REKLAMAA1 PSYCHOCARE 01.08.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 marca 2019, 12:52 komentarzy 14

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  W niedzielę, 3 marca przed pomnikiem ofiar terroru komunistycznego odbędą się ursynowskie obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Dwieście tysięcy żołnierzy podziemia walczyło z reżimem komunistycznym od 1943 do 1963 roku. Do dziś ich działalność wzbudza podziały i emocje.

  Radni, przedstawiciele zarządu dzielnicy, ugrupowań politycznych i społecznych złożą kwiaty pod głazem upamiętniającym ofiary terroru komunistycznego, przy kościele św. Katarzyny. Będą przemówienia, modlitwy, śpiewanie hymnu.

  - Przez kilkadziesiąt lat pamięć o bohaterach była zakłamywana, hańbiono ich, opulwano. Każdy z nich to perła do indywidualnego, biograficznego zapisu. To 200 tysięcy ludzi - mówi prof. Jan Żaryn, senator PiS, który od lat jest przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  W programie ursynowskich obchodów przewidziano:

  • o 12:30 - msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Katarzyny (ul. Fosa 17)

  • ok. 13:15 - przejście na Stary Cmentarz Służewski (ul. Anyżkowa), złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy Kapsule Czasu i głazie nad prochami ofiar aparatu stalinowskiego - Informacji Wojskowej.

  • ok. 13:30 - modlitwa w intencji ofiar, przemówienia zaproszonych gości, odśpiewanie hymnu, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Męczenników Terroru Komunistycznego 1944–1956 (po mszy św.)

  Przez lata władza ludowa usiłowała zatrzeć pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Ich ciała chowano w nieznanych miejscach, nie pisano o nich w podręcznikach szkolnych, nazywano "bękartami wojny". 

  3 lutego 2011 roku Sejm ustanowił święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych obchodzony 1 marca. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Tablica pamiątkowa poświęcona Cieplińskiemu znajduje się w kościele św. Katarzyny.

  Uroczystości odbędą się przy pomniku ofiar terroru komunistycznego przy kościele św. Katarzyny. Pomnik powstał dzięki staraniom ks. Józefa Maja - wieloletniego proboszcza parafii przy ul. Fosa. Odsłonięty został 26 września 1993 roku. Stanął w miejscu gdzie od 1945 roku Urząd Bezpieczeństwa grzebał ofiary mordów politycznych dokonywanych w więzieniu na Mokotowie. Szacuje się, że pochowano tu około dwóch tysięcy ciał. Miejscowa ludność w symboliczny sposób kładła kamienie w miejscach tajnych pochówków, stąd forma monumentu w postaci symbolicznych głazów.

  Żołnierze wyklęci: kim byli?

  To popularna nazwa powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, które nie zaprzestało walki po zakończeniu II wojny światowej. Jednostki te stawiały opór sowietyzacji Polski i czynnie walczyły ze służbami bezpieczeństwa ZSRR - NKWD oraz PRL - UB. W szeregach walczącego podziemia w sumie znalazło się 25-30 tysięcy osób (IPN szacuje, że w 1945 r. - 150-200 tysięcy). Władza PRL zaciekle zwalczała oddziały nazywane "reakcyjnym podziemiem". Ostatni członek ruchu oporu - Józef Franczak ps. "Lalek" - zginął 18 lat po wojnie, w obławie z Lubelskiem w 1963 roku.

  Ocena działalności żołnierzy wyklętych nie jest jednak jednoznaczna. Wielu historyków zarzuca im dokonanie mordów na tle narodowościowym, m.in. wobec Żydów i Ukraińców czy Białorusinów. Część tych zbrodni IPN określił mianem ludobójstwa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 44

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ghu 14 ponad rok temuocena: 75% 

   Wole serek i kartofelki niż zupke i kotlety.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mila 13 ponad rok temu

   To jesteś poznańska pyra.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kredens 12 ponad rok temuocena: 63% 

   Haloursynow zostało zaatakowane przez ruskich trolli! Panie redaktorze pomocy!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~R-Oki 11 ponad rok temuocena: 54% 

