wojskom zagranicznym. Pomoc takim uchodźcom zaoferowało wiele państw, w tym Polska. Samo sprowadzenie uchodźców do naszego kraju jednak nie wystarczy. Temat ten podczas wtorkowej sesji rady dzielnicy poruszył radny Paweł Lenarczyk z Otwartego Ursynowa i Polski 2050.

  - Pomoc należy się wszystkim, którzy dostaną się do Polski. Polski rząd powinien jednak określić zasady, na jakich uchodźcy będą przyjmowani, a my jako samorząd powinniśmy w tym uczestniczyć - mówi w rozmowie z Haloursynow.pl.

  Ursynów przygotowany

  Radny domaga się od miasta dla uchodźców szeroko zakrojonego wsparcia w formie tłumaczy, pomocy w znalezieniu pracy czy szkoły dla dzieci, opieki urzędników, wsparcia psychologicznego oraz zabezpieczenia na to wszystko odpowiednich środków w budżecie.

  - W naszej historii Polacy wielokrotnie otrzymywali pomoc z innych krajów. Dziś to mieszkańcy Afganistanu - nierzadko współpracującym na miejscu z polskim wojskiem - potrzebują pomocy i naszym moralnym obowiązkiem jest udzielenie tego wsparcia - przekonują Lenarczyk oraz radna Magdalena Rogozińska w piśmie do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

  Do tematu uchodźców jeszcze w czasie sesji rady dzielnicy odniósł się burmistrz Ursynowa Robert Kempa. Przekonywał o wielokrotnym zaangażowaniu władz Warszawy w podobnych sprawach. Nie inaczej ma być i tym razem.

  - Jesteśmy gotowi do udzielenia szerokiego rodzaju wsparcia, jak tylko dowiemy się, jaka jest liczba osób, która trafiła do Warszawy, i jaka jest oczekiwana od nas pomoc. Na pewno tej pomocy nie odmówimy, chcemy tylko wiedzieć, komu mamy ją dedykować. Dzisiaj taka deklaracja padła z ust prezydenta Rafała Trzaskowskiego - mówił burmistrz Kempa.

  "Musimy spłacić ten dług"

  Ursynowscy radni nie są pierwszymi, którzy podnoszą problem uchodźców ze strony stołecznego samorządu. Już wcześniej pomoc zadeklarował burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk. Jednak w przeciwieństwie do burmistrza Ursynowa Pietruczuk przedstawił konkrety - dla uchodźców gotowych jest już 5 mieszkań.

  - Na Ursynowie takich lokali mamy mniej. Moglibyśmy przyjąć jedną czy dwie rodziny, ale myślę, że chociażby pomoc w znalezieniu pracy czy szkoły będzie już czymś. Zależy nam na patrzeniu szerzej. Chcemy, żeby miasto podeszło do kwestii uchodźców strategicznie, zapewniło "miękkie" wsparcie - stwierdza radny Lenarczyk.

  Władze miasta i dzielnicy chcą pomóc uchodźcom z Afganistanu. A co z mieszkańcami Warszawy i Ursynowa? W poprzednich latach wielu Polaków niechętnie odnosiło się do uchodźców z Syrii. Zdaniem Pawła Lenarczyka teraz żadnych problemów z zaakceptowaniem nowych mieszkańców nie będzie. Dla radnego pomoc uciekinierom to także kwestia honoru.

  - My Polacy jesteśmy narodem tolerancyjnym i nie widzę, by pojawiały się jakieś zgrzyty. Poza tym w większości są to osoby, które nam pomagały. Musimy o nich pamiętać i zaopiekować się nimi. Musimy spłacić ten dług - podkreśla Paweł Lenarczyk.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 101

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 39
   WKURZONY
  • 28
   BRAK SŁÓW

  34Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Asia48 34 ponad rok temuocena: 83% 

   Nigdy więcej nie zagłosuje na Lenarczyka

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pomysły radnego Lenarczyka 33 ponad rok temuocena: 100% 

   Tak wg. p. radnego dokwaterować na ul. Kłobucką i Pileckiego, bo innych kwaterunków na Ursynowie nie ma.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gienia 32 ponad rok temuocena: 100% 

   Polskie społeczeństwo nie chce żadnych imigrantów z Afganistanu, Syrii, Iraku itp. Ci ludzie nie chcą walczyć o swoją ojczyznę, oni nauczyli się już, że Europa ich przyjmie, nakarmi, da mieszkanie i pieniążki a oni w zamian będą nam powoli zakazywać różnych rzeczy i narzucać swoja zasady religijne i swoją kulturę. Jeśli ktoś mieszkał za granicą (np. w Londynie) to wie o czym piszę... W polskim społeczeństwie nie ma zgody na przyjmowanie "uchodźców" z krajów arabskich i pora, żeby to pewne partie zrozumiały.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jaki dlug panie Lenarczyk? 31 ponad rok temuocena: 100% 

