REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 września 2022, 09:08 komentarzy 12

  (pixabay.com)

  W ursynowskim Instytucie Hematologii i Transfuzjologii może zabraknąć pielęgniarek. Rzucają papierami ze względu na przeciążenie pracą i zbyt niskie zarobki.

  Wypowiedzenia dwa tygodnie temu masowo zaczęły składać pielęgniarki z kliniki hematologii. Zrobiło to wówczas 11 osób, z których później część się wycofała. To nie zmienia jednak sytuacji. Komplet na oddziale powinien liczyć 21 osób.

  - Tymczasem w grafiku jest 16,5 etatu. Natomiast są dwa długie zwolnienia i osoba jedna na zwolnieniu ciążowym. Więc zostaje 13,5 etatu. Ostatecznie zwalniają się dwie osoby, więc zostaje 11,5 etatu - opowiada pielęgniarka.

  Chętnych do pracy w Instytucie nie ma. Nowi pielęgniarze i pielęgniarki szybko uciekają z kliniki przy ul. Gandhi. Dlaczego? Od lat pracownicy narzekają na trudne warunki i niskie płace. 

  Średnia pensja na tym oddziale to około 5 tys. zł netto ze wszystkimi dodatkami za 168 godzin miesięcznie. Personel jest przepracowany i przychodzi do pracy z lękiem przed następnym dyżurem.

  Po dyżurach wychodzi się z pracy i zastanawia, czy wszystko się zrobiło i czy pacjenci mieli wykonane wszystkie zabiegi i podane leki. Podczas dyżuru nie ma czasu na holistyczną opiekę nad pacjentem, a jedynie na podłączanie leków, krwi i jej składników oraz przełączanie „butelek".

  Niekiedy nie ma czasu na toaletę i jedzenie w trakcie dyżuru. Zjada się w biegu, żeby tylko wyrobić się ze zleceniami

  - słyszymy od pracującej w IHiT pielęgniarki.

  "Byle tylko nie zapłacić"

  Na oddziale pracują naraz 3-4 osoby, które muszą zająć się 30 pacjentami w ciężkim stanie. Do tego mają dodatkowe obowiązki ze względu na brakujący personel. Kończy się to wieloma nadgodzinami. Nagrody za poświęcony prywatny czas nie ma jednak żadnej.

  W naszym zakładzie jest trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jeśli pracownik ma dyżur nadliczbowy w kwietniu lub maju, a w czerwcu zachoruje, to nie dostaje za ten dyżur pieniędzy.

  Również bardzo często są wstawiane dyżury w inne dni, niż się było w pracy - tylko po to, by nie zapłacić pracownikowi "setek" tylko "pięćdziesiątki". Jeśli pracownik ma dyżur w sobotę, niedzielę lub święto jest on wstawiany w grafiku rzeczywistym w tygodniu, żeby nie płacić większej wypłaty

  - mówi nam inna z pielęgniarek.

  Dyrekcja Instytutu chciała ratować sytuację przesuwaniem pielęgniarek z Intensywnej Terapii.

  - Pani dyrektor zagroziła pielęgniarce naczelnej i naszej pielęgniarce oddziałowej zwolnieniem lub degradacją, jeśli nie rozwiążą tego problemu. Czyli przerzuciła odpowiedzialność na pracowników, którzy nie są w stanie w obecnej sytuacji zaradzić temu problemowi. Szuka "kozła ofiarnego" - stwierdza nasza rozmówczyni z IHiT.

  Zrzucanie odpowiedzialności?

  Dyrekcja Instytutu Hematologii i Transfuzjologii na zarzuty "zrzucania odpowiedzialności" nie odpowiada. Zasłania się niezrozumieniem rzekomo nieprecyzyjnych pytań. Nie wie, co to znaczy „niższy personel zarządzający” oraz jaki „stan rzeczy” panuje w klinice hematologii.

  - Więc trudno jest ustosunkować się do zarzutu „zrzucania odpowiedzialności” - stwierdza zastępca dyrektora ds. zarządzania i finansów IHiT Beata Lichocka.

  Tłumaczy natomiast, na czym polega praca pielęgniarek oddziałowej i naczelnej. - Zarządzanie personelem pielęgniarskim, organizacja pracy, ustalanie grafików i tym podobne - zauważa. 

