REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 października 2022, 09:03 komentarzy 9

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (AŁ)

  Ruszają prace pielęgnacyjne w Lesie Kabackim. Leśnicy zapowiadają wycinki drzew w ramach tzw. "trzebieży" oraz liczne nasadzenia.

  Jak informują Lasy Miejskie m.st. Warszawy, zabiegi pozwolą wzmocnić drzewostan i zwiększyć bioróżnorodność w rezerwacie. W Lesie Kabackim taka trzebież prowadzona jest już od dłuższego czasu, co pewien czas. Zakłada to Plan Ochrony dla Rezerwatu im. Stefana Starzyńskiego zatwierdzony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. 

  - Prace pielęgnacyjne prowadzone są przez miejskich leśników co roku, aby zachować trwałość i stabilność ekosystemu na przyszłe lata. Ich zakres jest bardzo szeroki – od wycinki drzew w ramach tak zwanej „trzebieży”, po wprowadzanie nowych nasadzeń w związku z przebudową drzewostanów - mówi Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich.

  Usuną wyselekcjonowane drzewa

  Tegoroczne zabiegi potrwają do końca roku. Na terenie prac wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz wstępu dla mieszkańców. Każde z miejsc zostanie odpowiednio oznaczone. Po raz pierwszy dla spacerowiczów pojawią się kody QR z odnośnikami do informacji na temat prac w danym miejscu.

  Leśnicy usuną wyselekcjonowane, najmniej stabilne i podatne na uszkodzenia drzewa. Znikną również te należące do gatunków inwazyjnych. Dzięki tym pracom drzewa właściwe dla danego siedliska i te, które wykazują największą witalność, będą miały lepsze warunki wzrostu.

  Obok wycinek zaplanowano również nasadzenia. W październiku i listopadzie leśnicy posadzą 44,4 tys. drzew i krzewów we wszystkich lasach warszawskich. W ubiegłym roku podczas podobnych prac posadzono ponad 100 tys. młodych drzew.

  - Wszystkie wykonywane przez nas prace oparte są o bardzo dokładnie przygotowane Plany Urządzenia Lasu, które wyznaczają zakres prowadzonych przez nas prac - informują Lasy Miejskie. I protestują, gdy mieszkańcy zarzucają im w mediach społecznościowych "wyręb lasu na drewno".

  Las Kabacki kiedyś był lasem gospodarczym

  Las Kabacki w dużej mierze zadrzewiał się 150 lat temu, kiedy klimat był zupełnie inny. Zimy były surowsze, temperatury niższe, a wilgotność powietrza była znacznie wyższa. Teraz te stare drzewa mają problem, aby dalej się utrzymywać i są poddane presji zmian klimatycznych. Sosny, świerki, modrzewie i brzozy w najbliższych latach będą ustępować innym gatunkom, lepiej przystosowanych do obecnie panujących warunków. Starymi drzewami zaczynają się interesować groźne dla nich pasożyty - takie jak jemioła, która coraz bardziej rozprzestrzenia się na terenie rezerwatu. Część drzew została już przez nią zabita.

  W ursynowskim rezerwacie jest jeszcze jeden powód przeprowadzania takich trzebieży - próba przywrócenia stanu lasu do pierwotnego wyglądu. Przed wojną właściciele lasu traktowali go jako las gospodarczy, który miał przynosić zyski z wycinanych drzew. Sadzono więc szybko rosnącą sosnę, która do dziś jest częstym, choć niewłaściwym dla bioróżnorodności, gościem w Lesie Kabackim. To właśnie sosny są najczęściej wycinane przez leśników.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 47

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Erwin 9 miesiąc temuocena: 75% 

   Tylko dlaczego po każdej takiej trzebieży przy ścieżkach leżą stosy buków, grabów i drzew dziuplastych? Wycinanie drzew z dziuplami to szczyt troglodyctwa.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pani od przyrody 8 miesiąc temuocena: 100% 

   Osłabione drzewo (chorobą lub z powodu nieodpowiedniej gleby) atakują robaki np. korniki. Dzięcioł chodzący po drzewie słyszy jak one drążą korytarze, więc wykuwa dziuple, aby wydobyć te robaki i je zjeść, bo to jest źródło cennego białka. Drzewo zaatakowane przez robaki obumiera, a gdy pojawi się silny podmuch wiatru to przewraca się np. na człowieka lub na zwierzę. Praca przy urządzaniu lasu polega m. in. na eliminowaniu takich zagrożeń poprzez usuwanie zarobaczonych drzew, aby robaki nie zaatakowały innych drzew..

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~drewno w cenie 7 2 miesiące temuocena: 88% 

   Ostatnio jak powycinali dziury w lesie, przyszla wichura i w okolicy tych dziur zrobila pogrom. Moze juz starczy tych wycinek...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tymczasowy 6 2 miesiące temuocena: 77% 

   Jak generalnie jestem za robieniem porządków, tak te powinno się robić w parkach, a las pozostawić lasem, dużo więcej las Kabacki miał uroku i fajniej się po nim spacerowało jak był bardziej dziki. Na prawdę utwardzone ścieżki wystarczą, nie musi tam być od linijki wszystko.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurzył na urwisku 5 2 miesiące temuocena: 56% 

   A gdzież to podział się nasz nadworny troll (tow. Boom) i jego cudaczne opinie, oraz niewydarzone komentarze ?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hmmm 4 2 miesiące temuocena: 100% 

   Boom się pojawi jak tematem będzie Park przy Bażantarni i od razu zgłosi postulat zbudowania toalet. To jego idée fixe:)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pomarańcza91 3 2 miesiące temuocena: 14% 

   Jezu... Po prostu on wyraża swoje opinie na różne tematy. Może niektóre są kontrowersyjne, ale od właśnie tego jest sekcja komentarzy...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 2 2 miesiące temuocena: 35% 

   Las dla ludzi czy ludzie dla lasu? Wszystkie te prace zmieniają ładny dojrzły sosnowy las w niedostępne, pełne komarów liściaste zarośla. Rozumiem ekosystmeowe działania leśników, ale ten las ma również funkcję rekreacyjna, która w ich działaniach jest pomijana.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dorothea 1 2 miesiące temuocena: 88% 

   Las dla przyszłych pokoleń, łosi, dzików i innych dzikich zwierząt nieokaleczonych/ niezagryzionych przez psy spuszczone ze smyczy przez właścicieli myslacych tylko o wygodzie swoich cztech liter!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 21 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5335 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022