REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  To nie tylko dzień patrona ursynowskiej parafii, ale i całej stolicy. W niedzielę w kościele przy ul. Przy Bażantarni najpierw zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza, a później odbędzie się targ regionalnych wyrobów oraz koncerty zespołów, przy których będzie można potupać nóżką.

  Od 1988 roku na Natolinie istnieje parafia pw. bł. Władysława z Gielniowa z kościołem o charaktersytycznych kopułach. Patron świątyni jest także patrionem stolicy. Co roku - wyjątkiem był ubiegłoroczny czas pandemii - pod koniec września odbywają się uroczystości poświęcone patronowi.

  O 12 rozpocznie się msza św. celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa warszawskiego. Będzie to msza odpustowa i dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Róży Czackiej. Podczas mszy wprowadzone zostaną relikwie błogosławionych. Małżonkowie z długoletnim stażem odnowią też swoje przyrzeczenia małżeńskie.

  Po mszy przy pomniku błogosławionego Władysława z Gielniowa odbędzie się uroczyste zawierzenie patronowi stolicy i parafii.

  Jarmark, koncerty i taniec na dechach

  Za kościołem przy ul. Przy Bażantarni - obok boiska "Orlik" -  stanie targ regionalny, a na scenie zagrają zespoły folkowe. Na jarmarku znajdziemy tradycyjne wyroby, regionalne przysmaki, domowe wypieki, wędliny i zabawki dla dzieci. Obok sceny zostanie wyłożony parkiet, na którym będzie można oddać się tańcu. Zagrają Nicponie - zespół założony przez muzyków i muzykantów, którym w trakcie pandemii przykrzyło się życie bez koncertów, zagrają stołeczne szlagiery - oraz Tęgie Chłopy - to kapela kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – dawnych kapel ogrywających wesela i wiejskie zabawy.

  A kim był oficjalny patron stolicy? Bł. Władysław z Gielniowa żył na przełomie XV i XVI wieku. jest pierwszym znanym z imienia poetą tworzącym w języku polskim. Był również jednym z pierwszych duchownych, który język polski wprowadził do Kościoła poprzez kazania i poetyckie teksty. Sam układał pieśni i uczył wiernych śpiewać. ! 1962 roku papież Jan XXIII ogłosił go patronem Warszawy.

  Program obchodów Dnia Patrona Warszawy:

  • 10-18 - Targ Regionalny
  • 12 - msza święta w intencji Warszawy, władz miasta i jej mieszkańców, koncelebrowana przez ks. kardynała Kazimierza Nycza.
  • 14:15 - koncert kapeli Nicponie
  • 16:30 - koncert kapeli Tęgie Chłopy

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

  • 41
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  17Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Nicponie, grubasy i ... 17 ponad rok temuocena: 75% 

   Musze przyznać, że nazwy kapel doskonale pasują do tego wydarzenia i do jego uczestników: "Nicponie" i "Tęgie chłopy". Nic dodać, nic ująć - trafione w punkt!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby
  • ~Adelina 16 ponad rok temuocena: 50% 

   Mam nadzieję, że będzie też jakiś duży jarmark bożonarodzeniowy w tym roku.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 7 wpisy tej osoby
  • ~Wątpliwe 15 ponad rok temuocena: 92% 

   To raczej wątpliwe. W tym czasie będzie prawdopodobnie apogeum IV fali wiadomoczego.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby
  • ~Rafi 14 ponad rok temuocena: 59% 

   Skoro odpust parafialny to dla Pani "dzień patrona" to rozumiem, że w Boże Narodzenie przeczytam o "zimowym festynie" lub czymś w podobnym guście?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby
  • ~Afikafi 13 ponad rok temuocena: 31% 

   Pan chyba nie zna Dnia Patrona, ktory obchodzony jest na Ursynowie od lat.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 9 wpisy tej osoby
  • ~doktorek 12 ponad rok temuocena: 63% 

   Taka ciekawostka: Jeżeli kardynał będzie głównym celebransem (a na to wskazuje informacja na początku artykułu i na stronie archidiecezji), to msza będzie przez niego CELEBROWANA, nie KONCELEBROWANA. Koncelebrować będą ją księża, być może biskupi pomocniczy (skoro ma to być jednocześnie diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację).

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby
  • ~Łukasz420 11 ponad rok temuocena: 60% 

   To fajnie że papież w połowie XX wieku ustala nam patrona miasta. Co tam Wars i Sawa, Bolesław II Mazowiecki, Zygmunt III Waza, Starynkiewicz, Starzyński i inni. Klecha patronem!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 17 wpisy tej osoby
  • ~szary człowiek 10 ponad rok temuocena: 36% 

   Ale jaki masz problem, papież zlikwidował Warsa i Sawę? Katolicy wybrali sobie patrona Warszawy, inni nie muszą go uznawać. Chcesz, to wybierz sobie kogokolwiek innego na patrona, a potem tylko przekonaj do niego mieszkańców Warszawy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 9 wpisy tej osoby
  • ~Kto? 9 ponad rok temuocena: 63% 

   do szarego człowieka: A KTO przekonał warszawiaków do tego "patrona"?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby
  • ~Łukasz420 8 ponad rok temuocena: 57% 

   szary człowiek - "katolicy wybrali sobie patrona Warszawy, inni nie muszą go uznawać"... Bezczelny jesteś. A może ateiści/agnostycy wybiorą sobie patrona, inni nie muszą go uznawać

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby
  • ~Boom 7 ponad rok temuocena: 50% 

   Szary człowieku, a kiedy były te wybory? Byli inni kandydaci?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby
  • ~szary człowiek 6 ponad rok temuocena: 50% 

   do ~Kto? Warszawiaków nikt nie przekonywał, pisałem o katolikach. Jak są warszawiacy, którzy nie chcą mieć tego patrona, to nie ma problemu - przecież nie muszą go za takowego uważać.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby
  • ~szary człowiek 5 ponad rok temuocena: 50% 

   do ~Łukasz420 Bezczelny? Ależ skąd! Całym sercem jestem za tym, by ateiści/agnostycy wybrali własnego patrona Warszawy - np. Kazimierza Łyszczyńskiego. I rzeczywiście, inni, moim zdaniem, nie będą musieli go za patrona uważać.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby
  • Jaro 4 12 miesięcy temu

   Propozycja: proklamujcie sobie tu strefę wolną od KK i z głowy. Nikt nikogo nie zmusza do uznawania katolickich patronów. Znamienne, że krzyk podniósł się w zasadzie dopiero w XXI w. Wcześniej jakoś to większej ilości ludzi nie uwierało. Znaczy uwierało, ale czerwoną wierchuszkę... Powtarzam: nie musicie uznawać jakiegokolwiek patrona czegokolwiek. Nie musicie w ogóle uznawać czegokolwiek. Pozdrawiam i bez urazy.

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.3235 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022