REKLAMAA1 PSYCHOCARE 01.08.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 października 2021, 09:45 komentarzy 4

  (Krzysztof Twardowski/SamanoPL)

  Zabytkowy dworek na Wyczółkach od lat popada w coraz większą ruinę. Właściciel terenu dostał dofinansowanie na rewitalizację budynku. Przez chwilę poudawał, że coś robi i... znowu zaprzestał prób ratowania XIX wiecznego zabytku. 

  Modrzewiowy dwór stoi niedaleko sortowni Poczty Polskiej, obok ul. Łączyny. Okalają go zbiorniki wodne i teren parkowy. Niegdyś urokliwy budynek powstał prawdopodobnie w 1805 roku i był własnością rodziny Skarbków - tej samej, która dała schronienie Chopinom w Żelazowej Woli. Dziś modrzewiowy dworek jest bardzo zaniedbany. Jeśli nie przejdzie odpowiedniej renowacji, może się wkrótce zawalić.

  Sprawa ciągnie się już od lat, a miejscy i wojewódzcy urzędnicy załamują ręce. Wystawiają wezwania, nakładają grzywny i próbują podejmować rozmowy z właścicielem Dworu Wyczółki. I nic. Nakładane na niego nakazy egzekucyjne też niewiele dają. Aby wywinąć się z jednego z postępowań, w sierpniu 2019 r. właściciel wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie badań i prac zabezpieczających.

  - Po uzupełnieniu wniosku, 5.11.2019 r. takie pozwolenie zostało wydane z terminem ważności do 31.12.2021 r. W związku z podjęciem przez właściciela działań postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone - informowała rok temu Magdalena Nowak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, który przejął od stołecznego samorządu zadania związane z zabytkami.

  Powstał projekt, właściciel nic nie robi

  W 2020 roku powstał projekt budowlany rewaloryzacji zabytkowego dworu na Wyczółkach współfinansowany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Właściciel dostał wtedy 120 tys. złotych dotacji.

  Od tamtego czasu dworek niszczeje. Właściciel ma czas na zabezpieczenie zabytku do końca roku, ale już teraz konserwator postanowił wytoczyć mu kolejne postępowanie egzekucyjne.

  - W sprawie nieruchomości przy ul. Wyczółki 53 w Warszawie toczy się postępowanie egzekucyjne dotyczące nakazu wykonania prac zabezpieczających - informuje Adrian Socha z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

  Staw Berensewicza, który rozciąga się obok dworku został zrekultywowany w 2004 roku przez dzielnicę Ursynów w celu retencjonowania wód z Potoku Służewieckiego w okresie przejścia fali wezbraniowej. Dzielnica chciała w ten sposób odtworzyć historyczną kompozycję tego terenu. Dworek na Wyczółkach, wpisany do rejestru zabytków w 1952 roku, nie miał takiego szczęścia.

  Jak wygląda dziś bezcenny zabytek?

  Do środka budynku udało się wejść urban explorerom i sympatykom historii dworku.

  - W piwnicach czuć powiew historii, im wyżej, tym gorzej, najgorzej wygląda poddasze, sporo wątpliwej jakości desek, trochę dziur w podłodze, toteż w najgłębsze zakamarki się nie zapuszczałem - relacjonuje Krzysztof Twardowski, pasjonat ursynowskiej przyrody i historii, prowadzący na Youtubie kanał SamanoPL.

  Pan Krzysztof wiosną tego roku wykonał zdjęcia przedstawiające aktualny stan modrzewiowego dworku. Można na nich zobaczyć, że zabytkowy dworek sypie się. Jedynymi zabezpieczeniami XIX konstrukcji, jakie wykonał właściciel w ciągu dwóch lat, są podpory z konarów drzew.

  - Dawni właściciele przewracają się w grobie - takie perełki architektoniczne niszczeją. Sam dworek zadziwia bardzo dużą powierzchnią w środku, natomiast jego wnętrza nie skrywają już nic co mogłoby być w jakikolwiek sposób wartościowe dla innych - ocenia Krzysztof.

  Dworek na Wyczółkach w obiektywie Krzysztofa Twardowskiego z kanału SamanoPL:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 73

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 21
   WKURZONY
  • 43
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~agnik 4 15 dni temuocena: 100% 

   Urząd miasta w planie zagospodarowania powinien wyłaczyc ten teren na budowe komercyjna i powinno na tym terenie byc tylko rekreacyjne przedsiewzięcie i wtedy żaden deweloper nie kupi

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korniszon 3 19 dni temuocena: 92% 

   Właściciel dworku powinien oddać dotacje. A jeśli konserwatorowi tak zależy na dworku to niech złoży propozycję odkupienia dworku i parku właścicielowi, bo to gołym okiem widać że dworek musi upaść aby bez problemu developerowi sprzedać ziemię wartą pierdyliardy :-(

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Janina 2 20 dni temuocena: 100% 

   Powinien oddać dotacje wraz z odsetkami. Konserwator może także nakładać kary , jeśli właściciel zabytku nie dba o niego

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 1 20 dni temuocena: 88% 

   Kartonowe państwo. Obawiam się, że właściciel dopnie swego i zabytek zniknie :-(

   Edytowany: 20 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4156 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021