REKLAMAA1 DZIELNICA-10-strategii
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 sierpnia 2022, 13:46 komentarzy 5
  Ursynowianin Maciej Tarnowski podczas udziału w mistrzostwach świata

  Ursynowianin Maciej Tarnowski podczas udziału w mistrzostwach świata (FB/Belgrade WUDC Live Streams)

  Ursynów ma wicemistrza świata w debatowaniu. Maciej Tarnowski wraz z kolegą Michałem Kruszyńskim stanęli na podium turnieju World Universities Debating Championship w Belgradzie. Na swojej drodze ku srebrnemu medalowi okazali się lepsi od ponad 300 drużyn z całego świata.

  Jak ważna jest debata w życiu publicznym, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Tym bardziej, że Polacy są w niej niemal najlepsi. Udowodnili to Maciej Tarnowski z Ursynowa oraz Michał Kruszyński z Muranowa. Podczas tegorocznego turnieju World Universities Debating Championship w Belgradzie panowie stanęli na drugim stopniu podium.

  To ogromny sukces polskich debatantów. Zwłaszcza że w turnieju brali udział po raz pierwszy. Dodatkowo wyróżniony został jeszcze Michał, którego uznano 7. najlepszym mówcą świata. To największe indywidualne osiągnięcie polskiego debatanta w historii WUDC.

  - Do tych mistrzostw podeszliśmy dość spontanicznie, natomiast wcześniej kilkukrotnie graliśmy w drużynie na międzynarodowych turniejach. Wielką pomocą były dla nas turnieje online, które pozwoliły nam przygotowywać się bez dużych inwestycji związanych z zagranicznymi wyjazdami - mówi Maciej Tarnowski.

  Debata na najwyższym poziomie

  Michał i Maciej zostali wicemistrzami w kategorii EFL - English as a Foreign Language. To kategoria przeznaczona dla osób, które nie miały styczności z językiem angielskim na co dzień. Podczas turnieju musieli najpierw przejść przez 9 rund eliminacyjnych. Jak dokładnie wyglądały?

  - W debacie parlamentarnej biorą udział cztery drużyny - dwie argumentują za przedstawionym tematem, zaś dwie przeciw. Temat debaty oraz zajmowana pozycja jest przedstawiana 15 minut wcześniej, a zawodnicy są oceniani przez najlepszych sędziów debat z całego świata, którzy porównują argumentację różnych drużyn, po czym przyznają miejsca od pierwszego do czwartego - tłumaczy Maciej Tarnowski.

  W eliminacjach polscy debatanci zajmowali pierwsze i drugie miejsce po trzy razy, dwukrotnie trzecie oraz raz czwarte. Dzięki temu awansowali do fazy pucharowej, okazując się lepszymi od ponad 300 drużyn z całego świata. Krok po kroku przeszli do finału, gdzie zmierzyli się z mówcami z uniwersytetu w Zagrzebiu. Po zażartej dyskusji Polacy musieli uznać ich wyższość. 

  Lata praktyki

  Zanim Maciejowi i Michałowi udało się sięgnąć po wicemistrzostwo świata, przez wiele lat pracowali na swój sukces. Przygodę z debatami rozpoczęli jeszcze w liceum w Warszawskiej Lidze Debatanckiej. Z czasem Michał założył Fundację Nowy Głos zajmującą się promocją debat oksfordzkich i parlamentarnych w szkołach, w której Maciej wielokrotnie się udzielał.

  - Pójście na studia pozwoliło nam przełamać się i zdecydować na regularne debatowanie w formacie parlamentarnym na zagranicznych turniejach i sięgnięcie po mistrzostwa świata, które jest największym i najbardziej prestiżowym turniejem w debatowaniu - opowiada Maciej.

  Mistrzostwa świata w Belgradzie były ostatnią okazją, by posłuchać Michała i Macieja występujących razem. Wcześniej panowie brali udział w mistrzostwach Europy. Zajęli wówczas 9. miejsce i nie awansowali do półfinału.

  - Ta porażka, choć sportowo wciąż był to bardzo udany turniej, tak naprawdę sprawiła, że postanowiliśmy zagrać ostatni raz ze sobą właśnie na tych mistrzostwach - mówi Maciej.

  Koniec wspólnej przygody z debatami spięli piękną klamrą w postaci wicemistrzostwa świata. I chociaż na kolejnym turnieju nie wystąpią, to Polacy będą mieli komu kibicować. 

  - Myślę, że w następnych edycjach można kibicować drużynom reprezentującym UW, a także drużynom z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza, które stanowią główne ośrodki rozwoju debat parlamentarnych w Polsce - stwierdza Maciej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Tubylec 5 4 miesiące temuocena: 0% 

   Sowieci desantowali do Polski ludzi którzy dużo gadali a nic nie rozumieli...DEWIACJA histroniczno - narcystyczna... Takich debilantów w Polsce jest multum...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tartulian 4 4 miesiące temuocena: 100% 

   Gratulacje, trzeba promować ludzi, którzy próbują coś osiągnąć, zamiast siedzieć przed ekranem i wszędzie sądzić histeryczne komentarze o wszechobecnej betonozie i szkalować adwersarzy. Kultura debaty to ważna rzecz.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 3 4 miesiące temu

   eee, lepiej na siłke żeby jakby co można było użyć argumentu dosadnego ;)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ano 2 4 miesiące temu

   Spk Chłopcy, na miłość i dobroć zawsze jest czas

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 1 4 miesiące temuocena: 75% 

   ekhm..., dlaczego flaga Ukrainy jest odwrócona?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.7343 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022