REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 kwietnia 2021, 14:29 komentarzy 40

  (fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko)

  Brak odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu POW zakończy się paraliżem ursynowskich ulic - przekonują radni Koalicji Obywatelskiej. Napisali petycję do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, w której domagają się montażu systemu jeszcze przed końcem budowy tunelu. Można ją podpisywać w internecie. Rządowi drogowcy mają jednak inne plany.

  Pierwotny plan zakładał oddanie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy w sierpniu ubiegłego roku, ale do dziś prace nie zostały jeszcze zakończone. Teraz drogowcy mówią, że wyrobią się do czerwca, choć brakuje jeszcze nawierzchni na kilku odcinkach jezdni.

  Niebezpieczna prędkość

  Po oddaniu ursynowski tunel będzie najdłuższy w Polsce (2,3 km), a kierowcy po trzech pasach ruchu w każdą stronę będą mogli jeździć z maksymalną prędkością 80 km/h. Tyle teoria. Bo nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji, które mogą skutkować zamknięciem tunelu i skierowaniem ruchu na ulice Ursynowa.

  Dlatego w 2019 roku burmistrz Ursynowa po raz pierwszy wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zainstalowanie na trasie S2 Odcinkowego Pomiaru Prędkości, który zmusiłby wielu kierowców do zdjęcia nogi z gazu. System ten rejestruje średnią prędkość auta na wyznaczonym odcinku, w kilku punktach. Jeśli jest wyższa od dozwolonej, kierowca otrzymuje mandat. 

  Robert Kempa chciał, aby kamery rejestrowały kierowców przynajmniej od węzła w Jeziorkach, gdzie trasa S2 krzyżuje się trasą S79.

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad najpierw odmówiła, tłumacząc, że wystarczą kontrole policji, by po kilku miesiącach zmienić zdanie. W listopadzie ubiegłego roku GDDKiA poinformowała, że trwają rozmowy na ten temat z odpowiedzialną za tego typu instalacje Inspekcją Transportu Drogowego. Ta jednak pod koniec grudnia uznała, że trzeba poczekać na otwarcie tunelu, by ocenić czy Odcinkowy Pomiar Prędkości jest naprawdę potrzebny.

  Radni piszą petycję

  Ursynowscy radni Koalicji Obywatelskiej nie chcą czekać i napisali petycję do szefa ITD domagając się zainstalowania w tunelu instalacji w obu kierunkach na odcinku: od węzła Puławska do przynajmniej węzła Wilanów. Argumentują w niej, że natężenie ruchu na POW będzie na poziomie podobnym do Trasy AK i Trasy Toruńskiej, gdzie średnio trzy razy dziennie dochodzi do wypadków lub kolizji. A to grozi za każdym razem zamknięciem tunelu i przeniesieniem ruchu z trasy S2 na ulice Ursynowa i Wilanowa, co spowoduje m.in. paraliż drogowy obu dzielnic.

  Chcemy bezpieczeństwa dla siebie i swoich najbliższych,

  Nie chcemy wdychać spalin z pojazdów omijających zablokowany tunel,

  Nie chcemy korków w Dzielnicy Ursynów i Dzielnicy Wilanów,

  Apelujemy o niezwłoczne podjęcie wszystkich niezbędnych czynności związanych z instalacją Odcinkowego Pomiaru Prędkości.

  - czytamy w petycji.

  Koszt instalacji Odcinkowego Pomiaru Prędkości oszacowany przez GDDKiA to około 2,3 mln zł. Zdaniem radnych to niewielki wydatek, który może zapewnić bezpieczeństwo wielu tysiącom mieszkańcom dwóch dzielnic.

  - Nie można czekać na otwarcie tunelu. Ciągle słyszymy: zobaczymy, zrobimy badania, ale nie wiemy jakie warunki muszą być spełnione, by Odcinkowy Pomiar Prędkości został zamontowany. Nie ulega wątpliwości, że dzięki niemu kierowcy zwolnią i zmniejszy się ryzyko wypadków w tunelu, a co za tym idzie awaryjnego objazdu ulicami Ursynowa - mówi Robert Wojciechowski, radny Koalicji Obywatelskiej.

