REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 stycznia 2020, 17:56

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Niniejszy poradnik ma na celu dostarczenie rzeczowej wiedzy oraz sprawdzonych wskazówek dotyczących zakupu używanych wózków widłowych. Dowiesz się z niego między innymi na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego widlaka, jakie są ceny tego maszyn i jakie rodzaje urządzeń można dostać na rynku “z drugiej ręki”. Zapraszamy do lektury!

  Wózek widłowy (czy raczej wózek jezdniowy podnośnikowy - jak powinno się go fachowo określać) to pojazd wyposażony w napęd mechaniczny (spalinowy lub elektryczny), którego głównym zadaniem jest unoszenie oraz przewożenie ładunków w ramach transportu bliskiego (głównie magazynowego).
  Charakterystyczne dla wózków widłowych cechy to:

  • duży udźwig (sięgający od jednej do kilku ton);
  • prędkość poruszania się do kilkunastu kilometrów na godzinę;
  • osprzęt w postaci charakterystycznych wideł - umożliwiających uniesienie z łatwością tradycyjnych palet.

  Poza tym, wózek widłowy musi posiadać dostosowane do podłoża oraz charakteru pracy - opony:

  • pneumatyczne (wypełnione sprężonym powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem);
  • superelastyczne (pełne, wykonane w całości z mieszek gumowych).

  Rodzaje używanych wózków widłowych

  Kategoria wózków widłowych bywa rozumiana dość szeroko. Dlatego wybierając używany wózek widłowy warto upewnić się, że należy on do tego typu urządzeń, jakie najlepiej sprawdzą się w firmie.
  Do grupy wózków widłowych zalicza się:

  • wózki czołowe elektryczne;
  • wózki czołowe spalinowe (z napędem Diesel lub LPG);
  • wózki terenowe;
  • wózki wysokiego składowania;
  • oraz mniej popularne: wózki podwieszane, wózki do kompletacji czy wózki przegubowe).

  Mimo to, na stronach oferujących zakup wózków widłowych często można znaleźć także nieskomplikowane wózki paletowe o niewielkim udźwigu czy zaawansowane ładowarki teleskopowe, przeznaczone do specjalistycznych prac.

  rodzaje używanych wózków widłowych

  Jeśli chodzi natomiast o dostępność na rynku używanych wózków widłowych, to najczęściej można spotkać się z ofertami urządzeń czołowych oraz terenowych (np. tutaj), gdyż to właśnie te pojazdy cechuje największa wytrzymałość.

  Nieco mniejszym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszą się pojazdy teleskopowe, wózki wysokiego składowania czy używane paleciaki. Choć istnieją także miejsca, w których można dostać je z łatwością - np. te ostatnie znajdziesz na stronie: www.lemarpol.com.pl/wozki/uzywane-wozki-paletowe-paleciaki.

  Pośród wielu ofert używanych wózków widłowych znaleźć szeroką gamę pojazdów o różnorodnym udźwigu oraz wysokości maksymalnej. Decydując się na zakup używanych maszyn, warto wybrać sprzęt dobrej jakości. Dobre i renomowane marki używanych wózków widłowych są zwykle najlepszym rozwiązaniem z uwagi na lepszej jakości komponenty użyte przy ich produkcji. Należą do nich pojazdy marek takich jak:

  • Toyota;
  • Manitou;
  • Linde;
  • Still;
  • czy Nissan.

  O co jeszcze warto zadbać przed zakupem używanego sprzętu? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu.

  Używane wózki widłowe - jak wybrać najlepszy?

  Od 6 grudnia 2018 jednym z najważniejszych czynników, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu używanego wózka widłowego jest resurs maszyny.

  Czym jest resurs?

  Resurs wózka widłowego oznacza prognozowany okres jego zdolności użytkowej. Dla pojazdów mechanicznych resurs określany jest przebiegiem. Jego wartość obliczana jest na podstawie:

  • liczby przepracowanych cykli pracy;
  • stanu obciążenia;
  • rzeczywistych warunków użytkowania.

  Koniec resursu nie oznacza, iż używany wózek widłowy automatycznie musi zostać wyłączony z eksploatacji, a jedynie sygnalizuje konieczność wykonania gruntownego remontu, w celu zapewnienia odpowiednich, bezpiecznych warunków użytkowania.
  Jednocześnie, sam resurs stanowi najlepsze źródło informacji o tym w jakim stanie technicznym jest pojazd.