  Wszystkie te zadania wynikają z “zakresu organizacji pracy”. Podobnie w przypadku regularnych pielęgniarek. Zaś jakiekolwiek problemy pracownicze - w zależności od ich wagi - rozwiązuje przełożony danego pracownika lub grupy pracowników, Dział Kadr lub Dyrekcja. Wynika z tego, że sytuacją z personelem powinny zająć się pielęgniarki naczelna i oddziałowa.

  Trudno jednak rozwiązać problemy z personelem, jeśli personelu nie ma. Dyrekcja zapewnia, że trwają poszukiwania nowych pielęgniarek i pielęgniarzy. Nabór to jednak wielka niewiadoma, jak przyznaje wicedyrektor Lichocka.

  - Wynik zależy zawsze od zgłoszenia się kandydatów do pracy, a następnie weryfikacji ich kwalifikacji. Jeżeli tylko w naborze pojawiają się kandydaci spełniający wymagania, są zatrudniani - zauważa.

  Przyjdą i zaraz odejdą?

  Nawet jeśli uda się zatrudnić nowe osoby, to czy będą chciały pozostać na dłużej? Pielęgniarki narzekają na niskie płace w stosunku do odpowiedzialności i warunków pracy. Dyrekcja IHiT nie uważa jednak, żeby praca w klinice hematologii była szczególnie uciążliwa.

  - Każdą z klinik instytutu można określić jako wymagającą odpowiednich kwalifikacji, umiejętności i zaangażowania personelu, Klinika Hematologii nie jest szczególnym oddziałem, na którym pracuje się więcej czy ciężej w porównaniu do innych komórek organizacyjnych - tłumaczy wicedyrektor ds. zarządzania i finansów.

  W przypadku wynagrodzeń - jak zauważa wicedyrektor IHiT - wysokość pensji dla personelu medycznego określają przepisy, które weszły w życie na początku lipca. Zapewniły one podwyżki, które zostały przez pracodawcę przyznane. Natomiast w kwestii rozliczania czasu pracy po naszych pytaniach IHiT postanowił przyjrzeć się sytuacji. Nieprawidłowości jednak nie wykryto.

  Jednocześnie dyrekcja obawia się o funkcjonowanie szpitala w ogóle. Wiele zależy od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To ta agencja wycenia procedury medyczne, za które NFZ płaci instytutowi. To z tych przychodów szpitale muszą opłacić swoje funkcjonowanie. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że NFZ płaci mało, często poniżej kosztów. Stąd liczne w kraju przypadki zadłużenia szpitali. Lekarze nie chcą odmawiać pomocy potrzebującym, a to generuje koszty.

  Pat z pielęgniarkami

  Sytuacja w IHiT jest krytyczna. - Od października zostaną po dwie pielęgniarki na dyżur, ponieważ reszta musi wziąć urlopy przed zakończeniem stosunku pracy. I zanosi się na to, że nie będziemy przejmować dyżuru ze względu na bezpieczeństwo pacjentów oraz nasze. Może być też taka sytuacja, że nie da się ułożyć grafiku, żeby zabezpieczyć oddział - martwi się tymczasem pracownica Kliniki Hematologii.

  Trudna sytuacja pielęgniarek i pielęgniarzy w Polsce trwa od wielu lat, nigdy nie była to profesja zbytnio ceniona przez ministerstwo zdrowia. Z kraju wyjechało mnóstwo pielęgniarek, a młodych po szkole brakuje. Średnia wieku w zawodzie zbliża się do poziomu emerytalnego.

  Na początku września w Narodowym Instytucie Onkologii przy Roentgena zaprotestowało 14 instrumentariuszek. Poszły na zwolnienia lekarskie i część operacji musiała zostać odwołana. Protest podyktowany był prawdopodobnie wspomnianą nowelizacją regulującą pensje pracowników medycznych z lipca tego roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 85

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 42
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Iwona :) 12 3 dni temuocena: 75% 

   Agatko, a Ja? Przecież razem to zrobiłyśmy. Ach te czasy z dojazdem zespołu DZPiZ

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby
  • ~Agata :) 11 3 dni temuocena: 75% 

   Przyznaje się - zniszczenie DZPiZ to moje dzieło. Nigdy nie walczyłam dla pracowników o podwyżki. Tylko Ja i Ja.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby
  • ~Hochtief_Zdrowie 10 3 dni temuocena: 50% 