  GITD powtarza: "Trzeba czekać"

  Tymczasem stanowisko Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pozostaje niezmienne.

  Ewentualne rozmowy dotyczące objęcia tunelu nadzorem z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących mogą być podjęte po jego oddaniu do użytku i analizie faktycznego stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na tym odcinku POW

  - tak Główny Inspektorat Transportu Drogowego odpowiada na nasze pytania o system pomiarowy.

  Kiedy tunel zostanie oddany do użytku? Tego wciąż nie wiadomo. GDDKiA ma nadzieję, że stanie się to w czerwcu, po odbiorach technicznych. Ale wciąż rozpatruje roszczenia wykonawcy dotyczące opóźnienia robót z powodu pandemii koronawirusa. Również zakres prac, które pozostały do wykonania nie napawają optymizmem.

  Petycję można przeczytać i podpisać tutaj

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 107

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 25
   WKURZONY
  • 40
   BRAK SŁÓW

  40Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mate0 40 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Ciekawe, że najczęściej za stawianiem kolejnych kontroli prędkości są albo niedzielni kierowcy, albo ludzie mający z niewiele wspólnego z samochodami, o urzędasach nie wspominając.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mo-ro 39 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Tak za odcinkowym pomiarem w tunelu.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Interpretator 38 7 miesięcy temuocena: 60% 

   Ursynowcy Radni mają coraz głupsze pomysły. Najpierw dobrze zaprojektowane, dwupasmowe jezdnie zaczęli zmniejszać do jednopasmowych, potem naćkali przejść dla pieszych co kilkadziesiąt metrów, następnie zainstalowali progi zwalniające na dwupasmowych jezdniach (Roentgena), a teraz to! Powinno się upłynniać ruch, a nie utrudniać doprowadzając do pogorszenia jakości powietrza przez spaliny z samochodów stojących na licznych światłach i przed licznymi przejściami dla pieszych. No cóż niech się zastanowią Ci na nich głosowali.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Speed 37 7 miesięcy temuocena: 63% 

   Pacanowo

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 36 7 miesięcy temuocena: 69% 

   I dodam, że radni plotą od rzeczy. Pomiar prędkości w tunelu ma się nijak do bezpieczeństwa mieszkańców. Nikt z Ursyniaków nie będzie jeździł z Imielina na Rosoła przez tunel.. To jest dla podróżujących POW a więc ludzi z Wawra czy Ursusa oraz wszystkich innych.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~erazm 35 7 miesięcy temuocena: 44% 

   Wręcz przeciwnie. Kazdy wypadek w tunelu będzie oznaczał giga korki na Ursynowie, bo cały ruch z tunelu będzie sie wylewał na ursynowskie ulice przez ostatni zjazd, a w drugim kierunku na Wilanow. Niestety, wszystko co na południe pojedzie przez Natolin do zjazdu przez Grzybki, a co na północ ruszy przez północny Ursynów. Ograniczenia prędkości i odcinkowy pomiar zmniejsza liczbę wypadków i sa w naszym interesie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 34 7 miesięcy temuocena: 80% 

   Sprawa prosta. GITD nie wyda dwóch baniek na instalacje (to nie tylko kamery kable i wieszaki, ale też infrastruktura informatyczna do przetwarzania danych z tych kamer, potencjalne etaty do obsługi wyników), dopóki nie będzie miał przesłanek. Urzędnicy muszą mieć dupokrytkę, że na danym odcinku jest lipa z bezpieczeństwem, dochodzi do licznych wypadków i są ofiary - ograniczenie jest, ale trzeba wprowadzić kontrolę. Więc przykro mi i współczuję rodzinom, których bliscy stracą życie w tunelu w ciągu najbliższych lat po oddaniu go do użytku. Stracą je w imię wyższego dobra aby urzędnicy mogli roztoczyć nad nami opiekę.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~erazm 33 7 miesięcy temuocena: 75% 

   Wystarczającą przesłanką sa znane wszystkim dramatyczne wypadki w tunelach. Nie trzeba powtarzać błędów.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~spizi 32 7 miesięcy temuocena: 40% 

   niech sobie temperaturę zmierzą .

