Zamknij

Usługi hydrauliczne jesienią – jak przygotować dom na zimę?

17:47, 06.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17:56, 06.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Koniec lata to świetna pora na to, by pomyśleć o jesiennym przeglądzie instalacji hydraulicznej. Wraz z końcem jesieni, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, może już być na to za późno. Jak się jednak okazuje, wielu ewentualnym awariom można zapobiec. Jak? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się ze wskazówkami profesjonalnego hydraulika!

Hydraulik radzi – jesienią zabezpiecz swój dom przed zimą

Okres jesienno-zimowy może stanowić prawdziwy sprawdzian dla instalacji hydraulicznej Twojego domu. Niespodziewane przymrozki, podwyższona wilgoć oraz wahania temperatur – to wszystko może wywołać poważne szkody. Na szczęście jednak większości z nim można zapobiec zawczasu. Specjaliści z usługi hydrauliczne inż. Andrzej Kozieł podpowiadają, na co zwracać uwagę w trakcie jesiennego przeglądu instalacji hydraulicznej. Stosując się do ich wskazówek, unikniesz wielu poważniejszych awarii, które mogą uprzykrzyć Ci życia. Jak więc się do tego zabrać?

Od czego zacząć?

Jesienne przygotowania do nadchodzącej zimy warto rozpocząć od zaplanowania tego, które z elementów całego budynku wymagają sprawdzenia. Dzięki temu łatwiej będzie później przygotować listę potrzebnych do tego materiałów. Organizacja pracy i wcześniejsze planowanie pomogą Ci również w tym, by umiejętnie rozdysponować posiadany czas. W przeprowadzaniu przeglądu należy więc uwzględnić elementy takie jak:

  1. Stan rur;
  2. System wentylacyjny oraz komin;
  3. Stan instalacji elektrycznych oraz gazowych;
  4. Zbiornik z olejem opałowym.

Pomoc hydraulika przyda się na pierwszym z etapów przygotowań budynku przed nadejściem zimy. Wiele z tych prac można jednak wykonać również i samodzielnie. Od czego więc zacząć?

Porządnie zabezpiecz rury

Rury to wbrew pozorom bardzo wrażliwy punkt w każdym budynku. Ich zaniedbanie może doprowadzić do wielu zalań, a nawet i tymczasowo pozbawić mieszkańców dostępu do bieżącej wody. Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków płyny w rurach mogą zamarznąć. Zamarzająca woda zwiększa swoja objętość, przez co może dojść do przerwania ciągu instalacji. Uwagę więc należy poświęcić wszystkim rurom – zarówno tym wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Zewnętrzne instalacje hydrauliczne

Wiele osób w całej Polsce posiada oddzielną instalację, która doprowadza wodę bezpośrednio do ogrodu, lub znajdującego się na działce oczka wodnego. Zimą jednak ich użytkowanie z oczywistych powodów stanie się niemożliwe. Dlatego jesienią warto pomyśleć o jej opróżnieniu – i to zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Zlokalizowane na zewnątrz budynku instalacje należy również odizolować – zamykając dopływ wody. Dzięki temu zyskasz pewność, że woda nie dostanie się do rur i nie dojdzie do jej zamarznięcia.

 

Zima nie będziesz korzystać z ogrodowych zraszaczy. Dlatego warto pomyśleć o ich odizolowaniu oraz opróżnieniu.

Uwagę należy poświęcić także wszystkim rurom, które z jakiegoś powodu nie zostały umieszczone pod ziemią. Pod żadnym pozorem nie należy ich zostawiać niezabezpieczonych. Jeżeli jednak nie masz czasu na to, by zakopać je pod ziemią, wystarczy je jedynie odpowiednio ocieplić. W tym celu można wykorzystać np. grubą warstwę folii izolacyjnej. Dawniej stosowano do tego również papę – jednak ze względu na jej szkodliwość obecnie się od tego odchodzi. Stosując folię izolacyjną, należy ją umieścić pod rurą, a następnie owinąć nią cały przewód dookoła. W trakcie czynności należy unikać powstawania szczelin, które mogą doprowadzić do zamarznięcia wody w rurach. Jeżeli takie powstały – możesz je uszczelnić zwykłą taśmą izolacyjną.

