REKLAMAA1-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 listopada 2019, 09:39 komentarzy 2

  (AŁ)

  Tekst, jak zawsze, będzie trudny i najeżony rzadko słyszanymi słowami. Już za 10 dni XIV Ursynowskie Dyktando im. Andrzeja "Ibisa" Wróblewskiego. Można jeszcze zapisać się na listę uczestników. Zapytaliśmy autorów dyktanda o to, na co w tym roku wszyscy piszący powinni zwrócić uwagę.

  Każdego roku w hali Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Dereniowej dyktando pisze ponad 200 uczestników. Przy pulpitach zasiadają nie tylko mieszkańcy Ursynowa, z tekstem mierzą się wszyscy chętni, bez względu na wiek, wykształcenie i wykonywany zawód. Wystarczy interesować się piękną polszczyzną i jej prawidłową pisownią.

  Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku, uczestnicy dyktanda będą pisać tekst autorstwa prof. Jerzego Bralczyka oraz doc. dr Grażyny Majkowskiej. Tradycyjnie też, w oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy wysłuchają wykładu na temat języka polskiego oraz poznają zasady pisowni trudnych słów użytych w dyktandzie.

  Rok temu, pomimo że trzeba było wiedzieć jak poprawnie napisać takie wrażenia jak: "quasi-Europejczyków" oraz "etranżerów" wielu piszących oceniało tekst jako łatwy. Statuetka Mistrza Języka Polskiego w katergorii open powędrowała do rąk mieszkańca Ząbek Tomasza Kulickiego. A z czym będą się mierzyć piszący w tym roku?

  - Pojawią się terminy muzyczne oraz nazwiska związane z muzyką klasyczną. Główna postać będzie fikcyjna, ale drugoplanowa prawdziwa. Ja mam taką idée fixe, aby tworzyć takie teksty, z których można się czegoś przy okazji nauczyć - wyjaśnia doc. dr Grażyna Majkowska. 

  Z szacunku dla polszczyzny

  Pierwsze Ursynowskie Dyktando, w którym wzięlo 30 osób, zostało zorganizowane dzięki Barbarze Mąkosie-Stępkowskiej, wykładowcy uniwersyteckiemu, obecnemu rzecznikowi ursynowskiego ratusza. To ona 14 lat temu ściagnęła tu swoich kolegów z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. prof. Jerzego Bralczyka.

  Od 2012 roku Dyktando nosi imię Andrzeja "Ibisa" Wróblewskiego – dziennikarza, językoznawcy, publicysty, krytyka muzycznego, popularyzatora poprawnej polszczyzny. Jego postać na trwałe wpisała się w historię Ursynowa. Był twórcą pierwszego w Polsce tygodnika lokalnego „Pasmo”, współtwórcą pierwszej w Polsce eksperymentalnej telewizji kablowej „Ursynat”, współtworzył też Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

  Tegoroczne Ursynowskie Dyktando rozpocznie się w niedzielę, 17 listopada o godz. 10:00 w hali UCSiR przy ul. Dereniowej 48. Zapisać można się do 13 listopada, osobiście w urzędzie dzielnicy (pok. 238, pon. – pt. w godz. 8.00-16.00), mailowo (dyktando@ursynow.pl) lub listownie. Tradycyjnie laureaci zostaną wyłonieni w czterech kategoriach: Open, Juniorzy, Młodziki, Ekspert. 

  - Warto mierzyć się z trudnymi słowami. Umiejętność ich pisania staje się wyróżnikiem i będzie elitarna. Powinniśmy to robić również ze względu na szacunek do polszczyzny. Np. Anglicy nie chcą upraszczać swojego języka w poczuciu ciągłości jego historii - mówi doc. dr Grażyna Majkowska.

  A OTO TEKST UBIEGŁOROCZNEGO DYKTANDA:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Wujek Władek 2 9 miesięcy temuocena: 0% 

   W powyższym tekście brakuje co najmniej dwóch przecinków.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~natolińczyk 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Czyli znowu będzie tekst bardziej francuski niż polski. A może niemiecki, skoro muzyka poważna...? I to jest dyktando z ortografii języka polskiego.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3254 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-08—-31-08-2020