REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 września 2020, 15:36 komentarzy 29
  Jarmarkowi przygrywała Kapela Mazowiecka

  Jarmarkowi przygrywała Kapela Mazowiecka (AŁ)

  Uroczysta msza, złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Władysława z Gielniowa i jarmark przy ludowej muzyce - tak wyglądały ursynowskie obchody święta patrona stolicy w czasie pandemii i przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie.

  Uroczystości rozpoczęła równo w południe msza święta w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa. Pomimo panującej pandemii świątynia wypełniona była po brzegi, a w ławkach nie zabrakło przedstawicieli władz. Obecna była wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, burmistrzowie i radni Ursynowa. Mszę odprawił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który w kazaniu nawiązał do obecnej sytuacji.

  - Jesteśmy tu na skromniejszej uroczystości, ale może dlatego teraz w tym czasie, w sposób szczególny potrzeba nam takiego patrona. Jesteśmy pokorni wobec pandemii, wobec sił natury, wobec ludzkich możliwości, które jak wielu jeszcze pół roku temu się wydawało, że są nieograniczone. Dziś cały świat jest postawiony wobec wielkiego wyzwania w wielkiej bezradności. A tej pokory uczy nas dzisiejszy patron. Był pokorny, choć w swoich czasach bardzo znaczący, wychodzący naprzeciw ówczesnym problemom i zarazom, które trawiły Warszawę - mówił kardynał Nycz.

  Inaczej niż w latach ubiegłych wyglądały uroczystości pod pomnikiem patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Z powodu obostrzeń sanitarnych oficjele bez tradycyjnej oprawy złożyli wieńce, co zakończyło główne obchody dnia patrona stolicy.

  Odświętny jarmark

  Nie oznaczało to jednak końca świętowania. Pomimo deszczu i chłodu wiele osób pojawiło się na jarmarku regionalnym zorganizowanym tuż przy kościele. Ursynowianie nie odmówili sobie przyjemności zwiedzania kramów, nie przeszkadzała im konieczność zasłaniania twarzy i nosa.

  - W sklepie też tak trzeba i już się przyzwyczailiśmy. Nie boimy się też deszczu. Chociaż trochę zimno, to się rozejrzymy po stoiskach. Na razie kupiliśmy sprawdzony już olej rzepakowy domowej roboty. Może jeszcze dla wnuczki pańską skórkę wezmę, bo to mój przysmak z dzieciństwa, a ona jej jeszcze nie próbowała - mówiła pani Elżbieta, która na jarmark przyszła z mężem.

  Największym powodzeniem na jarmarku jak zwykle cieszyły się miody, pieczywo oraz wędliny. Na brak zainteresowania nie mogli narzekać też właściciele straganów z rękodziełem. Piknikową atmosferę uzupełniał występ Kapeli Mazowieckiej, grający muzykę ludową w jej oryginalnym, nieuwspółcześnionym brzmieniu.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z DNIA PATRONA NA URSYNOWIE:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

  • 31
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  29Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Obywatel Świadomy 29 11 miesięcy temuocena: 79% 

   Władza jest świecka! Owszem, prezydent mógłby wziąć udział w takiej uroczystości. Ale nie musi. Błędem jest to, gdy władza - niezależnie od stopnia (od burmistrza, poprzez prezydenta miasta, wojewodę a kończąc na posłach, senatorach czy prezydencie kraju - tu szczególna uwaga!) nadmiernie angażuje się w uroczystości kościelne, klęka, płaszczy się, podlizuje itp. Władza reprezentuje wszystkich obywateli - o tym powinna pamiętać. Poza tym - skoro są różne wyznania, czy władza uczestniczy w uroczystościach innych?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Karola 28 11 miesięcy temuocena: 22% 

   W takim razie nie powinien uczestniczyć też w tęczowych marszach- albo jest Prezydentem wszystkich warszawiaków albo nie. Glosowali na niego ludzie o róznych poglądach więc lekcewazący stosunek Prezydenta do święta, które przynajmniej dla niektórych jego wyborców jest ważne, jest rozczarowujący.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AdamKabaty 27 11 miesięcy temuocena: 81% 

