REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 września 2022, 06:24 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Ani jedna publiczna czy niepubliczna szkoła z Ursynowa nie chce podręcznika prof. Roszkowskiego do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość". Większość nauczycieli czeka na zatwierdzenie drugiego z podręczników, niewzbudzającego tylu emocji.

  "Historia i Teraźniejszość" ma zastąpić dotychczasową "Wiedzę o społeczeństwie" - WOS-u będą uczyć się tylko dzieci w klasach z rozszerzeniem tego przedmiotu. Podręcznik do nowego przedmiotu HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, byłego europosła PiS, wydany przez wydawnictwo Biały Kruk, specjalizujące się w książkach dewocyjno-religijnych, wywołał falę emocji. Był chyba najczęściej opisywanym podręcznikiem w historii polskiej oświaty.

  Autor zebrał cięgi od środowiska nauczycielskiego i od recenzentów naukowych m.in. za fragmenty dotyczące "fabryk dzieci" (które - jak zapowiedziało ministerstwo - mają zostać usunięte), przeinaczanie historii, zestawianie feminizmu z nazizmem, krytykę kultury popularnej z pozycji katolicko-wyznaniowej, uznawanej za jedyną słuszną, czy wreszcie za drastyczne zdjęcia ze zwłokami ludzkimi. Na temat wywodów autora, który przekopiował do podręcznika fragmenty swoich publicystycznych książek z apokaliptyczno-religijnymi wizjami upadku cywilizacji, napisano już setki artykułów. Każdy mógł wyrobić sobie opinię.

  Ursynowskie szkoły nie chcą Roszkowskiego

  Swoje zdanie na temat podręcznika prof. Roszkowskiego mają również dyrektorzy i nauczyciele z Ursynowa. Do 19 sierpnia szkoły musiały przedstawić wykazy książek do poszczególnych przedmiotów.

  - Z nauczycielami ustaliliśmy, że ten podręcznik jest bezużyteczny w nauce "Historii i Teraźniejszości". Zawiera tak subiektywne stwierdzenia, tak jednostronną narrację, wręcz przekaz partyjny rządzących, że moim zdaniem łamie to zasadę neutralności światopoglądowej oświaty - mówi nam nieoficjalnie dyrektor jednego z ursynowskich liceów.

  W żadnej z dzielnicowych szkół średnich podręcznik ten nie będzie stosowany w nauczaniu HiT. Wszystkie placówki zadeklarowały jak na razie, że czekają na drugi podręcznik wydany przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Znajduje się on w procesie zatwierdzenia przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  Na alternatywną książkę czekają: CLVIII L.O. z ul. Szolca-Rogozińskiego, LXIII L.O. z ul. Hirszfelda oraz dwa niepubliczne licea: nr 40 ze Stryjeńskich i NLO Fundacji "Primus" z Kabat.

  Decyzję we wrześniu, co w praktyce oznacza czekanie na drugi podręcznik, zapowiedziały: najnowsze ursynowskie, sportowe CLXVI L.O. z ul. Koncertowej, Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 z Polinezyjskiej czy renomowane SLO im. Batalionu AK "Parasol" z ul. Hawajskiej. 

  Najstarsze ursynowskie liceum - "Kamyk" z ul. Dembowskiego w ogóle nie ma podręcznika do HiT w wykazie, co oznacza, że czeka z decyzją na wydanie WSiP.

  Ursynów bez zakazu

  Zakaz stosowania podręcznika w szkołach gminnych wydał burmistrz Ustrzyk Dolnych. Burmistrz Ursynowa Robert Kempa - jak sam mówi - o podobnym ruchu nie myślał, choć książkę do HiT ocenia krytycznie. Jak mówi, nie wywierał też nieoficjalnej presji na szkoły, by podjęły taką, a nie inną decyzję w sprawie podręcznika.

  - Ja zawsze wierzyłem i wierzę w mądrość naszych nauczycieli i dyrektorów. Oni najlepiej wiedzą, co jest dobre dla dzieci - kwituje Kempa.

  W środę autor "Historii i Teraźniejszości 1945-1979" zapowiedział kontynuację - obejmującą lata 1980-2015, a pierwszy tom od 1 września będzie sprzedawany w placówkach Poczty Polskiej. Z kolei podręcznik "HiT" wydawnictwa WSiP miał premierę w ostatni dzień sierpnia. Wydawca czeka jeszcze na zatwierdzenie przez MEiN.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 74

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 10
   OBOJĘTNY
  • 9
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~TĘCZOWY PIĄTEK 5 3 miesiące temuocena: 60% 

   Cyrk, Panie, Cyrk

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Moskale zacierają ręce 4 3 miesiące temuocena: 73% 

   Rezygnacja przez ursynowskie szkoły z podręcznika prof. Roszkowskiego na pewno nie pomoże ursynowskim elitom w tym, aby ich dzieci wyrosły na prawdziwych polskich patriotów.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kowalski 3 3 miesiące temuocena: 79% 

   Trwa nagonka środowisk liberalno-lewicowych na podręcznik „Historia i teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Jej celem jest obrzydzenie tej pozycji, tak by jak najwięcej nauczycieli nie chciało, czy też bało się sięgnąć po nią na zajęciach. Nie mogą one ścierpieć, że książka ta przełamuje ich jedynie słuszną narrację o czasach współczesnych i pokazuje, że są alternatywy dla rozwoju społeczeństw. Ci bowiem, którzy najgłośniej krzyczą o różnorodności, tolerancji, demokracji, chcieliby w rzeczywistości mieć monopol na prawdę i opis rzeczywistości. Nie rozumieją jednego – że czasy się zmieniły i coraz więcej Polaków wyraża swoje oburzenie lewackimi ideologiami.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 72 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 2 3 miesiące temuocena: 30% 

   To było do przewidzenia. Podatnik zapłacił za gniota, którego nikt normalny nie chce używać. Stać nas, a co! Najważniejsze, że przelewy poszły tam, gdzie miały iść. Rodzina na swoim.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 93 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rodzice 1 3 miesiące temuocena: 23% 

   Brawo niech oświata idzie tylko w słusznym kierunku dla dobra pobierających naukę. A młodzież uczy się normalnie a nie z takich"wytworów" współczesności.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 86 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4455 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023