REKLAMAA1 Pizzeria105 01.06.2022 - 31.07.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (IB)

  Rosną kolejki do punktów wykonujących testy na Covid-19 na Ursynowie. Z jednej strony ma to związek ze zbliżającymi się feriami i planowanymi wyjazdami, z drugiej z ogromną liczbą zakażeń.

  Testują się „starzy i młodzi”. W mobilnych punktach np. przy blaszaku po Tesco na KEN, kolejki samochodów sięgają kilkunastu.

  - W ostatnim czasie zainteresowanie testami znacznie wzrosło. Zaczynamy pracę od godz.12 i już wtedy jest kolejka oczekujących. Pytamy, dlaczego chcą zrobić test? Wielu mówi, że dla świętego spokoju. Inni przyznają, że wyjeżdżają i muszą mieć aktualny wynik testu. A jeszcze inni, że mieli kontakt z osobą zakażoną - mówi nam pracownik punktu.

  Mimo tak dużego zainteresowania pobieranie wymazów idzie sprawnie i szybko. - Czekałem może 15 minut. Jeszcze w kolejce dostałem do wypełnienia dokumenty. Czekając, wypełniłem je, potem już tylko wymaz, chwila i po wszystkim – zauważa mieszkaniec Ursynowa.

  Nawet 300 testów dziennie

  Podobnie sytuacja wygląda w punkcie przy Instytucie Hematologii i Transfuzjologii przy Indiry Gandhi. Pracownicy nie mają chwili wytchnienia.

  - Testujemy zarówno tych ze skierowaniami w ramach NFZ, jak i tych, którzy decydują się na odpłatne testy komercyjne. Są dni, gdy tych ostatnich jest więcej. Te kolejki nie wynikają ze zbyt małej liczby punktów pobrań, po prostu ludzie są bardziej świadomi - mówi obsługujący punkt.

  Dużo mniejsze kolejki są w trzecim punkcie, do którego ursynowianie mają blisko - przy ul. Sejmu Czteroletniego 1 w Wilanowie, na tyłach świątyni Opatrzności Bożej. We wtorek wieczorem w kolejce stało zaledwie po kilka aut. Dziennie trzy osoby pobierające wymazy robią po 70-100 testów, całość idzie bardzo sprawnie i szybko.

  Cena komercyjnego testu to koszt od 150 do nawet 400 złotych, w zależności od rodzaju robionego wymazu. Dlaczego niektórzy mieszkańcy wolą zapłacić za wymaz niż zrobić go bezpłatnie w ramach NFZ?

  W wypadku pozytywnego testu komercyjnego informacja ta nie wpływa do centralnej ewidencji i zakażony nie jest objęty przymusową kwarantanną. Inaczej jest w sytuacji, gdy na test jest kierowany przez lekarza POZ. Wynik natychmiast jest przekazywany do sanepidu i w przypadku stwierdzenia zakażenia Covid-19 zostajemy skierowani na obowiązkową izolację - od wtorku trwającą 7 zamiast 10 dni.

  Na bezpłatny test może nas skierować osobiście lekarz POZ podczas wizyty w przychodni, można się umówić na teleporadę u lekarza, a także zarejestrować się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa, gdzie zlecenie dostaniemy smsem.

  Punkt wymazowy w Szpitalu Południowym

  W akcję testowania włącza się Szpital Południowy przy Pileckiego.

  - Od 28 stycznia uruchamiamy punkt wymazowy w Szpitalu Południowym. Będzie czynny całą dobę przez 7 dni tygodniu. W szpitalu na Solcu, powiązanym strukturalnie z Południowym, odnotowaliśmy gwałtowny wzrost robionych testów. Jeszcze w grudniu było ich około 100 dziennie, teraz jest ponad 600. Mamy bardzo sprawne laboratorium, wynik testu PCR możemy mieć już po kilku godzinach - informuje Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego.

  Podkreśla, że sytuacja w szpitalu covidowym w tej chwili jest stabilna. Zajętych jest 111 łóżek na 300 dostępnych. A pod respiratorem leży 11 pacjentów.

  - Mimo ogromnej liczby zakażeń wiele osób dzięki zaszczepieniu się przechodzi zakażenie łagodnie i często bezobjawowo lub tylko z katarem i lekką gorączką - dodaje Artur Krawczyk.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 23
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~doktorek 6 5 miesięcy temuocena: 63% 

   Też robiłem test na Kabatach i muszę pochwalić obsługę: przemili ludzie.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Może ludzie przemili, ale wynik dotarł do mnie trzeciego dnia po wykonaniu testu. Tyle czasu człowiek jest uziemiony, a jeśli ma wynik pozytywny to dopiero od otrzymania wyniku liczy mu się izolacja.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lola 4 5 miesięcy temuocena: 43% 

   Tak się robią statystyki i kolejne fale.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 3 5 miesięcy temuocena: 76% 

   Nie no, lepiej nie robić testów, to nie będzie zachorowań. Jakie proste, jakie genialne. Może w takim razie porzucić diagnostykę onkologiczną? Po co to komu? Tak się robią tylko statystyki. A ile kosztuje!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 28 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick jak każdy inny 2 5 miesięcy temuocena: 78% 

   Trochę się zgadzam. Sam w zeszłym roku stałem w kolejce przez 2 godziny, na mrozie. Wchodząc do punktu nikt nie miał rękawiczek więc naciskał na klamkę a później tą ręką zdejmował maseczkę do wymazu. No i rzecz jasna jak wróciłem do domu dostałem gorączki. Jednak stanie 2 godziny na mrozie swoje zrobiły. To jak w dowcipie, że ktoś poszedł do szpitala z chorym okiem a wrócił z chorym uchem.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~As 1 5 miesięcy temuocena: 41% 

   @lola - rozumiem, że jesteś wyznawcą partii rządzącej?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5483 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022