REKLAMAA1-GREEN-PORT-od-01-12-2017-do-02-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 października 2017, 09:12 komentarzy 5

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Justyna Bacz

  Justyna Bacz (arch. artystki)

  REKLAMA

  Projekcje filmów, koncerty i wykłady. To wszystko w ramach trzeciego już cyklu narodowego na Ursynowie. Do tej pory mogliśmy jesienią obcować z kulturą włoską i hiszpańską, teraz przyszedł czas na Francję!

  W maju wśród mieszkańców Ursynowa została przeprowadzona sonda, dzięki której wybrano kraj będący tematem przewodnim tegorocznego tygodnia narodowego. Spośród propozycji przedstawionych przez mieszkańców padło na Francję – kraj o ogromnym bogactwie kulturowym, historycznym i kulinarnym.

  „Tydzień francuski na Ursynowie” potrwa od 15 października przez cały kolejny tydzień. Będą filmy, koncerty i wykłady. Wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część trzeba się jednak zapisać lub odebrać wejściówkę – szczegóły poniżej.

  Polska-Francja

  - Francuska kultura jest w Polsce bardzo popularna. Jestem przekonany, że wymagający ursynowscy melomani docenią nasze wybory muzyczne. Nie zabraknie doskonałego francuskiego kina, ale także ciekawych spotkań z autorami piszącymi o Francji. Chciałbym, aby nasz „Tydzień francuski” rozbudził w mieszkańcach Ursynowa apetyt na częstsze obcowanie z niezwykle interesująca i bogatą kulturą Francuzów – mówi burmistrz Łukasz Ciołko.

  O tym, że Polacy są miłośnikami kultury francuskiej, wie także Justyna Bacz – piosenkarka i lingwistka, autorka wielu tłumaczeń piosenek francuskich na język polski. Podczas „Tygodnia Francuskiego” wystąpi ze swoim recitalem „Dalida – pieśń miłości – chant d'amour”.

  Sale na koncertach Justyny Bacz zawsze są pełne. Artystka upatruje przyczyny w tym, że francuska muzyka, zarówno klasyczna, jak utwory Edith Piaf, jak i nowoczesna – ZAZ, wciąż mają u nas słuchaczy.

  - Związki Polski i Francji mają swoją długą historię. W naszym języku jest mnóstwo zapożyczeń, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Dla tych, którzy biegle nie znają języka francuskiego, tłumaczę teksty. To daje odbiorcom możliwość nie tylko słuchania muzyki i melodii języka, ale też rozumienia treści – tłumaczy artystka.

  Kino po francusku

  Tydzień narodowy otworzy w niedzielę maraton filmowy w Domu Sztuki „Na poważnie i dla śmiechu – oblicza kina francuskiego”, podczas którego będziemy mogli poznać się bliżej z najnowszą francuską kinematografią, zarówno w wersji komediowej „Paryż na bosaka”, jak i dramatycznej „Frantz”.

  "Paryż na bosaka" w reżyserii Dominique'a Abela i Fiony Gordon, to zabawna i wzruszająca opowieść, nawiązująca do tradycji kina francuskiego - od burleski Chaplina po twórczość francuskich klasyków komedii. Opowiada o przygodach ekscentrycznej dziewczyny, która poszukuje w Paryżu swej zaginionej ciotki.

  "Frantz" to zdecydowanie bardziej wymgająca pozycja, w reżyserii jednego z najsłynniejszych współczesnych twórców kina francuskiego - François Ozona. Ukazuje skomplikowane relacje uczuciowe między dwojgiem młodych ludzi po I wojnie światowej. Nakręcony w większości w technice czarno-białej.

  - W tygodniu francuskim nie zabraknie akcentów kulinarnych - zapowiada burmistrz Ciołko. - Podczas mini maratonu francuskiego kina w przerwie pomiędzy filmami, zaprosimy na typowo francuski poczęstunek z serami i winem.