   Bohaterowie to Ci którzy walczyli o wolną Polskę z wojskami NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa, ze zdrajcami i sługami obcej sowieckiej władzy. Niezłomi to Ci mordowani bestialsko przez katów UB i Informacji Wojskowej. To ludzie zgładzeni np. w czasie obławy augustowskiej wykonanej przez NKWD i bezpiekę. Zapomniani, chowani potajemnie w zapomnianych grobach. Dziś zostali przywróceni do chwały.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Patriota 10 ponad rok temuocena: 78% 

   A ci co zamordowali dzieci wracajace z pochodu 1-majowego to 1947 to też bohaterowie? Pewnie! Mają pomnik pod zamkiem w Lublinie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RON 9 ponad rok temuocena: 100% 

   Co tu się dzieje na tym forum? Co za wpisy? Kto walczył o wolną Polskę? Oczywiście była wtedy po 44 roku wojna domowa! Ofiary były po obu stronach - też tej trzeciej czyli NKWD. - Dzisiaj po 89 roku mamy wolną Polskę i wszyscy na tym korzystamy. Może by zbudować mauzoleum, jak Hiszpanie w Dolinie Poległych w górach Guadarrama niedaleko Madrytu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Uczciwy, kochający Polaków nie zdrajców 8 ponad rok temuocena: 53% 

   A czy przy okazji, będą czcić ich odpowiednika z Ukrainy Banderę? Jak szaleć to szaleć święto wszystkich BANDZIORÓW!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~~Prawdziwy Polak a nie bandzior 7 ponad rok temuocena: 51% 

   Na taką uroczystość mogą przyjść takie same kreatuy i bandyci jak ci przeklęci. Żaden porządny i uczciwy Polak nogi tam nie postawi!!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy Polak a nie bandzior 6 ponad rok temuocena: 54% 

   Ostatni członek bady przestępczej - Józef Franczak ps. "Lalek" - zginął 18 lat po wojnie, w obławie na bandytów w Lubelskiem w 1963 roku. Dzięki udanej akcji zakończono działalność grupy przestępczej

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prawdziwy Polak a nie bandzior 5 ponad rok temuocena: 50% 

   CYTAT: "- Przez kilkadziesiąt lat pamięć o bohaterach była zakłamywana, hańbiono ich, opulwano. Każdy z nich to perła do indywidualnego, biograficznego zapisu. To 200 tysięcy ludzi - mówi prof. Jan Żaryn" - tak myślę, że pan prof. to chyba za gęsi dostał tytuł. 200 tysięcy BANDYTÓW co mordowali Polaków a nie bohaterów. Bohaterami byli żołnierze WP którzy wyzwalali ziemie polskie, a nie ci plugawi złoczyńcy na usługach zdradzieckiego uciekinierskiego "pararządu" w Londynie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~prawda dziadka 4 ponad rok temuocena: 70% 

   pamiętam jako dziecko ze oj dziadek dostał po wojnie ziemię i najbardziej cala wieś bala się ludzi z lasu bo przychodzili i mordowali chłopów którzy chcieli uprawiać ziemię i żyć spokojnie po wojnie. Zawsze mówił ze najgorsi to Ci z lasu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Patriota 3 ponad rok temuocena: 63% 

   W ramach obchodów proponuje zorganizować dla młodzieży następujące inscenizacje. 1. Rozstrzelanie milicjantów z wiejskiego posterunku MO. 2. Napad na pocztę z ograbieniem pocztowej kasy. 3. Masakra rodziny powiatowego sekretarza PPR. 4. Likwidacja geodety i chłopów dzielących ziemię z majątku w ramach reformy rolnej Cześć i Chwała Wyklętym !!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Biało- Czerwona 2 ponad rok temuocena: 66% 

   Hańba!!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~POLAKmały 1 ponad rok temuocena: 40% 

   Kolejny sowiecki bękart, wracaj do sowietów!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4662 sekundy
  REKLAMAA2 GIGANT500 spoxschool 06.09.2021 - 29.09.2021