Zamknij

Veturilo bez hamulców? "Stan rowerów pozostawia wiele do życzenia"

07:23, 12.07.2018 Marta Siesicka-Osiak
Skomentuj MSO MSO

 – Czy moglibyście zająć się problemem z rowerami Veturilo? O ile sam proces wypożyczania jest super, (aplikacja, kody QR – to naprawdę działa!), liczba stacji także – szczególnie na Ursynowie, to stan samych rowerów pozostawia niestety wiele do życzenia – z taką prośbą zawrócił się do nas Paweł.

Nasz czytelnik Paweł opisuje, że ostatnio wypożyczając rowery miał duży problem z trafieniem na rower ze sprawnymi hamulcami.

- Najczęściej hamulce albo nie działają wcale (o czym raz przekonałem się już w trakcie drogi), albo działają bardzo słabo, albo też tak są ustawione, że hamują ruch roweru w sposób ciągły utrudniając samą jazdę – pisze Paweł.

Dodaje, że pewnie większość usterek jest spowodowana przez użytkowników, którzy – jak sam zauważył - nie szanują rowerów, ale przecież są one regularnie serwisowane.

Łagodne hamowanie

Zwróciliśmy się z opinię do innych użytkowników Veturilo i do firmy Nextbike, która odpowiada za obsługę rowerów i stacji, aby wyjaśnić kwestię niesprawnych hamulców.

- Jestem bardzo zadowolona z Veturilo, bo przede wszystkim jest dużo punktów do wypożyczenia, zwłaszcza na Ursynowie – mówi Gosia, która korzystała z rowerów miejskich także zagranicą. - Jeździłam w Budapeszcie i Paryżu, nasze są lżejsze i mniej masywne – dodaje.

Zapytana o usterki i problemy z hamulcami odpowiada, że hamulce rzeczywiście są słabe, ale jej zdaniem jest tak z założenia. Na rower z widoczną usterką trafiła kilka razy, a korzysta z Veturilo od początku istnienia.

Marek Pogorzelski z Nextbike, potwierdza przypuszczenia Gosi:

W Warszawie standardowe rowery Veturilo wyposażone są w przednie hamulce rolkowe lub bębnowe i tylny hamulec typu torpedo. Tylne hamulce bardzo rzadko się psują.

Przednie hamulce są natomiast wyregulowane w ten sposób, by płynnie spowalniać jazdę, ale nie blokować koła, co mogłoby skutkować utratą równowagi użytkownika i przewróceniem roweru. Być może Czytelnik uznał to za przejaw złego działania hamulców?

Rzecznik Veturilo twierdzi, że cały system jest regularnie kontrolowany. Apeluje do użytkowników, by zgłaszali wszelkie usterki, co umożliwia szybszą reakcję ze strony serwisantów. Zgłoszeń można dokonywać poprzez infolinię 19115, formularz kontaktowy na stronie www.veturilo.waw.pl, e-mail lub aplikację mobilną.

Zmęczenie materiału

W tym roku Veturilo bije rekordy popularności. Od początku roku rowery zostały wypożyczone ponad 3,5 mln razy (dla porównania, przez cały zeszłoroczny sezon wypożyczeń było 5 mln). Oznacza to średnio ponad 670 wypożyczeń w przeliczeniu na rower. Na Ursynowie odbyło się niemal 180 tysięcy wypożyczeń. Najwięcej na stacjach położonych przy stacjach metra oraz przy SGGW.

- Chcę podkreślić, że absolutna większość wypożyczeń odbywa się bez przeszkód i nie ma większego wpływu na stan techniczny rowerów – dodaje Pogorzelski. - Niestety zdarzają się jednak osoby, które nie szanują powierzonego sprzętu, korzystają niezgodnie z regulaminem, niszczą sprzęt. Staramy się eliminować takie przypadki blokując konta i nakładając zgodne z regulaminem karty, a w skrajnych przypadkach kierując sprawę na policję – podsumowuje.

A Wy jak oceniacie stan techniczny rowerów miejskich w tym sezonie?