  Dalida - patronka tygodnia francuskiego

  „Dalida. Skazana na miłość”, tegoroczna produkcja, zostanie wyświetlony w Multikinie w środę. Poznamy dramatyczne losy boskiej femme fatale – Dalidy. Film powstał z okazji 30.rocznicy śmierci artystki, która dziś jest uważana za prekursorkę multikulturowości w sztuce.

  Dalida, jest także główną bohaterką wyjątkowego koncertu, który odbędzie się w czwartek. Usłyszymy m.in. "Gigi l’Amoroso", "Paroles, paroles" czy "Besame mucho" w interpretacji Justyny Bacz i gościnnie - Sergio Bettasa.

  - O przygotowaniu programu w oparciu o twórczość Dalidy myślałam od dawna. Mobilizacją była obchodzona w tym roku 30. rocznica jej śmierci. Zbiegło się to w czasie z premierą filmu o jej życiu, który zresztą miał w Polsce premierę tego samego dnia co mój recital – opowiada Bacz.

  - Piosenki Dalidy odzwierciedlają kolejne etapy jej życia, zależało mi na pokazaniu jej jako wspaniałej i bardzo wszechstronnej artystki. Na jej wyjątkowość miało na pewno wpływ pochodzenie - Włoszka urodzona w Egipcie, która osiadła w Paryżu. Stąd, oprócz tych śpiewanych po polsku w moim tłumaczeniu, w czasie koncertu pojawią się utwory w języku francuskim, włoskim i arabskim - dodaje.

  Nieśmiertelna Piaf

  Podczas obchodów tygodnia francuskiego nie może zabraknąć ikony francuskiej sceny Edith Piaf. W sobotę zespół Triodeon zabierze nas w muzyczną podróż po świecie artystki „Mon amour - piosenki i powieść Edith Piaf”, a w niedzielę obejrzymy spektakl „Trzy razy Piaf” w reżyserii Artura Barcisia.

  Patronem medialnym "Tygodnia Francuskiego na Ursynowie" jest portal Haloursynow.pl. Poniżej informacje na temat możliwości uzyskania wejściówek na poszczególne wydarzenia. Więcej w Kalendarzu imprez na Ursynowie.

  PROGRAM TYGODNIA FRANCUSKIEGO NA URSYNOWIE:

  Niedziela, 15 października, godz. 17:00

  • projekcja filmu „Paryż na bosaka” (2016), reż. Dominique Abel I Fiona Gordon
  • Dom Sztuki SMB “Jary”, ul. Wiolinowa 14, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 11.10 od godz. 18:00

  Niedziela, 15 października, godz. 19:30

  • projekcja filmu Frantz (2016), reż. François Ozon
  • Dom Sztuki SMB “Jary”, ul. Wiolinowa 14, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 11.10 od godz. 18:00

  Poniedziałek, 16 października, godz. 19:00

  • projekcja filmowa “Teatr Comédie-Française - Cyrano de Bergerac”
  • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60, bezpłatne karty wstępu na projekcję do odbioru w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61 od 15.10 od godz. 18:00

  Poniedziałek, 16 października, godz. 19:00

  • koncert “C’est si bon”, wyk.Chris Schittulli – wokal; Bogdan Hołownia – piano
  • Natoliński Ośrodek Kultury, ul. Na Uboczu 3, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 11.10 od godz. 18:00

  Wtorek, 17 października, godz. 19:00

  • projekcja filmowa “Czym chata bogata!” (2017), reż. Philippe de Chauveron
  • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60, bezpłatne karty wstępu na projekcję do odbioru w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61 od 16.10 od godz. 18:00

  Środa, 18 października, godz. 19:00

  • projekcja filmowa “Dalida. Skazana na miłość” (2017), reż. Lisa Azuelos
  • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60, bezpłatne karty wstępu na projekcję do odbioru w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61 od 17.10 od godz. 18:00