   Jakie dlugi panie Lenarczyk? Ja bym powiedzial ze to Afganistan jest nam winny za pomoc jaka Polacy im dali... juz nie mowie o tych ktorzy tam polegli. I za co polegli? No za co? oddali zycie by uwolnic Afganistan z syfu .. a jak sie teraz okazalo sami Afganczycy nie mieli ochoty by walczyc z tym syfem i cale ich to "wojsko" poddalo sie uzbrojonym pastuchom. I co? i my mamy dlug? Nie osmieszaj sie pan panie Lenarczyk.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~loko 30 ponad rok temuocena: 100% 

   Dług to ja muszę spłacać w banku za mieszkanie, dlaczego dla mnie nie było darmowego chociaż wychowałem się na Ursynowie i tu od zawsze płacę podatki?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ab 29 ponad rok temuocena: 92% 

   Znielubiłem radnego Lenarczyka po jego brutalnej akcji przeciwko SM "Przy Metrze" opisanej w ostatni piątek w haloursynów. Czy człowiek stosujący szantaż i wymuszenie może jawić się sumieniem narodu? Przecież on robi wyłącznie to co da mu pijar.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antoni 28 ponad rok temuocena: 13% 

   Jedyny radny który coś robi!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 27 ponad rok temuocena: 97% 

   Rozumiem, że jak radni są za, to zaoferują miejsca u siebie w domu, a nie wepchają obywatelom obcy element, żeby poczuć się dobrze?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oddaj mandat radnego! 26 ponad rok temuocena: 92% 

   Mieszkańcy Ursynowa masowo odrzucają wszystkie pomysły młodego Lenarczyka. Zajmij się człowieku partyjną robotą u Hołowni.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pawello_wawa 25 ponad rok temuocena: 8% 

   Mów za siebie. Trybun ludowy się znalazł.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hgfds 24 ponad rok temuocena: 90% 

   Jeszcze paru takich "otwartych" radnych i poslow, a PiS bedzie rzadzil Polska wiecznie. Odstraszycie koleje pare procent poparcia. Przytlaczajaca wiekszosc Polakow nie chce emigrantow, ze szczegolnym uwzgledniemiem tamtych stron.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~max 23 ponad rok temuocena: 88% 

   To dla polskich rodzin nie ma mieszkań komunalnych aż tu nagle dla ludzi z afganistanu aż PIĘĆ od ręki się znalazło!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wiedza 22 ponad rok temuocena: 63% 

   Wszystkim trollom polecam fakty: w latach rządów PIS Polska przyjęła ponad 25 tys. muzułmanów z samej Czeczenii, dodatkowo kilkanaście tysięcy muzułmanów z Pakistanu, Syrii, Iraku, kilkanaście tysięcy Hindusów z Indii i Bangladeszu, jak również kilka tysięcy ludzi z Armenii, Gruzji, Mołdawii. I ponad milion Ukraińców, tysiące Białorusinów oraz Wietnamczyków.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 21 ponad rok temuocena: 94% 

   Dokładnie. I wystarczy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Artur 20 ponad rok temuocena: 89% 

   Państwo radni stracili kontakt z lokalną rzeczywistością. Powinni skupić się na rozwiązywaniu problemów Ursynowa, a nie dodawaniu nowych. Nie mam chęci być "ubogaconym" przez niepiśmiennych (60% tamtego społeczeństwa) "inżynierów" i "architektów".

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~12 19 ponad rok temuocena: 87% 

   A nie lepiej im będzie u braci w Pakistanie? Może przybyszy z innych planet też przyjmiemy?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 18 ponad rok temuocena: 92% 

   Kolejny lenarczykowy wymysł żeby tylko zaistnieć... ilu tych uchodźców przygarną do swoich domów ci populiści?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~HB 17 ponad rok temuocena: 87% 

   Pozostwmy te sprawy odpowiednim wladzom! 90% Polakow nie chce nachodzcow obcych kulturowo. Nagle na lewicy tyle serca tacy uczuciowi!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antonio 16 ponad rok temuocena: 91% 

   Lenarczyk jest tak samo mądry jak ten pajac pląsajacy przed straża graniczną. Chociaż zgodziłbym się na wymianę: jeden imigrant za jednego chętnego do wyjazdu z Polski. Może by był jakiś pożytek z takiej osoby, a może nie, ale z takich jak Lenarczyk to ani Warszawa, ani Polska korzyści nie ma

