Zamknij

Ursynów walczy o filtry. Pakt podpisany, kolejki do petycji na proteście

15:18, 23.06.2018 Anna Łobocka Aktualizacja: 16:37, 29.06.2018
Skomentuj AŁ

Chcemy świeżego powietrza, chcemy żyć zdrowo! Ponad 800 osób podpisało petycję w sprawie filtrów spalin w tunelu POW na sobotnim proteście zorganizowanym przez Projekt Ursynów. W tym samym czasie ursynowskie organizacje podpisały "Pakt na rzecz filtrów". Nie obyło się bez zgrzytów.

- Filtry zjednoczyły wszystkie organizacje Ursynowa. Po wielu pertraktacjach udało się nam ustalić wspólną treść Paktu. To wielki sukces. Następnym będzie instalacja filtrów - zapewnia Piotr Skubiszewski z Otwartego Ursynowa.

Do Paktu przystąpiły: Otwarty Ursynów, Nasz Ursynów, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa, Miasto Jest Nasze – Ursynów, Projekt Ursynów, Stowarzyszenie Mieszkańców Masteczka Wilanów oraz Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL. Wspólnie będą lobbować w sprawie filtrów m.in. w ministerstwie infrastruktury.

W tym samym czasie, gdy ogłaszano Pakt, w sąsiedztwie Projekt Ursynów zorganizował manifestację mieszkańców. Ludzie stali w gigantycznej kolejce, by podpisać petycję w sprawie filtrów.

- Stoję tu dla moich dzieci i wnuków, chcę, żeby byli bezpieczni. Bardzo ważna jest dla mnie jakość powietrza, którym oddychamy. Ktoś chce zaoszczędzić parę złotych na ludzkim życiu. To jest tragiczne, niedopuszczalne działanie! - mówili mieszlańcy. 

Wielu z nich uważa, że to bardzo dobry moment na walkę o filtry. - Trzeba mieć cień nadziei w zbliżających się wyborach samorządowych - powtarzali.

Opinię tę podziela burmistrz Ursynowa Robert Kempa, który również podpisał się pod Paktem. - Wybory samorządowe dają nam szansę i warto głośno o tym mówić, że filtry są niezbędne. Tylko presja ma sens - powiedział w rozmowie z Haloursynow.pl.

Nie obyło się bez zgrzytów

Porozumienie w sprawie filtrów podpisało ostatecznie 9 organizacji, w tym wszystkie lokalne komitety ursynowskie, poza Prawem i Sprawiedliwością. Dzielnicowi politycy zjednoczyli się w walce o filtry, ale podczas manifestacji i podpisywania Paktu nie obyło się bez wymiany uwag i drobnych złośliwości.

Swój protest przy bazarku "Na Dołku" stowarzyszenie Projekt Ursynów zapowiedziało już kilkanaście dni temu. Pozostałe lokalne ugrupowania, z pomysłodawcami Paktu na czele - Otwartym Ursynowem, nie chciały jednak oddać pola Projektowi. W czwartek po godz. 22:00 do wszystkich wysłano propozycję podpisania porozumienia, z terminem do 10:30 dnia następnego. Już po godz. 11:00 w piątek rozesłano zaproszenia na konferencję prasową z listą organizacji, które zdecydowały się dołączyć do inicjatywy. Wśród nich nie było Projektu Ursynów, co sprawiło wrażenie, że ugrupowanie to używa filtrów do własncyh celów politycznych. Dlaczego tak się stało?

- Zostaliśmy zaskoczeni, późno dowiedzieliśmy się o Pakcie, ale uważamy, że w tej sprawie wszystkie ręce na pokład - komentuje Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów. Członkowie tego stowarzyszenia nie przerwali jednak swojego wiecu na czas podpisania Paktu.

Były burmistrz Ursynowa Piotr Guział z Naszego Ursynowa nie omieszkał tego skomentować. - Jest rysa, obok jest konkurencyjny wiec, ale wybaczamy, bo w dobrej sprawie!