   Niech jadą.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby
  • ~Basiak 9 3 dni temuocena: 54% 

   Każdy powinien sobie zdawać sprawę, że dyrekcja nie jest po to żeby pracownikom lub pacjentom bylo dobrze, ważne jest aby zostać poklepanym po pleckach przez zacne grono i posiedzieć dłużej na ciepłym, klimatyzowanym stołku. To, że rotacja w pracowników jest tak duża że drzwi sie nie zamykają nie ma większego znaczenia. Problem nie są tylko pielęgniarki o tym się nie mówi bo to nie jest medialny temat ale w szpitalu pracuje wiele kluczowych działów które odpowiadają za funkcjonowanie tego budynku, zaopatrzenie, remonty, przeglądy itp. itd. Pierwszy z wymienionych w zasadzie nie istnieje czy kogoś to martwi chyba nie? Zobaczymy jak będzie sie pracowało bez "narzędzi pracy", pobierało krew bez igieł, robiło badania bez odczynników to może być innowacja na rynku. Pozostaje życzyć aby osoby odpowiedzialne za tą i inne jednostki w końcu sie obudziły. Aha i jak tam obiecane lipcowe podwyżki?

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby
  • ~Mimi 8 4 dni temuocena: 33% 

   W sierpniu pielęgniarka pobierała mi krew do badań. W okropne upały chodziłam trzy tygodnie z sinym przegubem w łokciu bo fachowość tej pani to kompletne zero. Nigdy nie miałam takiego przypadku żeby krwiak był na przedramieniu i ramieniu. Niech pielęgniarki lepiej się uczą i szkolą bo u mnie tylko pobranie krwi, a co z poważniejszymi zabiegami? Ale wymagania i mniemanie o swych umiejętnościach w zawodzie - duże. Przerost ambicji zawodowych, uważają się za ważniejsze od lekarzy a kompetencji zero.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 18 wpisy tej osoby
  • ~Marek 7 3 dni temuocena: 25% 

   Sa równie ważne w systemie opieki nad pacjentem. Jeśli byłoby inaczej to zabiegi przy Rentgena by się odbyły. Czemu lekarze bogowie sami nie mogli operować? Tylko wstrzymali się z powodu nic nieznaczących pielęgniarek. Jeśli nie będzie pielęgniarek w danym miejscu pracy, to przykro mi oddział będzie zamknięty. Ciekawe gdzie wtedy będziesz wylewać swoje wypociny.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby
  • ~PanDa 6 4 dni temuocena: 92% 

   Zapraszamy redaktora do innych działów nie tylko biały personel pracuje w szpitalach i instyutach.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby
  • ~Nam się należy! 5 4 dni temuocena: 24% 

   No tak, może i one maja rację, każdy chce duuuużo zarabiać. A gdzie powołanie, etyka, chęć pomocy innym? My pacjenci mamy swoje prawa i nie powinniśmy się przejmować wewnętrznymi problemami służby zdrowia. Płacimy składki to się nam należy.!

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 34 wpisy tej osoby
  • ~hahha 4 4 dni temuocena: 85% 

   hahahahahaha nic ci się nie należy...

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby
  • ~Stanisław 3 4 dni temuocena: 86% 

   Gdyby każdy miał do wyboru płacić składki czy nie płacić ?? to większość by wybrała nie płacić. ...............Może najpierw niech autor komentarza Nam się należy sam idzie popracować za darmo bo etyka, pomoc innym itd...i nie pracuje w służbie zdrowia tylko jak przeczytałem komentarz to pierwsza myśl....ktoś z innej planety???? to zapłać czynsz i rachunki pielęgniarkom to będą pracować dla etyki co za koleś to napisał etyka w dzisiejszych czasach hahahaha :)

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby
  • ~~Nam się należy! 2 4 dni temuocena: 75% 

   Czyżby wszyscy uważali, że się nam nie należy? Jak tak ta super! Zaraz zostaną same luksusmedy i inne komercyjne sieciówki. I niedługo będzie: Pan płaci, Pani płaci i teraz to się wszystkim opłaci. Zdrowia wszystkim życzę

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby
  • ~Jan 1 3 dni temuocena: 50% 

   Powiedz to lekarzom, ci już się zdoktoryzowali w wyciskaniu maksymalnych stawek. Zmowa cenowa ich nie dotyczy.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.9869 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022