  Co jeszcze, poza resursem wózka widłowego należy wziąć pod uwagę? Kupując używany wózek widłowy sprawdź:

  • czy był poddawany regularnym przeglądom;
  • w jakie opony jest wyposażony i czy konieczna będzie ich wymiana;
  • jakiego typu maszt jest zamontowany na urządzeniu;
  • ile będzie trzeba zainwestować w utrzymanie, eksploatację oraz potencjalną renowację sprzętu.

  Bardzo istotne jest szacunkowe obliczenie przewidywanych kosztów dodatkowych, nie tylko związanych z utrzymaniem pojazdu, ale także wydatków jakie będzie generował, zakupów części i osprzętu, przewidywanych napraw oraz opłat związanych z serwisowaniem. Nie można zapominać o tym, iż używane wózki widłowe muszą być poddawane także regularnym przeglądom, w celu zapewnienia dobrego stanu technicznego, przejrzystej historii pojazdu oraz bezpiecznego funkcjonowania.

  Ile kosztują używane wózki widłowe?

  ile kosztują używane wózki widłowe

  W przeciwieństwie do ujednoliconych (przynajmniej w obrębie jednej marki) cen widlaków, w przypadku używanych wózków widłowych każde urządzenie może zostać wycenione zupełnie inaczej. Koszt zakupu sprzętu zależy od:

  • rocznika;
  • modelu i firmy;
  • jednostki napędowej;
  • stanu technicznego oraz wizualnego;
  • wyliczonego resursu.

  Wózki widłowe używane, mimo iż są sprzętem z drugiej ręki stanowią dobrą alternatywę dla nowych pojazdów, głównie ze względu na zdecydowanie niższą cenę zakupu. Minimalny koszt zakupu dla używanych pojazdów to:

  • od ok. 30 tysięcy złotych dla używanych wózków spalinowych czołowych;
  • od ok. 40 tysięcy złotych dla używanych wózków elektrycznych czołowych.

  Warto zaznaczyć jednak, iż podane kwoty stanowią szacunkowe koszty i są aż o 50% niższe niż oryginalne ceny nowych markowych urządzeń. Finalna kwota jaką trzeba zapłacić za używany wózek widłowy jest wypadkową opisanych powyżej parametrów i w zależności od nich może być nieco wyższa lub niższa.

  Gdzie kupić najlepszy sprzęt?

  Wybierając używane wózki widłowe warto zadbać o to, aby pochodziły z wiarygodnego i rzetelnego źródła zakupu. Jednym z takich miejsc są popularne składy wózków widłowych używanych (np. Lemarpol) oraz dealerzy marek, którzy pośredniczą w sprzedaży także używanych maszyn.

  Dlaczego sprawdzone źródło zakupu jest tak ważne?

  Głównie z przyczyn technicznych. Wózki pochodzące z wiarygodnych źródeł mają sprawdzoną historię, prawidłowo wyliczony resurs, regularnie prowadzone przeglądy. Łatwo także zweryfikować ich stan techniczny, a w efekcie - zarejestrować je ponownie.

  Używane wózki widłowe pochodzące z renomowanych składów często objęte są również gwarancją na zakup sprzętu, co nie zdarza się w przypadku pojazdów sprzedawanych przez indywidualne osoby. Tego typu zakup jest bezpieczny, istnieje możliwość złożenia reklamacji a sprzęt jest przygotowany do rejestracji, więc nie trzeba obawiać się o jego stan techniczny.

  Podsumowanie

  podsumowanie używane wózki widłowe

  W powyższym artykule przedstawiono garść porad i wskazówek, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu używanych wózków widłowych. Markowe urządzenia tego typu, obsługiwane zgodnie z zaleceniami producentów i poddawane regularnym przeglądom są bardzo opłacalne - gdyż ich cena może wynosić nawet około 50% kosztu zakupu oryginalnego urządzenia.
  Jeśli szukasz sprzętu do firmy, weź pod uwagę używane wózki widłowe i skorzystaj z naszych porad, które ułatwią Ci wybór najlepszego sprzętu.

  Artykuł załadowany: 0.2799 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020