Nie zabrakło również przepychanek rodem z dziecięcej piaskownicy. Działacze Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa mieli zostać zaproszeni przez PU na scenę manifestacji, ale tylko przed podpisaniem Paktu. Po tym jak to nastąpiło, Projekt miał odmówić im wejścia na scenę i grozić policją. Podczas podpisywania Paktu wzywano również Prawo i Sprawiedliwość do jego sygnowania, na miejscu byli nawet przedstawiciele tego ugrupowania, ale żadnych deklaracji nie złożyli.

100 tys. samochodów na dobę

Zgodnie z decyzją wojewody, wykonawca czyli Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad nie ma obowiązku  zamontowania filtrów na wyrzutniach spalin, musi jedynie zostawić na nie miejsce, gdyby okazały się konieczne. O tej decyzji wiadomo było już pod koniec 2013 roku, gdy ogłaszano przetarg na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy, choć wcześniej drogowcy obiecywali co innego. 

Na dziś stan rzeczy jest taki, że ursynowianie muszą poczekać aż tunel zostanie oddany do użytku. Wówczas zbadany zostanie poziom zanieczyszczeń i podjęta ostateczna decyzja w sprawie filtrów. Choć minister infrastrukury obiecał, że zostaną one zainstalowane rok po tym, jak do tunelu wjadą pierwsze auta.

Przypomnijmy, wykonawca POW na Ursynowie - firma Astaldi dwa lata temu twierdziła, że filtry spalin w ogóle nie będą konieczne. W analizach przygotowanych do raportu środowiskowego eksperci wykazywali, że poziom zanieszczyszczeń nie przekroczy dozwolonych norm, nawet tych zaostrzonych, które będą obowiązywać od 2020 roku.

Mieszkańcy już dziś jednak narzekają, że na Ursynowie źle się oddycha, a spaliny z ponad 100 tys. samochodów, które w ciągu doby przejadą tunelem, tylko pogorszą jakość powietrza. A przypomnijmy, dwie 15-metrowe wyrzutnie spalin (w rejonie węzłów Ursynów Wschód i Ursynów Zachód) będą w bliskim sąsiedztwie Szpitala Południowego i Centrum Onkologii oraz parków, zaledwie 150 metrów od najbliższych osiedli mieszkaniowych.

TREŚĆ POROZUMIENIA PODPISANEGO DZIŚ PRZEZ URSYNOWSKIE ORGANIZACJE:

PAKT NA RZECZ FILTRÓW POŁUDNIOWEJ OBWODNICY WARSZAWY

Jako organizacje społeczno-polityczne działające na rzecz lokalnej wspólnoty w dzielnicy Ursynów, w trosce o środowisko naturalne i zapewnienie mieszkańcom Ursynowa  dostępu do czystego powietrza, żądamy zamontowania filtrów oczyszczających powietrze na wyrzutniach spalin z tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) i w związku z tym zawiązujemy „Pakt na rzecz filtrów POW”.

W ramach tego Paktu wspólnie będziemy podejmować wszelkie możliwe działania, które doprowadzą do wyposażenia tunelu POW w urządzenia oczyszczające powietrze, które w obecnych czasach są niezbędnym elementem infrastruktury technicznej takiej inwestycji.

Budowa obwodnicy realizowana na terenie dzielnicy Ursynów to największa ogólnokrajowa inwestycja drogowa tego typu. Jest to fragment autostrady wschód-zachód i rocznie tą drogą będzie przejeżdżało ponad 40 milionów pojazdów. Jeżeli wyrzutnie spalin POW nie będą wyposażone w filtry,  spowoduje to zanieczyszczenie powietrza na Ursynowie szkodliwymi dla zdrowia i środowiska substancjami. 

