REKLAMAA1-AD-BUD--01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 grudnia 2018, 18:37 komentarzy 1

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Kiedyś ciasta ucierano bez pomocy miksera, a masło czy mleko odmierzano w funtach i łuntach – o tym oraz o wielu innych ciekawostkach związanych z przygotowaniami do Świąt, opowiadały dzieciom wolontariuszki z Kluboteki Dojrzałego Człowieka podczas wspólnych warsztatów.

  Wolontariuszki spotkały się z uczniami SP 340 i SP 330, aby spędzić wspólny czas podczas warsztatów świątecznych. Ich celem było pokazanie dzieciom dawnych polskich zwyczajów i tradycji świątecznych oraz zaproszenie do ich kultywowania.

  Od kilku lat Kluboteka współpracuje z firmą Nutricia (sponsorem materiałów) i prowadzi warsztaty świąteczne przed Bożym Narodzeniem i przed Wielkanocą.

  - W tym roku tematem są „Tradycyjne Święta”. Chciałyśmy dzieciom pokazać co to jest tradycja, jak się przekazuje z pokolenia na pokolenie wiedzę, pokazałyśmy jakie są ciekawe przepisy i przedmioty, które właściwie zanikają – mówi Irena Karpowicz z Kluboteki. - Chciałyśmy, żeby dzieci wiedziały, że dzisiaj jest mikser, a kiedyś była makutra. Jak się kiedyś ubijało pianę, przybliżyć dzieciom to co kiedyś robiły nasze babcie, a ich prababcie – tłumaczy.

  Dzieci przy wsparciu wolontariuszek przygotowały własnoręcznie kartki pocztowe. - Ja napisałem w środku wierszyk dla babci i dziadka – cieszył się ośmioletni Kuba. A po zakończeniu prac plastycznych przyszła pora na łakocie.

  Z owoców suszonych, kaszy jaglanej i miodu powstały pyszne i słodkie kuleczki, gotowe od razu do jedzenia. Tu umiejętnościami wykazała się Lena, której ciasteczka były idealnie okrągłe. Dzieci były zaskoczone, kiedy Ania prowadząca zajęcia powiedziała, że składniki mają wymieszać rękoma. - Ale jak to? Bez łyżki i bez miksera? Co to za ciasto? - pytali zdziwieni uczniowie.

  Uczniowie wychodzi z Kluboteki z pięknymi kartkami w kopertach i tackami gotowych łakoci, a także z głową pełną odpowiedzi na pytania, jak do Świąt szykowali się ich przodkowie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ussaa 1 5 miesięcy temu

   kiedyś także prano na tarze, że nie wspomnę o kijankach..... Mam nadzieję, że jednak nikt nie będzie namawiał nas do "kultywowania dawnych zwyczajów i tradycji". Co innego pokazać, jako ciekawostkę, a co innego "kultywować".

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2643 sekundy
  REKLAMAA2-TOSIA.pl--06-05----05-06-2019