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kabaciak 31 7 miesięcy temuocena: 33% 

   Zamiast pilnowac budowy filtrow, parku linearnego, polaczenia z Wilanowem przez 130m dziury, wykonania chodnikow i sciezek rowerowych wzdluz odtwarzanej Plaskowickiej, terminowego usuniecia syfiastego targowiska - zajmuja sie niepotrzebnymi i szkodliwymi bzdurami.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~erazm 30 7 miesięcy temuocena: 67% 

   Ograniczenie prędkości mocno zmniejsza ilość spalin. Wymuszenie jazdy równym tempem, tez dodatkowo ogranicza produkcje spalin. Tylko odcinkowy pomiar prędkości. Jeśli byłby punktowy, to większość naciśnie na gaz zaraz po minięciu radaru. W najgorszym wypadku radary kaskadowe, przynajmniej piec punktów w obu kierunkach. Ostatni przy wyjeździe, żeby nie przyspieszali w tunelu.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pomyslowy dobromir 29 7 miesięcy temuocena: 59% 

   progi zwalniające i ronda przy wjazdach do tunelu i po problemie :-)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 28 7 miesięcy temuocena: 71% 

   progi dla prędkości 100 km/h? problem z progami jest taki, że niektórzy boją się przejeżdzać i hamują do bezsensownych prędkosći. może dlatego że większość progów jest nienormatywnych. Te ostatnio zamontowane na rientgena są normatywne. jest ograniczenie do 50 i 50 da się przejechać bez problemu.. a ludzie i tak zwalniają do 30 no ale ludzie to ludzie

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 27 7 miesięcy temuocena: 73% 

   A filterki? gdzie filterki powietrza? nie będzie? jaka szkoda..

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miecz 26 7 miesięcy temuocena: 88% 

   Oczywiście odcinkowy pomiar w tunelu jest jak najbardziej potrzebny, obecni po tych gimnazjach no BRAIN at all, nie używają mózgów absolutnie, najpierw coś zrobi a następnie udaje że myśli, to oni popełniają najwięcej wypadków, a ci BMWowcy to w szczególności, w Polsce prawo jazdy wydawałbym w wieku po 40..... Jak się czyta wpisy tych poniżej to prawo jazdy wydawałbym po 50....

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mm 25 7 miesięcy temuocena: 47% 

   Ciekawe , który wpadnie żeby zwęzić trasę do jednego pasa reszta na rowery przeznaczyć :) .Po to jest obwodnica, żeby szybko jechać a wypadki zawsze będą.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 24 7 miesięcy temuocena: 71% 

   czemu będą? bo jesteśmy jacyś inni? w Szwecji Niemczech czy Czechach może nie być a u nas muszą być?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 23 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Filtry niepotrzebne , odcinkowy pomiar prędkości niepotrzebny . Całe to badziewie jest w tym miejscu niepotrzebne !

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 22 7 miesięcy temuocena: 44% 

   Zapomniales wspomniec dziadek o sobie

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 21 7 miesięcy temuocena: 48% 

   Xyz . Jak się nie ma argumentów , to atakuje się bezpośrednio i chamsko przeciwnika w dyskusji . BRAWO TY .

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 20 7 miesięcy temuocena: 29% 

   Mylisz sie dziadek, ja nic do ciebie nie mam, nawet szacunku. Trollujesz kazdy wpis o POW, smecisz jak stara panna na wydaniu, choc wszyscy od lat wiedzieli, ze obwodnica tu bedzie. Wrzucasz durne teksty, ze nikomu ta POW nie bedzie potrzebna. Chamski to ja dopiero moge byc. A poki co przyznam, ze czytajac twoje łgarstwa mam niezły ubaw, wiec bede sobie kpił ile wlezie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zbig 19 7 miesięcy temuocena: 71% 

   Badania konieczności zainstalowania filtrów, badania konieczności montażu OPP w tunelu... Proponuję skierować tych mądrali na badania psychiatryczne. Wyjdzie taniej a może paru zamkną i coś się wreszcie w tym mieście zmieni.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 18 7 miesięcy temuocena: 21% 

   Dlaczego przecież to głupota wolniej jadą dłużej będą a ilość sumaryczna spalin będzie większa niż by przejechali to z większą prędkością . Co ci ludzie mają w głowach

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W(BJS) 17 7 miesięcy temuocena: 26% 

   Podnieść prędkość w tunelu do prędkości autostradowej !