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szopka 15 ponad rok temuocena: 92% 

   Czego imć passe Lenarczyk nie wymyśli? Proszę o zdjęcia jak przyjmuje chociaż 1 rodzinę u siebie! Facet ma klapki na oczach i słuchawki na uszach? Ilu jest starszych potrzebujących, rodzin w dobie pandemii i to wszystko tu na Ursynowie!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pawello_wawa 14 ponad rok temuocena: 5% 

   Nie wiemy ile jest potrzebujących starszych w dobie pandemii na Ursynowie. Ale skoro Ty wiesz, to zacznij im pomagać. Tak po prostu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Paulo 13 ponad rok temuocena: 93% 

   "Musimy spłacić ten dług" - przepraszam... O jakim długu mowa? Wobec kogo?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 43 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 12 ponad rok temuocena: 91% 

   Blisko 55 proc. badanych uważa, że Polska nie powinna przyjmować uchodźców i migrantów - wynika z sondażu IBRIS dla Wydarzeń Polsatu opublikowanego w środę. Ponad 38 proc. respondentów opowiedziało się za ich wpuszczaniem. Dziekuje, mozna sie rozejść..

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~On 11 ponad rok temuocena: 89% 

   Panie radny, szkoda tych ludzi, ale to celowe działanie. Na wsparcie czekają ursynowskie przedszkola, szkoły, infrastruktura drogowa. Weź się Pan do roboty. Jak nie SM Przy Metrze to teraz uchodźcy. Zrób pan pikietę w sprawie tego, może referendum?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 10 ponad rok temuocena: 90% 

   Hmm... z pracą i szkołą będzie ciężko. Szkół koranicznych to my tu nie mamy. Pracy też nie za bardzo. Bo co oni tam w tym Afganistanie? Aha, mak lekarski uprawiają. No na Ursynowie się nie da, za mało terenów uprawnych. Co jeszcze? Walczą bodajże od ponad 40 lat, więc pewnie będą w tym dobrzy. Tyle że tu nie ma z kim zbrojnie walczyć. Spokojne, nudne miejsce. Bloki, te sprawy. Do tego wszyscy mówią tu po polsku a to język trudny, szczególnie dla kogoś, kto nie jest Słowianinem. Podsumowując, jakoś tego nie widzę. A tak w ogóle, to może by się ursynowscy radni zajęli ursynowskimi problemami a nie Arabami z Iraku udającymi Pasztunów, bo Polak i tak nie odróżni jednych od drugich? Mało tu dziur w jezdniach? Mało innego syfu?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 9 ponad rok temuocena: 90% 

   Poczytaj sobie lenarczyk o Operacji Śluza. I nie kompromituj sie facet więcej

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 44 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 8 ponad rok temuocena: 90% 

   Co za bezczelne, populistyczne łgarstwa. O jakich afganczykach mowa, skoro na granicy sa ludzie zwozeni samolotami na trasie bagdad-mińsk. Spiewasz pan pod dyktando łukaszenki i putina, w sumie jakos mnie to nie dziwi. Juz nawet nie mówie, ze i KE popiera nasze działania na granicy. Zaloz sobie swoj kraj lenarczyk i tam ich wpuszczaj.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jo-anna 7 ponad rok temuocena: 31% 

   Nie zgadzam się z Panem Lenarczykiem, że jesteśmy narodem tolerancyjnym. Daleko nam do tego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pawello_wawa 6 ponad rok temuocena: 18% 

   Po głosowaniu pod Twoim postem widać naszą wrodzoną, katolicką tolerancję. Upadły narodek.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 5 ponad rok temuocena: 92% 

   Ja jestem ateistą. I nie mam ochoty na robienie w warszawie tego, co sie dzieje w sztokholmie, londynie, paryżu, kopenhadze nie mówiac o niemieckich miastach. Uczmy sie na ich błedach, do wyciagania wniosków nie musisz sie wycierać katolikami.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kolanko 4 ponad rok temuocena: 68% 

   Lenarczyk, jako członek partii Polska 2050, stanął na wysokości zadania. Uwielbiamy wszyscy patrzeć, jak radny unosi się ponad geopolityczne podziały i tryska empatią nawet do ludzi obcych kulturowo.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 3 ponad rok temuocena: 86% 

   Tryskanie to było na sylwestrze w Kolonii.. Tam sobie chetni ursynowianie i radni z żonami i córkami mogą jechać, jak spragnieni takich atrakcji.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 25 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olek 2 ponad rok temuocena: 24% 

   Super pomysł brawo

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 50 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rere 1 ponad rok temuocena: 90% 

   Jak p. Lenarczyk ma długi to niech je sam spłaca.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 60 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4573 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023