   Karola - przykro to pisać, ale ty naprawdę nie rozumiesz różnicy między świeckością władzy a jej religijnością a wsparciem/poszanowaniem ludzi o innej orientacji, kolorze skóry? Odwołaj się tam do swoich szarych komórek, dobrze poszukaj - sukcesu życzę.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Karola 26 11 miesięcy temuocena: 24% 

   @ Adam....ależ jad i bezczelna wycieczka w kierunku szarych komórek. Rozumiem, że jesteś wiernym wyznawcą Pana Prezydenta. Skoro tak, kieruj się w rozmowie kulturą osobistą i tolerancją, które są naczelnymi haslami RT. Jak widzę, w Twoim przypadku obu tych zabrakło. Indoktrynacja nieskuteczna w Twoim przypadku.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AdamKabaty 25 11 miesięcy temuocena: 95% 

   Karola - szukaj, szukaj :-) bo widzę, ze jednak nie znalazłaś. Jestem bardzo tolerancyjny, może aż za bardzo. Weź pod uwagę, ze napisano iż prezydent MÓGŁBY wziąć udział u uroczystościach. I ja się z tym MÓGŁBY zgadzam. Ale szanuje za to, że jest wierny swoim przekonaniom. Iluż to innych - gdy to się opłaca, nawet przed wyborami - obcałowuje pierścienie kościelnych, a potem gdy cel osiągnięty lub nie udało się go osiągnąć - jakos znikają sprzed ołtarzy. I tych rączek...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ajżan 24 11 miesięcy temuocena: 94% 

   @AdamKabaty - w punkt! Ze wszystkim. Z tymi rączkami też.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 23 11 miesięcy temuocena: 4% 

   Admin mogły usunąć wpisy antyrelogolijnych fanatyków.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Niedzielny 22 11 miesięcy temuocena: 86% 

   A dlaczego niby ktoś ma usuwać? Czy jedynym, właściwym tokiem myślenia jest głęboka religijność? Nie można być rozumnym i trzeźwo myślącym (czyli tak po środku) katolikiem? Albo też osobą kompletnie przeciw kościołowi - nie można się wtedy wypowiadać?? Nie można skrytykować dostojników KK? To bogowie?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 21 11 miesięcy temuocena: 94% 

   A może od razu palić na stosie na odpuście? Byłoby Średniowiecze pełną gębą.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 30 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Łukasz420 20 11 miesięcy temuocena: 70% 

   Uroczysta msza, odświętny jarmark, kard. Nycz tuszujący pedofilię i spragniony ludowej rozrywki plebs. Ot, średniowiecze na Ursynowie AD 2020

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 19 11 miesięcy temuocena: 64% 

   @Rysiek i Natalia: Po pierwsze, reprezentacja ratusza była, bo we mszy uczestniczyła wiceprezydent Kaznowska. Po drugie, Trzaskowski nigdy nie ukrywał, że jako prezydent miasta nie zamierza brać udziału w uroczystościach religijnych.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ewka 18 11 miesięcy temuocena: 59% 

   A ja akurat za to szanuję Prezydenta Trzaskowskiego. Należy WYRAŹNIE rozdzielić sprawy świeckie od religijnych. Niestety nie udaje się to na szczeblu centralnym. Dobrze, że przynajmniej prezydent Warszawy rozdziela te dwie sfery. Ze smutkiem obserwuję jak komentarze w Halorusynów coraz częściej bezpardonowo atakują prezydenta Warszawy... Czy to atak troli? Redakcjo droga zrób coś z tym..

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 32 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obywatel Świadomy 17 11 miesięcy temuocena: 81% 

   Dokładnie! Skończmy z tym klękaniem władzy przed dostojnikami kościelnymi (to określenie śmieszy mnie coraz bardziej, nie ukrywam!). Przedstawiciele władzy to przede wszystkim osoby funkcyjne, powołane na stanowisko / urząd. Powinny być obojętne wobec religii. Oczywiście zgodnie z własnymi przekonaniami i religia, ale bez epatowania tym czy uzależniania jednych spraw od drugich. PS. Zanim zminusujesz - pomyśl co tu się nie zgadza, bo to sama prawda.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natalia 16 11 miesięcy temuocena: 51% 

   A prezydent Warszawy olał? Ale mamy włodarza...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rysiek z Kabat 15 11 miesięcy temuocena: 58% 