 

Koniecznie zabezpiecz niezakopane w ziemi rury izolacją. Dzięki temu unikniesz ich awarii.

Bardzo często do ochrony instalacji hydraulicznej przed działaniem niskich temperatur stosuje się także podsypkę zawierającą keramzyt. Zapewnia ona maksymalnej ochrony oraz wzmacnia całą izolację. Dodatkowo warto również pomyśleć o rozciągnięciu izolacyjnych rur piankowych, które zabezpieczą je przed utratą ciepła. Kupując taką izolację, należy pamiętać o tym, by ich średnica była nieco szersza niż w przypadku rury. W celu połączenia izolacji piankowej można posłużyć się taśmą izolacyjną. Tak przygotowaną konstrukcję następnie zabezpiecz rurami PCV i ewentualnie dodatkową warstwą folii izolacyjnej. Na tym jednak jeszcze nie koniec – koniecznie zasyp konstrukcję z każdej strony ziemią. Dzięki temu zyskasz pewność, że rury nie zamarzną.

Instalacje hydrauliczne w garażu

Wiele rur wodociągowych, które doprowadzają wodę do budynku, biegnie przez garaż – a ta część domu rzadko kiedy jest ogrzewana. Dlatego należy pamiętać o tym, by ją odpowiednio zaizolować. W przeciwnym razie rura zasilająca może zamarznąć, przez co budynek zostanie odcięty od dopływu wody. W tym celu można posłużyć się folią izolacyjną, a nawet i specjalnie przeznaczonymi do tego kablami grzewczymi. Prace w garażu należy skupić także na zabezpieczeniu wodomierza oraz innych elementów instalacji.

Wewnętrzna instalacja hydrauliczna

Prace przygotowawcze wewnątrz budynku można rozłożyć na 2 etapy. Pierwszy z nich będzie polegał na zamknięciu i opróżnieniu rur, które nie będą używane. Drugi z etapów ma na celu zabezpieczenie i zaizolowania rur, które będą podlegać dalszej eksploatacji. W tym celu poleca się wykorzystać folię termiczną. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, by jej grubość wynosiła minimum 15 mm. W przeciwnym wypadku izolacja może okazać się zupełnie nieprzydatna. Podobnie jak i niedbale wykonana izolacja ze szczelinami.

 

Pamiętaj o tym, by zabezpieczyć rury, które są rzadziej używane.

Zlokalizowane wewnątrz budynku instalacje hydrauliczne zazwyczaj nie są narażone na zamarzanie – jest tak ze względu na ich dużą średnicę. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe – im rzadziej są jednak używane, tym bardziej ryzyko to wzrasta. Przed nadejściem zimy warto również sprawdzić drożność instalacji hydraulicznych. Niedrożne rury są podatne na działanie niskich temperatur. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie stanu misek ustępowych oraz usunięcie z nich nadmiaru wody. Na końcu warto również oczyścić tzw. wywiewkę (rura prowadząca do szamba). W przeciwnym wypadku może ona powodować w domu powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Zwłaszcza po bardzo obfitych opadach śniegu.

Co jeszcze warto uwzględnić w przeglądzie?

Innym bardzo istotnym elementem jest ogrzewanie. Warto pamiętać o tym, że nieużywane przez kilka dni instalacje C.O. oraz gazowe mogą zamarznąć. Dlatego, jeżeli zamierzasz opuścić dom na kilka dni, pamiętaj o tym, by nigdy nie wyłączać całkowicie ogrzewania. Znacznie lepszym wyborem jest pozostawienie go na poziomie minimum 10oC. Pamiętaj również o tym, że jeżeli dojdzie do jego zamarznięcia – instalacji nigdy nie należy podgrzewać, ponieważ może to zakończyć się wybuchem. Zawsze na wypadek takiego zdarzenia lepiej będzie zamówić usługi hydrauliczne. Specjaliści tacy jak inż. Andrzej Kozieł z przyjemnością pomogą Ci przywrócić instalację do użytku. Zapoznaj się z ofertą firmy i sprawdź, z jakich jeszcze usług możesz skorzystać.

Biuroserwis. Warszawa
ul. Nowowiejska 20
00-653 Warszawa

inż. Andrzej Kozieł
telefon: 500410422

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%