W sprawie konieczności wyposażenia tunelu w urządzenia oczyszczające powietrze wypowiedzieli się jednogłośnie zarówno radni dzielnicy Ursynów w stanowiskach rady z 2013 r. i 2017 r., radni m.st. Warszawy w stanowisku z 8 lutego 2018 r. oraz lipcu i sierpniu 2017 r.  masowo mieszkańcy w uwagach wyrażonych do raportu oddziaływania inwestycji na środowisko (ponad 7 tys. uwag).

Biorąc pod uwagę głos mieszańców, czujemy się zobowiązani do prowadzenia wspólnych działań na rzecz filtrów POW. Zdajemy sobie sprawę, że wyłącznie współpraca może przybliżyć nas do celu i przekonać odpowiednie instytucje do naszych racji. 

Oczekujemy od stołecznego samorządu oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej konkretnych decyzji w tej sprawie.

Sygnatariusze PAKTU:

Otwarty Ursynów – Piotr Skubiszewski

Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa – Antoni Pomianowski

Projekt Ursynów – Kamil Orzeł 

Nasz Ursynów – Piotr Guział 

Miasto Jest Nasze Ursynów – Paweł Przewłocki

Platforma Obywatelska koło Ursynów – Krystian Malesa 

Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów – Katarzyna Radzikowska 

Polskie Stronnictwo Ludowe – Jakub Stefaniak

Nowoczesna koło Ursynów – Karolina Zdrodowska

Burmistrz Dzielnicy Ursynów – Robert Kempa

[ZT]9964[/ZT]

[ZT]16336[/ZT]

[ZT]8522[/ZT]

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Piotr SkubiszewskiPiotr Skubiszewski

13 10

Sygnatariusze paktu, nie mogli być zaskoczeni jego zawarciem. Inicjatywa powstała w styczniu. W styczniu odbyło się też pierwsze spotkanie w tej sprawie. Niestety nie jest łatwo doprowadzić do porozumienia, nawet w takiej kwestii, w której wszyscy mają podobne zdanie. Na szczęście udało się . Oczywiście samo zawarcie paktu ma charakter symboliczny, ale jak na warunki naszej sceny politycznej, to sporo. Następnym działaniem sygnatariuszy będzie próba zorganizowania spotkania z Ministrem Infrastruktury. 16:55, 23.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

komandos1066komandos1066

3 0

Tak Kochani walczcie do końca. Przykład, jak oddawano w Warszawie Trasę Łazienkowską w 1975 roku, to w ciągu trzech lat miał powstać tunel pod obecną ulicą Wawelską na Ochocie. Mamy 2018 i pewnie wszyscy (prawie) o tym zapomnieli, a samochody w olbrzymich ilościach przejeżdżają tuż pod oknami, między innymi szpitala Instytutu Onkologii. Każda władza w Polsce to .... . 20:06, 23.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SkoczkoskiSkoczkoski

6 6

Ooo i znów populista guzieł sie pojawia... Zbliżaja się wybory to i Dyzma się uaktywnił. 10:26, 24.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AlaAla

4 4

Psy szczekają a karawana jedzie dalej :) 12:20, 25.06.2018


SkoczkoskiSkoczkoski

3 3

...Karawana do koryta. 17:54, 25.06.2018


BBBB

4 2

A co tam robi Guziec? 12:00, 25.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AlaAla

4 1

Jak to co, przecież to on jest ojcem tego paktu. 12:19, 25.06.2018


GrażynkaGrażynka

8 1

niezłe pajacowanie, na codzień się kłócą, wytykają sobie przeszłosć partyjną, ale gdy trzeba sie razem do koryta dopchac to proszę, każdy każdego poklepie po plecach. Tacy są ci nasi lokalni politycy - odeszłi od Guziała, aby stanąc z nim w jednym szeregu, razem z Platformą i innymi sprzedawczykami. Kompromitacja bez oporów. To nawet nie jest ruch pod publikę, tylko wzajemna adoracja. Zwyczajny układ. Serio myślicie, że wyborcy to kupią? Macie nas za debili? 12:33, 25.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%