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ws 16 7 miesięcy temuocena: 86% 

   Drobna uwaga: Emisja spalin przy 80 km/h jest dużo mniejsza niż przy 120 km/h.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miecz 15 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Ty z pewnością skończyłeś gimnazjum, bo myślenie masz typowe....

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boomowiec 14 7 miesięcy temuocena: 55% 

   Zapytam się wprost: co tak późno się osoby obudziły? za 5min dwunasta-oddanie POW a tu dopiero pomysł? Koszt śmieszny w stosunku do całej inwestycji ( nieco ponad 2mln zł). No , ale osoby "znające" się na wszystkim.........i niczym typu p.radny Robert W. z KO nagle wybudziły się z zimowego snu i zaczęły "działać". Kurcze, znowu nietrafione czasowo, trzeba myśleć z wyprzedzeniem, kłania się znajomość podstaw ekonomii ( i nie tylko) : planowanie długofalowe, a nie pseudo zrywy po czasie!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 13 7 miesięcy temuocena: 100% 

   nie przeczytałeś artykułu, prawda?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~itd... 12 7 miesięcy temuocena: 85% 

   Przecież koszt montażu tego odcinkowego pomiaru prędkości zwróci się po kilku miesiącach , widać z tego że GITD nie jest zainteresowana poprawą bezpieczeństwa na naszych drogach

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 11 7 miesięcy temuocena: 96% 

   Fotoradary przez większość czasu są wyłączone inaczej biedaków zalała by fala papierkowej roboty.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 7 miesięcy temuocena: 33% 

   Czy w Polsce są inne przyczyny wypadków niż nadmierna prędkość?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nadmierna prędkość to wypadki 9 7 miesięcy temuocena: 87% 

   Są. Ale to NADMIERNA PRĘDKOŚĆ jest główną przyczyną wypadków. I dlatego prędkość należy kontrolować.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 27 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 7 miesięcy temuocena: 39% 

   Naprawdę? A ja myślę, że to tylko taki bełkot policji gdy sprawa nie dotyczy ich wypadku. Kolizje i wypadki nie powstają z powodu przekroczenia prędkości, ale z powodu zajechania drogi, wymuszenia pierwszeństwa, nieuwagi, błędu kierowcy, uszkodzonej nawierzchni, zwierząt czy ludzi. Ale nie, w Polsce to głównie nadmierna prędkość, czyli słowo wytrych.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kabaciak 7 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Tak. Od roku jest jeszcze Covid-19.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pawello 6 7 miesięcy temuocena: 69% 

   2,3 mln? Za co? Skoro będą zainstalowane kamery w tunelu to chyba wystarczy pod nie podpiąć program?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 5 7 miesięcy temuocena: 61% 

   Pewnie tak, ale to byłoby zbyt proste i tanie ;) Ja wiem, wielu dziś POW-ie że przepowiadało, ale w każdym poście (nomen omen..) na ten temat od lat pisałem, ze rozpieprzy to coś dzielnicę na całe lata - dla dobra ogółu, oczywiście Jak długo jeszcze?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Staszek 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Oczywiście ta kwota jest wzięta z sufitu. Nawet jakby tam żadnej infrastruktury nie było to chętnie bym to wykonał za 2,3mln. Tam jest praktycznie wszystko, konstrukcje wsporcze, zasilanie, łączność. Reszta to "śrubki".

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 3 7 miesięcy temuocena: 50% 

   może zaproponuj montaż kamerki z aliexpresu za 50 zł nie macie pojęcia o czym piszecie internauci

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3947 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021