REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (MSO)

  Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego to na Ursynowie tradycja. Tym bardziej nie może go zabraknąć podczas obchodów 75. rocznicy zrywu. Znamy już program tych obchodów, przygotowany przez urząd dzielnicy.

  1 sierpnia - jak co roku - warszawiacy oddadzą hołd powstańcom, którzy w 1944 roku chwycili za broń i przeciwstawili się okupantowi niemieckiemu. Cena, jaką zapłacili za to sami powstańcy i całe miasto, była ogromna - tysiące ofiar i konsekwentne wyburzanie stolicy przez hitlerowców. Do dziś trwa spór o to, czy Powstanie Warszawskie było słusznym wyborem.

  Bogaty program obchodów rocznicowych

  Ursynów włączy się w obchody 75. rocznicy wybuchu powstania. Właśnie poznaliśmy program przygotowany przez dzielnicę.

  W czwartek, 1 sierpnia o godz. 17:00 - czyli w godzinę "W" - przed ratuszem przy al. KEN 61 nastąpi uroczyste wciągnięcie flag na maszty przy dźwiękach syren alarmowych. Harcerze na minutę zablokują przejazd przez skrzyżowanie al. KEN i ul. Gandhi, odpalone zostaną biało-czerwone race, mieszkańcy minutą ciszy oddadzą hołd powstańcom.

  Tego samego dnia, ale rano o godz. 9:00, odbędzie się uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed pamiątkowym głazem oraz Tablicą Memoratywną na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych przy ul. Puławskiej 266. Tablica upamiętnia starć powstańców z hitlerowcami na terenie Toru Służewiec.

  Wieczorem nie może zabraknąć koncertu w Dzielnicowym Ośrodku Kultury, który od ubiegłego roku włącza się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. W 2018 roku scena zaprosiła Agę Zaryan z programem "Umiera piękno".

  - Artystka przełamała stereotyp, że o warszawskim zrywie z 1944 roku można śpiewać wyłącznie z patosem, przy akompaniamencie żołnierskich nut - pisaliśmy wówczas o tym koncercie.

  Tym razem DOK przy Kajakowej o godz. 20:00 zaprosi nas na recital fortepianowy wybitnego pianisty jazzowego Artura Dutkiewicza. Wstęp wolny.

  Z kolei 2 sierpnia, w piątek o godz. 10:00, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze na grobie Krystyny Krahelskiej - sanitariuszki, która została trzykrotnie postrzelona pierwszego dnia powstania, podczas ataku 1108. plutonu na "Dom Prasy" przy Marszałkowskiej. Krahelska była pierwowzorem postaci warszawskiej Syrenki. Jej grób znajduje się na Ursynowie, na cmentarzu przy ul. Anyżkowej.

  Wspólne śpiewanie przy fontannie

  Główną atrakcją obchodów rocznicy będzie wieczorny koncert piosenek powstańczych w niedzielę poprzedzającą 1 sierpnia. Koncert poprowadzą wykonawcy połączonych ursynowskich chórów: Iuvenis i Zespołu Wokalnego Ars Chori oraz gościnnie chóru Ave z Białołęki. Chóry będą intonować pieśni, a głównym wykonawcą będzie publiczność. Wszyscy dostaną śpiewniki z tekstami piosenek, a melodie raczej każdy zna.

  - Wspólnie zaśpiewamy takie piosenki powstańcze jak: „Hej Chłopcy bagnet na broń”, „Marsz Mokotowa”, „Serce w plecaku”, „Sanitariusza Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawskie dzieci” - zachęca ursynowski ratusz.

  Koncert odbędzie się w niedzielę, 28 lipca o godz. 20:30 na placu przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101.

  TAK ŚPIEWALIŚMY DWA LATA TEMU:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3227 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020