Zamknij

Usługi budowlane - generalny wykonawca

16:49, 17.02.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17:03, 17.02.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Każda budowa - czy to nieruchomości komercyjnej, czy prywatnego domu - generuje spore koszty. Jeżeli nie chcesz narazić się na pomyłki, to warto skorzystać z pomocy doświadczonego wykonawcy, który cały proces budowy przeprowadzi dokładnie i profesjonalnie. Kim jest generalny wykonawca i jakie ma obowiązki? W jaki sposób wybrać właściwe usługi? Zapraszamy do lektury!

Kim jest generalny wykonawca?

Budowa to niezwykle pracochłonny proces, który wymaga czasu oraz sporych nakładów finansowych. Często konieczne jest także posiadanie odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Proces budowy wiąże się również ze sporą odpowiedzialnością na każdym etapie realizacji - od projektu po prace wykończeniowe. Nic dziwnego, że inwestorzy także zaczynają dostrzegać korzyści wynikające z pomocy fachowców i sięgają po generalnego wykonawcę. Generalny wykonawca to firma lub przedsiębiorstwo budowlane, które jest odpowiedzialne za kompleksową realizację prac budowlanych oraz montażowych na zlecenie inwestora. To właśnie kompleksowość prac jest tym, co charakteryzuje usługi generalnego wykonawstwa, w przeciwieństwie do podwykonawców. Ich zadaniem jest wykonanie jedynie części prac w konkretnym zakresie, podczas gdy generalny wykonawca podejmuje się realizacji całej inwestycji - od projektu po prace wykończeniowe. Osoba inwestująca (osoba prywatna, jak i firma) podpisuje umowę z generalnym wykonawcą, w której określony jest termin wykonania kompleksowych prac i warunki finansowania.

Zadania generalnego wykonawcy

Do najważniejszych zadań generalnego wykonawcy należy zaliczyć m.in. sprawdzenie dokumentacji projektowej. Dodatkowo wśród obowiązków mieści się również weryfikacja mogących pojawić się w trakcie wykonywania prac błędów oraz ustalenie ewentualnych komplikacji, które mogą wystąpić podczas realizowanych działań. Generalny wykonawca zajmuje się także synchronizacją oraz koordynacją wszystkich prac budowlanych, które odbywają się na danej inwestycji. Oczywiście do procesu budowlanego może on zatrudnić podwykonawców, jednak przed inwestorem to on bezpośrednio odpowiada za jakość wykonanych prac i co najważniejsze - musi ona być tożsama z warunkami umowy. Ponadto usługi generalnego wykonawstwa obejmują także zabezpieczenie terenu budowy i odpowiedzialność za ewentualne szkody.

Wybór generalnego wykonawcy

Czym powinieneś się kierować podczas wyboru generalnego wykonawcy? Najważniejsze jest doświadczenie, którym może pochwalić się firma. Jeżeli generalny wykonawca ma za sobą szereg inwestycji wykonanych w terminie oraz inwestorzy są usatysfakcjonowani jego usługami, co jest on w stanie potwierdzić odpowiednimi referencjami, to na pewno jest to dobry adres. Dobrze jest też poprosić w trakcie rozmowy z generalnym wykonawcą o adresy wykonanych realizacji, byś mógł je zweryfikować. Nie bój się pytać o to, jakie komplikacje napotkał w czasie swoich realizacji, gdyż dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się, po jakie rozwiązania sięgnął. Dla osób bardzo dociekliwych dobrym pomysłem jest po prostu naoczna kontrola już wykonywanych przez daną firmę prac. Jeżeli w pobliżu są jakieś place budowy typowanego przez Ciebie generalnego wykonawcę, to możesz podglądać, jak wygląda cały proces.

Generalne wykonawstwo to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością i nie powinno to nikogo dziwić. Warto decydując się skorzystać z tego typu usług wybierać sprawdzone firmy, które spełniają wszystkie powyższe warunki, jak Promus z Rudy Śląskiej. Pozwala to inwestorom mieć pewność, że ich prace budowlane są w dobrych rękach.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%