  Czwartek, 19 października, godz. 19:00

  • koncert “Dalida – pieśń miłości – chant d’amour”, wyk. Justyna Bacz – śpiew, scenariusz i tłumaczenia piosenek, gościnnie: Sergio Bettas – śpiew i zespół muzyczny pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego
  • Multikino Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60
  • Aby wziąć udział w losowaniu dwóch jednoosobowych kart wstępu na koncert, w terminie 12–15 października wyślij zgłoszenie na adres: bilety.kultura@ursynow.pl.W tytule e-maila wpisz BACZ oraz swoje NAZWISKO i IMIĘ. Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie wylosowane, 16 października otrzymasz e-mail z informacją o terminach odbioru kart wstępu w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Karty odbierzesz na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, upoważnij pisemnie do odbioru inną pełnoletnią osobę.
  • Nie zostałeś wylosowany? 19 października sprawdź, ile kart nie zostało odebranych – informacja dostępna w Urzędzie Dzielnicy Ursynów od godz. 10. Nieodebrane karty wstępu zostaną rozdane 19 października o godz. 17 w Urzędzie Dzielnicy.

  Piątek, 20 października, godz. 19:00

  • spotkanie z Joanną Nojszewską, dyskusja wokół książki “Klucz francuski”
  • Ursynoteka Wypożyczalnia nr 139, al. Komisji Edukacji Narodowej 21, wstęp wolny

  Piątek, 20 października, godz. 19:00

  • Jacques Offenbach “Orfeusz w piekle”, reż. Dariusz Niebudek, w rolach głównych śpiewacy Teatru Muzycznego Arte Creatura
  • Dom Kultury SMB „Imielin”, ul. Dereniowa 6, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 18.10 od godz. 18:00

  Sobota, 21 października, godz. 11:00

  • wykład “Francja – elegancja. Krajobrazy od Alp po Morze Śródziemne”, wygłosi mgr Robert Szewczyk
  • Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, wstęp wolny

  Sobota, 21 października, godz. 13:00

  • wykład “Platerowe imperium – firma rodziny Fraget" wygłosi Aleksandra Kresowska
  • Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, wstęp wolny

  Sobota, 21 października, godz. 17:00

  • koncert “Mon amour – piosenki i opowieść o Edith Piaf”, wyk. Triodeon
  • Ursynoteka Wypożyczalnia nr 34 ul. 6 Sierpnia 23, wstęp wolny

  Sobota, 21 października, godz. 18:00

  • koncert “Przeboje piosenki francuskiej”, wyk.Jan Jakub Należyty
  • Dom Kultury SBM „Stokłosy”, ul. Lachmana 5, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 19.10 od godz. 18:00

  Niedziela, 22 października, godz. 19:00

  • spekatakl: “Trzy razy Piaf”, reż. Artur Barciś
  • Dom Sztuki SMB “Jary”, ul. Wiolinowa 14, bezpłatne karty wstępu do odbioru w placówce kultury od 18.10 od godz. 18:00

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~warurs 5 4 miesiące temuocena: 100% 

   Saska Kępa ma ulicę Francuską a Ursynów ma tylko Kempę i taka jest różnica

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowiain 4 4 miesiące temuocena: 90% 

   Ursynów mógł być całkiem atrakcyjną dzielnicą - zaprojektowany przez wybitnego architekta, dobrze skomunikowany i zaludniony przez wykształconych ludzi. Niestety samowola dewelorperów, którzy zdewastowali Kabaty podchodząc pod sam rezerwat, a teraz zabudowują ostatnie skwery pomiędzy na gierkowskich osiedlach doprowadziła do tego, że jest i będzie coraz gorzej. No i wpuszczenie tranzytu spod Warszawy, a do tego chamusie z WPI rozjeżdzający KEN jakby po swojej plaży jeździli quadami.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~apendix 3 4 miesiące temuocena: 78% 

   Samowolka deweloperów nie była by możliwa, gdyby nie przychylność platformy obywatelskiej :(

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kwejk 2 4 miesiące temuocena: 30% 

   Ursynów jest jak Francja. Udaje coś czym nigdy nie było i nie będzie a prawda taka że jesteśmy slumsem i sypialnią tego miasta niczym więcej.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~apendix 1 4 miesiące temuocena: 75% 

   To chyba z Projektu Ursynów jesteś, co'nie?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1189 sekundy
  REKLAMAA2_JOY_PrimarySchool-od21-02-2018-do-07-03-2018