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

ObserwatorObserwator

0 0

Zanim ruszymy zobowiązani jesteśmy sprawdzić stan techniczny takiego roweru. Niestety często widzę że ważniejsze jest 20 bezpłatnych minut. Po wypożyczeniu często rower jest wręcz wyszarpywany że stojaka i od razu jazda. 09:06, 12.07.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RemoRemo

1 0

To normalne, że ludzie jadą z pracy i śpieszą się do domu. Nikt nie będzie czekał 10 minut aż połączy się z infolinią, żeby zgłosić uszkodzony rower :( 14:19, 12.07.2018


issaissa

0 1


~Remo
praca??? to gdzie ty chłopcze pracujesz, że możesz tam wejśc przepocony i zakurzony (czyt. śmierdzący)?
czy tez odwrotnie...ale w takim razie skąd pośpiech? w domu mozesz być 10 minut później, karty nie odbijasz, czy tak?
00:31, 13.07.2018


reo

RowerowyMikeRowerowyMike

0 0

Mam podobne spostrzeżenia - same rowery są OK, wygodne i łatwo dostępne, ale hamulce często nie do końca sprawne. Zdarzyło mi się kilka razy ostatnio "hamować nogami", by się zatrzymać 09:10, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaMa

0 0

Ciekawe, czy skarżący się na stan rowerów zglaszali te usterki. Bez tego trudno o szybką reakcję operatora. Zanim w normalnym trybie serwisowania trafią na popsuty sprzęt, ileś osób będzie próbowało z takiego roweru skorzystać.
Z drugiej strony zglaszanie usterek powinno być możliwe przy oddawaniu roweru. np. Wpinasz i wciskasz w "stacji" jakiś guzik blokujący dany rower. 10:15, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JulekJulek

0 0

A może sami zacznijmy dbać o nie? Bo scentrowane koła, uszkodzone siodełka, złamane rączki od kierownicy, przebite opony same się nie robią. 11:25, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrólKról

1 0

Ja się zgadzam, często jest tak, że na stacji stoją rowery i żaden nie nadaje się do jazdy... I według mnie są one za ciężkie, ja nie jestem w stanie wnieść/znieść takiego roweru po schodach. 11:49, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lagunalaguna

0 0

Za stan rowerów w dużej mierze odpowiadają użytkownicy.
To zwykła hołota i brudasy!!!Tyle w temacie 12:02, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RemekRemek

0 0

Problem jest ze zgłaszaniem uszkodzonych rowerów. nikt nie będzie każdego roweru zgłaszał oddzielnie na infolinii i tracił czasu. Infolinia ma jakieś formularze i na każdy rower musza coś zapisywać. Powinien być system raportowania jakiś prosty w aplikacji.

Niestety sporo rowerów jest uszkodzonych. Brak powietrza najczęściej, słabo wyregulowane przerzutki i słabe przednie hamulce (powinny chociaż umożliwić zatrzymanie a nie zawsze tak jest). Tylne działają dobrze.

Inna sprawa, że często rowery nie są przewożone pomiędzy stacjami. Na jednych jest znacznie więcej niż swojaków a na innych w ogóle brak.

14:17, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

issaissa

0 0

niestety, jak cos jest wspólne to jest "niczyje", najwyraźniej.
Akurat z rowerów veturilo nie korzystam ale chciałam sobie podpompować opony w swoim rowerze.
I... tam gdzie jest najwiekszy ruch rowerowy, np. przy stacjach metro, pompki sa rozwalone! nie da się nimi napompowac kół. Nie wiem, co trzeba robić żeby (fizycznie) rozpieprzyć taką pompke.
Za to skorzystałam z małej stacji veturilo, w nieuczęszczanym raczej miejscu, gdzie pompka działała bez zarzutu.
Czyli, ludzie w większosci to dzicz, by nie powiedzieć inaczej (np. bydło). 00:27, 13.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

issaissa

0 0

niestety, jak cos jest wspólne to jest "niczyje", najwyraźniej.
Akurat z rowerów veturilo nie korzystam ale chciałam sobie podpompować opony w swoim rowerze.
I... tam gdzie jest najwiekszy ruch rowerowy, np. przy stacjach metro, pompki sa rozwalone! nie da się nimi napompowac kół. Nie wiem, co trzeba robić żeby (fizycznie) rozpieprzyć taką pompke.
Za to skorzystałam z małej stacji veturilo, w nieuczęszczanym raczej miejscu, gdzie pompka działała bez zarzutu.
Czyli, ludzie w większosci to dzicz, by nie powiedzieć inaczej (np. bydło). 00:31, 13.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%