Zamknij

W niedzielę ursynowskie dyktando. Prof. Bralczyk: Tekst powstanie w ostatniej chwili

14:08, 19.11.2016 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 12:10, 21.11.2016
Skomentuj SK SK

Już w niedzielę ponad dwustu uczestników zmierzy się z ursynowskim dyktandem! Jedenasty w historii imprezy tekst przygotuje prof. Jerzy Bralczyk. Zapytaliśmy znanego językoznawcę czy będzie bardzo trudny...

Już od 11 lat, tradycyjnie w listopadzie, prawie ćwierć tysiąca mieszkańców naszej dzielnicy i nie tylko, staje do rywalizacji o tytuł ursynowskiego Mistrza Języka Polskiego. Tekst dyktanda, zawsze trudny, zabawny, odnoszący się do aktualnych wydarzeń, przygotowują znani językoznawcy prof. Jerzy Bralczyk oraz doc. dr Grażyna Majkowska z Instytutu Dziennikarstwa UW. 

- Nie uchylę rąbka tajemnicy, bo jeszcze nie ma tajemnicy - śmieje się prof. Bralczyk. - To może trochę dziwne, ale... tekst jeszcze nie powstał! Mam już niektóre słowa w głowie, ale dyktando powstanie w ostatniej chwili - zapowiada językoznawca.

Podpowiedzią dla piszących może być fakt, że prof. Bralczyk lubi używać w swoich dyktandach słów, których sam nie napisałby poprawnie. A ponieważ jest ich niewiele, to tekst prawdopodobnie będzie trudny.

Wśród ponad 200 osób biorących udział w językowej zabawie tym razem zabraknie burmistrza Roberta Kempy. Czyżby wystraszył się nieistniejącego tekstu profesora Bralczyka?

- Ależ skąd! W ubiegłym roku zwyciężyłem w kategorii VIP-ów, więc w tym roku daję szansę wykazać się innym - mówi szef zarządu dzielnicy. Występ w tej kategorii zapowiedzieli już m.in. burmistrz Włoch Michał Wąsowicz oraz ursynowska radna Katarzyna Polak, która pisze dyktando co roku.

Ursynowskie Dyktando startuje już w tę niedzielę o godz. 10:00 w hali UCSiR przy Dereniowej 48 (dawniej Hawajska 7). W przerwie przeznaczonej na sprawdzenie prac, prowadzący dyktando wygłoszą wykład na temat manipulacji językowej. Dyktando będzie transmitowane w internecie na stronie urzędu dzielnicy.

Od 2012 r. impreza nosi imię Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego – dziennikarza, językoznawcy, publicysty, krytyka muzycznego, popularyzatora poprawnej polszczyzny. Jego postać na trwałe wpisała się w historię Ursynowa: był twórcą pierwszego w Polsce tygodnika lokalnego „Pasmo”, był zaangażowany w utworzenie pierwszej w Polsce eksperymentalnej telewizji kablowej „Ursynat”, współtworzył Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

ZOBACZ RELACJĘ Z X DYKTANDA

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

maggiemaggie

0 1

Wszystko w naszym kraju powstaje ostatnio "w ostatniej chwili" 14:59, 18.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UrsynowianinUrsynowianin

1 0

Nie wiecie, czy będzie możliwe zmierzyć się w Internecie ?
Chodzi o nagrany tekst. 22:52, 19.11.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

REDAKCJAREDAKCJA

1 0

Będzie transmisja online na stronie urzędu dzielnicy - ursynow.pl 22:58, 19.11.2016


0%