REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Od rana w Szkole Podstawowej nr 340 stoi kolejka chętnych do oddania krwi. Ta szczególna zbiórka zorganizowana przez "Krewki Ursynów" ma wspomóc leczenie chorego na nowotwór chłopca, ucznia szkoły przy Lokajskiego.

  Podczas minionych wakacji u trzynastoletniego Kornela Jaczyńskiego, ucznia szóstej klasy, lekarze zdiagnozowali nowotwór. Od tego czasu ten niezwykle lubiany przez kolegów i nauczycieli chłopiec jest leczony i przygotowywany do przeszczepu szpiku kostnego. Długotrwała i ciężka terapia wymaga krwi i aby jej nie zabrakło, “Krewki Ursynów” zorganizował drugą już zbiórkę dla chorego chłopca.

  Chętnych nie brakuje. Już od rana na szkolnym korytarzu ustawiła się długa kolejka krwiodawców. 

  Zawsze jeśli zbiórka jest dedykowana konkretnej osobie, a zwłaszcza dziecku wówczas frekwencja jest zawsze większa - mówi Teresa Florczak z “Krewkiego Ursynowa”, organizatora akcji.

  W ciągu pierwszej pół godziny zbiórki zgłosiło się 19 osób, wśród nich pan Marcin.

  - Kornel jest synem mojej byłej koleżanki z pracy, jak się dowiedziałem, że mogę mu pomóc, to nie mogłem inaczej postąpić, jak tu przyjść - powiedział nam mężczyzna. 

  Nikt z obecnych krwiodawców nie czuje, aby zrobił coś niezwykłego, traktują to jako swój obowiązek względem innych.

  - Krew oddaję od osiemnastego roku życia i jestem przekonany, że jest to bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieciaki. Dla mnie to nic nie znaczy, a komuś może uratować życie - mówił pan Bartłomiej.

  Jeszcze dziś (7 stycznia) do 14:30 w podstawówce przy Lokajskiego 3 na wszystkich, którzy chcą pomóc Kornelowi czeka personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Każda kropla krwi bez względu na grupę ma istotne znaczenie. Wszystkie zebrane jednostki zostaną bowiem zamienione na jednostki krwi 0 Rh+, których potrzebuje chłopiec. 

  Potrzebny dawca szpiku

  Akcja nie ogranicza się tylko do poboru krwi. Ratunkiem dla chłopca jest szybki przeszczep szpiku kostnego i trwa poszukiwanie jego potencjalnego dawcy. Jak można nim zostać, w SP 430 informują przeszkoleni nauczyciele oraz rodzice.

  - Wystarczy wejść na stronę internetową Fundacji DKMS, zarejestrować się, a wówczas do domu zostanie przesłany nam pakiet z instrukcją co należy zrobić. W skrócie: są trzy pałeczki, którymi należy potrzeć wnętrze policzka i odesłać. Materiał genetyczny trafia do banku potencjalnych dawców - tłumaczy dyrektor podstawówki Małgorzata Antonowicz, która przez rok uczyła Kornela historii.

  Bycie dawcą szpiku jest bezpieczne. W 85 proc. polega na zwykłym pobraniu krwi, z której w laboratoryjnym separatorze są oddzielane komórki krwiotwórcze, które potem dostaje biorca.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3837 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021