   Hanna Gronkiewicz Waltz bywała co roku. Szambelan ma dość daleko z sąsiedniej parafii. Wszak swego czasu określał się jako katolik.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 39 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 14 11 miesięcy temuocena: 67% 

   @Natalia: Prezydent nie ma obowiązku uczestniczyć w liturgii. Nie żyjemy w Iranie. @Autorka: Trudno mówić o wypełnionym po brzegi kościele, skoro - co wyraźnie widać na zdjęciach - nawet nie wszystkie miejsca siedzące były zajęte.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 41 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Spostrzegawczy 13 11 miesięcy temuocena: 48% 

   Bo ma tak bardzo daleko niecały kilometr od miejsca swojego zamieszkania - Ursynów, dokładnie 1 przystanek od Kościoła, to trzeba zrozumieć....................kawał drogi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 28 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natalia 12 11 miesięcy temuocena: 54% 

   Do Ja: ale dziś jest święto patrona Warszawy, więc elegancko by było jakby się pofatygował jednak bo reprezentuje mieszkańców... Nie wymagam żeby chodził co niedziela do kościoła, to jego prywatna sprawa ale raz w roku mógłby godnie uczcić ten dzień... Ale czego można wymagać od tego bufona...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 31 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Agat 11 11 miesięcy temuocena: 47% 

   Pan Prezydent zachowuje się lekceważaco i arogancko. Po raz kolejny zawiódł. W sumie, czemu się dziwię? Same porażki na koncie.....niech Panu sodówka do głowy nie odbije po wyniku wyborczym, pycha kroczy przed upadkiem.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 31 35 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sąsiad 10 11 miesięcy temuocena: 56% 

   i bardzo dobrze, że nie było prezydenta - nie żyjemy w średniowieczu, władza jest świecka i nie powinna brać udziału w takich pierdołach

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 38 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LOL 9 11 miesięcy temuocena: 59% 

   nikt szanujący się nie chce być powiązany z sektą pedofilską

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 36 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 8 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Świeckie państwo, więc bez przesady.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 32 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rysiek z Kabat 7 11 miesięcy temuocena: 62% 

   Oczywiście nie ma obowiązku ani nawet potrzeby. Chodzi raczej o szacunek dla ludzi i tradycji. W uroczystych mszach katolickich uczestniczył ateista A. Kwaśniewski i luteranin J. Buzek. Czasy się zmieniają ale dla wielu zrywanie z tradycją jest czymś w rodzaju barbarzyństwa. Z drugiej strony R. Trzaskowski postępuje konsekwentnie, w odróżnieniu od licznych parlamentarzystów, którzy rok temu, tuż przed wyborami pchali się przed ołtarz a teraz im przeszło.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 26 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 6 11 miesięcy temuocena: 81% 

   Rysiek, a w jaki to sposób luteranin czy też ateista uczestniczy we mszy katolickiej? Oczekiwanie lub zmuszanie nie katolików do brania udziału w świętach katolickich jest mocno słabe.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obywatel Świadomy 5 11 miesięcy temuocena: 85% 

   Prezydent Warszawy nie ma przecież obowiązku uczestniczenia w takich imprezach. Szczególnie religijnych. Owszem - mógłby przyjść bo to święto patrona miasta, ale może nie chce być kojarzony jednoznacznie z kościołem. Prezydent jest świecki, a nie kościelny. Duda tez mógłby wziąć z tego przykład

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bhj 4 11 miesięcy temuocena: 88% 

   Patronem miasta jest co najwyżej dla katolików. I to niektórych. Dla mnie nie jest i nie będzie żadnym patronem. Tyle

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Legionista 3 11 miesięcy temuocena: 14% 

   on jest i katolikiem i narodowcem :)

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Legionista 2 11 miesięcy temuocena: 13% 

   ~Obywatel Świadomy: prezydent ma wybór, Duda jest kościelny, a nie świecki. Trzaskowski tez mógłby wziąć z tego przykład

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wojtek40 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Do Legionista - czytam twój komentarz "prezydent ma wybór, Duda jest kościelny, a nie świecki. Trzaskowski tez mógłby wziąć z tego przykład" i nie rozumiem. Przecież Trzaskowski wybrał - jest świecki i bardzo dobrze, szanuje to. To Duda mógł wziąć z niego przykład :-)

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4131 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021