REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Tężnia "Maciejka" jeszcze oficjalnie nie została otwarta, a pierwsi kuracjusze już korzystają z dobrodziejstw solanki. Wystarczyło przejść przez niewysoki płotek i zasiąść na jednej z kilku ławek. Dla wszystkich, którzy wolą wejść przez bramkę tężnia będzie otwarta już dziś od 17:00.

  Pierwsza ursynowska tężnia w parku przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego nareszcie działa. Konstrukcja z drewna sosnowego wypełniona tarniną z korytem wykonanym z litego modrzewiu powoli nasącza się solanką z Ciechocinka. W jej pobliżu już czuć specyficzny mikroklimat łagodzący wiele dolegliwości oraz dający ochłodę w upalny dzień. Bramki wejściowe są jednak jeszcze zamknięte.

  - Najważniejsze zostało zrobione. Dzisiaj wlano nową solankę, ale jeszcze jakieś drobiazgi są do poprawki. Tężnia będzie czynna od godz. 17:00, a od jutra w tych samych godzinach co sąsiednie boisko, czyli od 8:30 do 21:30. Dziś zostanie powieszony regulamin oraz informacje jak bezpiecznie korzystać z tężni w trakcie pandemii koronawirusa - mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak.

  "Tężnia na każdym osiedlu"

  Tężnia w Parku im. Jana Pawła to realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego na 2018 roku, z którym od początku były poważne problemy. Najpierw nie można było znaleźć firmy, która chciałaby ją zbudować, a kiedy konstrukcja powstała, nie otwarto jej - ze względu na niską temperaturę, a potem z uwagi na pandemię. W rezultacie gotowa "Maciejka" bezczynnie stała pół roku. Dla niektórych mieszkańców Ursynowa to tak dużo, że nie chcą tracić ani dnia więcej i ryzykują wejście na jej teren przez płot.

  Pierwszymi użytkownikami tężni byli pani Bożena i pan Janusz, którzy inhalowali się solanką, siedząc na ławeczce przy tężni. Zgadzają się na rozmowę, pod warunkiem, że w cytacie będą podziękowania dla burmistrza.

  - Bardzo się cieszymy, że można przyjść za darmo, bo w Konstancinie trzeba zapłacić za wstęp. Dla emeryta nawet te 7 złotych to bardzo dużo, zwłaszcza jak się chce skorzystać kilka razy w miesiącu. Wiemy, że tężnia jest z Budżetu Obywatelskiego, ale jakby się burmistrz sprzeciwił, to by jej nie było. Wielkie podziękowania za to, że tak dba o nas, zwłaszcza, że tu w okolicy mieszka bardzo dużo starszych osób. Tężnie powinny być na każdym osiedlu, bo to wielka przyjemność i pożytek dla zdrowia - mówią Bożena i Janusz.

  Wskazania i przeciwskazania

  Mikroklimat jaki powstaje w tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii. Ma zbawienny wpływ także na osoby w stanie ogólnego wyczerpania organizmu. Ale nie wszyscy powinni z niej korzystać. Są przeciwskazania: stany zapalne, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, nadczynność tarczycy, choroby niewydolności krążenia (zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi), stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego. choroby nowotworowe, zaawansowana astma oskrzelowa.

  Regulamin ursynowskiej tężni zaleca przebywanie przy niej do 45 minut. - Pamiętajmy, że to Konstancin a nie Krynica Górska. Ta solanka służy do inhalacji a nie do picia - przestrzega wiceburmistrz Dominiak.

  W najbliższych dniach w parku Jana Pawła II należy spodziewać się dużego zainteresowania pierwszą ursynowską tężnią. Warto jednak zwrócić uwagę na obostrzenia epidemiczne - trzeba zachować odstęp 2 metrów od innych osób.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 218

  • 104
   BARDZO PRZYDATNY
  • 39
   ZASKOCZONY
  • 65
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ursynowianka 6 3 miesiące temuocena: 100% 

   Popieram postulat cytowanych w artykule pp Bożeny i Janusza. Tężnie powinny powstać przynajmniej w każdym parku, np. Przy Bażantarnii i Cichociemnych. W ten sposób osoby potrzebujące inchalacji solanką nie będą się tłoczyć przy jednej jedynej Maciejcie. O to powinien zadbać ratusz, nie mieszkańcy.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ann32 5 3 miesiące temuocena: 100% 

   Regulamin ursynowskiej tężni zaleca przebywanie przy niej do 45 minut. - Pamiętajmy, że to Konstancin a nie Krynica Górska. Ta solanka służy do inhalacji a nie do picia - przestrzega wiceburmistrz Dominiak. - chyba miwa o Ursynowie, nie Konstancinie? ;)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qaz 4 3 miesiące temuocena: 86% 

   Już widzę te 2 metry jak się emeryci zlecą, każdy będzie "MUSIAŁ" BYĆ JAK NAJBLIŻEJ i oczywiście co najmniej 4 godziny, a potem wszyscy sklepów. Mamy za dwa tygodnie nowe ognisko wirusa na Ursynowie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fela 3 4 miesiące temuocena: 31% 

   Zmarnowane pieniądze.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~halo halo 2 3 miesiące temuocena: 56% 

   Lepiej wydać na biznesy instruktora narciarstwa - maseczki bez certyfikatu i respiratory-widma.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 1 3 miesiące temuocena: 50% 

   lepiej było to zrobic gdzies przy lesie kabackim.. kiedy mieszkańcy wybierają się specjalnie na wypoczynek/relaks....a w środku dzielnicy? dla kogo pytam? ani tam nikt nie podjedzie (bo brak miejsc parkingowych), ani w weekend się nie wybierze do zasmrodzonego miejsca...Tylko dla "kosciółkowych"...co z kolei nie dziwi, przy dzisiejszych "priorytetach"...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.403 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020