REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 kwietnia 2020, 13:40 komentarzy 10

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (UM Warszawa)

  W niedzielę w samo południe, w całym mieście usłyszymy syreny alarmowe. Powód? Uczczenie 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

  19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej rozpoczęli walkę z hitlerowcami prowadzącymi likwidację warszawskiej dzielnicy żydowskiej. 

  Mury getta zaczęto wznosić w kwietniu 1940 r. Maksymalną liczbę ludności osiągnęło ono w marcu 1941, kiedy to, w coraz bardziej pogarszających się warunkach, przebywało ok. 460 tys. Żydów. Pierwszą wielką akcję likwidacyjną getta Niemcy rozpoczęli 22 lipca 1942. W ciągu dwóch miesięcy do obozu zagłady w Treblince wywieziono i zamordowano ok. 300 tys. Żydów, w styczniu następnego roku – kolejne 6 tysięcy.

  Rankiem 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, co wywołało opór i powstanie. Zbrojny opór stawiła ok. 600-osobowa grupa powstańców, na której czele stał 24-letni Mordechaj Anielewicz, a także Żydowski Związek Wojskowy. Akcja eksterminacji ludności żydowskiej zakończyła się 16 maja 1943 r.

  W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim decyzją organizatorów nie odbędą się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

  W południe zawyją syreny

  W 77. rocznicę tragicznego zrywu, w południe w całej stolicy zawyją syreny alarmowe należące do miejskiego systemu ostrzegania, oraz te należące do wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. 

  - Aby uczcić pamięć Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim i wyrazić naszą solidarność już po raz kolejny zostaną włączone syreny. Zarówno ten symboliczny gest, jak i akcja Żonkile będą godną formą oddania hołdu Bohaterom tego powstania. Mam nadzieję, że te inicjatywy przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o tym wydarzeniu i upamiętnienia Bohaterów zrywu – mówi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

  Na Ursynowie znajduje się 27 syren alarmowych zarządzanych przez wojewodę, jest też kilka syren miejskich. Jeśli wszystkie zostaną uruchomione, a symboliczny alarm jest okazją do przetestowania systemu, to w południe z pewnością usłyszą je mieszkańcy całej dzielnicy. Sygnał ciągły będzie trwał od 30 sekund do 1 minuty.

  Podobny alarm ogłoszono rok temu, w 76. rocznicę powstania w getcie, a co roku 1 sierpnia o godz. 17:00 syreny czczą też pamięć powstańców warszawskich.

  Akcja Żonkil tylko w internecie

  Ze względu na epidemię, w tym roku wolontariusze nie będą rozdawać mieszkańcom papierowych żonkili. Upamiętnienie tego ważnego w historii naszego miasta wydarzenia odbędzie się w internecie. Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów przyłączenia się do tej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu.

  Muzeum udostępnia szablon żonkila - kwiatek można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem należy umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Będzie można także podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

  Program wirtualnych obchodów

  W programie obchodów 19 kwietnia znajdziemy m.in.: wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim, spacer Beaty Chomątowskiej "Tu było getto" czy też czytanie fragmentów książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” w wykonaniu ambasadora tegorocznej akcji Andrzeja Seweryna.

  Dodatkowo w środę, 15 kwietnia, Muzeum POLIN uruchomiło swoje radio. W tygodniu poprzedzającym 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim oraz przede wszystkim w dzień rocznicy (19 kwietnia) będzie można posłuchać specjalnych materiałów poświęconych obchodom, m.in. rozmów ze świadkami historii, wykładu prof. Mariana Turskiego czy też retransmisji koncertu z zeszłorocznych obchodów rocznicy (koncertu w wykonaniu muzyków Sinfonii Varsovii).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 56

  • 29
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Historyczny 10 miesiąc temuocena: 17% 

   Ponad 500 lat w Polsce siedzieli i się nie zasymilowali. Co więcej, zawładnęli handlem i bankowością, czyli kluczowymi dziedzinami gospodarki państwa. Nigdy nie stali się Polakami, lecz pasożytowali na Polakach. Mieli tylko polskie obywatelstwo. Te syreny to ostrzeżenie dla potomnych. Amen! PS. Holocaust był niewybaczalną zbrodnią i Niemcy tak naprawdę nigdy za nią nie ponieśli odpowiedzialności.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 9 miesiąc temuocena: 100% 

   Żydzi w II RP nie byli zawartą społecznością, byli zarówno żydzi wręcz całkowicie zasymilowani jak również zwłaszcza na kresach wschodnich zupełnie z Polską niezwiązani, nie mówiący nawet po polsku. Oczywiście to co piszesz to endecka propaganda, bowiem zacznijmy od tego, że nikomu właściwie nie zależało, żeby się z Polakami asymilowali. Nawet Piłsudski, który kulturę żydowską szanował chciał wysłać część tej populacji do Palestyny. Co więcej liczne katolickie gazety przestrzegały wtedy przed polszczeniem się żydów. Tak więc nie jesteś Historyczny tylko Ahistoryczny. P.S. Niemcy w ogóle wywinęli się niezwykle tanim kosztem ze swoich zbrodni, podobnie zresztą jak Japonia.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 8 ponad rok temuocena: 88% 

   nikt już na te syreny nie zwraca uwagi, kiedyś będzie tak, że będą włączone faktycznie w celu ostrzeżenia przed zagrożeniem, a ludzie będą się zastanawiali co to za rocznica...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 7 ponad rok temuocena: 33% 

   Nie ma potrzeby używać teraz syren. Najłatwiej alarmowe powiadomienia można obecnie puścić siecią komórkową do czego zresztą zobowiązany jest każdy operator sieci komórkowej na terenie naszego państwa.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 6 ponad rok temuocena: 87% 

   I tak nikt nie wie co dany sygnał oznacza, nikt nie wie gdzie się udać i co robić w razie zagrożenia, a na chwilę obecną dźwięk syren nie obejmuje całego miasta.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 5 miesiąc temuocena: 75% 

   głupol nie zwraca uwagi......NORMALNY za to tak

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wk 4 ponad rok temuocena: 42% 

   A wydawało mi się, że taka forma uczczenia kolejnej rocznicy przynależy do rocznicy Powstania Warszawskiego... ale jak widać nie tylko, a szkoda!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 3 miesiąc temuocena: 57% 

   szkoda,że w tobie jest tyle nienawiści.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3478 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek--01-06----30-06-2020