Zamknij

Ursynowskie szkoły z własnym prądem. Fotowoltaika już czeka na uruchomienie

10:20, 27.02.2022 Kamil Witek
Skomentuj urząd dzielnicy urząd dzielnicy

Ursynów inwestuje w zieloną energię. Po turbinach na dachu urzędu przyszedł czas na fotowoltaikę na dachach podstawówek. Władze dzielnicy już planują kolejne inwestycje.

Źródła energii odnawialnej to coraz częstszy widok na Ursynowie. Na takie rozwiązania decydują się też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Nic dziwnego - ograniczają w ten sposób zanieczyszczanie środowiska i oszczędzają na rachunkach za elektryczność.

Niedługo na dachach dwóch ursynowskich podstawówek i jednego przedszkola energię zaczną produkować panele fotowoltaiczne.

- Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane w Szkole Podstawowej nr 330 i Przedszkolu nr 286 przy ul. Mandarynki 1 oraz w Szkole Podstawowej nr 340 przy ul. Lokajskiego 3 - mówi rzeczniczka ursynowskiego ratusza Kamila Terpiał.

Panele przeszły już pomyślnie odbiór. Teraz czekają jeszcze na sprawdzenie przez strażaków. Wytworzona przez nie energia będzie w całości wykorzystywana na potrzeby własne obu placówek.

Droższy prąd - szybsza oszczędność?

Fotowoltaika na dachach szkół powstała przy okazji termomodernizacji budynków. Przy ul. Mandarynki panele o mocy blisko 50 kW będą produkować rocznie ponad 52 MWh. Na Lokajskiego instalacja o mocy również niecałych 50 kW wyprodukuje rocznie ponad 54 MWh.

Za panele na Mandarynki zapłaciła 264 tys. zł, a na Lokajskiego 185 tys. złotych. Pierwsza z instalacji będzie się spłacać przez ponad 20 lat, zaś druga ponad 17 lat. Jednak przy zmieniających się cenach za prąd może się to szybko zmienić. Tak jest w przypadku turbin wiatrowych na dachu ursynowskiego ratusza.

- W związku ze wzrostem cen energii o 350% turbiny zwrócą się dużo szybciej niż zakładane wcześniej 9 lat - mówi wiceburmistrz Ursynowa Klaudiusz Ostrowski. 

Zielona energia się rozkręca

Turbiny na ratuszu pracują już od maja zeszłego roku. Zasilają urządzenia, które potrzebują stałego dostępu do prądu. Z dachem ursynowskiego urzędu związane są również dalsze plany władz na inwestycje w zieloną energię. Za jakiś czas także mogą się na nim pojawić panele fotowoltaiczne.

- Cały czas o tym myślimy i nad tym pracujemy. Plan montażu paneli jest na razie we wstępnej fazie i wszystko zależy od dostępnych środków - mówi Ostrowski.

Montaż paneli na ratuszu będzie możliwy dzięki ostatnim modyfikacjom dachu. Wcześniej nie było tam miejsca na fotowoltaikę, dlatego władze dzielnicy zdecydowały się na turbiny. O wiele bliżej realizacji są natomiast panele na Dzielnicowym Ośrodku Kultury przy Kajakowej. 

Przy okazji modernizacji dachu ośrodka opracowany został projekt i kosztorys montażu fotowoltaiki. W listopadzie zeszłego roku koszt inwestycji oscylował w granicach 150 tys. złotych. Na instalację paneli dzielnica chce teraz przekazać 90 tys. złotych.

[ZT]19580[/ZT]

(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

OlooOloo

7 10

Zamiast remontować szkoły to napychają kasę prywatnym firmom. 11:14, 27.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BoomBoom

7 3

A szkoły to remontują państwowe firmy? 13:04, 27.02.2022


reo

hbkhbk

8 4

SP 330 po modernizacji przez szalonego mistrza pastelozy wygląda teraz jak siedziba banku ING. Czy nikt w ratuszu tego nie widzi? Ten oranż będzie walił uczniom po oczach szczególnie od zachodniej strony.
Ta szkoła ma nieszczęście do projektantów - najpierw przeciwpancerny betonowy płot za ćwierć miliona, teraz całkiem słuszna termomodernizacja, ale we wkurzającej, agresywnej kolorystyce. 14:36, 27.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%