REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 kwietnia 2019, 10:40 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (UM Warszawa)

  W piątek w samo południe, w całym mieście usłyszymy syreny alarmowe. Powód? Uczczenie 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

  19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej rozpoczęli walkę z hitlerowcami prowadzącymi likwidację warszawskiej dzielnicy żydowskiej. 

  Mury getta zaczęto wznosić w kwietniu 1940 r. Maksymalną liczbę ludności osiągnęło ono w marcu 1941, kiedy to, w coraz bardziej pogarszających się warunkach, przebywało ok. 460 tys. Żydów. Pierwszą wielką akcję likwidacyjną getta Niemcy rozpoczęli 22 lipca 1942. W ciągu dwóch miesięcy do obozu zagłady w Treblince wywieziono i zamordowano ok. 300 tys. Żydów, w styczniu następnego roku – kolejne 6 tysięcy.

  Rankiem 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, co wywołało opór i powstanie. Zbrojny opór stawiła ok. 600-osobowa grupa powstańców, na której czele stał 24-letni Mordechaj Anielewicz, a także Żydowski Związek Wojskowy. Akcja eksterminacji ludności żydowskiej zakończyła się 16 maja 1943 r.

  W południe zawyją syreny

  W 76. rocznicę tragicznego zrywu, w południe w całej stolicy zawyją syreny alarmowe należące do miejskiego systemu ostrzegania, oraz te należące do wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. 

  - Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę - informuje biuro prasowe urzędu miejskiego.

  Na Ursynowie znajduje się 27 syren alarmowych zarządzanych przez wojewodę, jest też kilka syren miejskich. Jeśli wszystkie zostaną uruchomione, a symboliczny alarm jest okazją do przetestowania systemu, to w południe z pewnością usłyszą je mieszkańcy całej dzielnicy.

  Podobny alarm ogłoszono rok temu, w 75. rocznicę powstania w getcie, a co roku 1 sierpnia o godz. 17:00 syreny czczą też pamięć powstańców warszawskich.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 39

  • 20
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Prawda Was Wyzwoli 5 2 miesiące temu

   Powstanie w Getcie TRWAŁO JEDEN DZIEŃ. Ci, którzy je wywołali, uciekli na aryjską stronę. Wszystkich mieszkańców wymordowano. W Getcie nie było ŻADNYCH BUNKRÓW, tylko schrony w piwnicach lub... na strychach. Całę to Powstanie to po pierwsze totalna kompromitacja Żydów, po drugie ich unicestwienie, po trzecie - JEST TO PROPAGANDA ŻYDOWSKA jakich to oni nie mieli bohaterów, jakież to nie było Powstanie etc. A to są BZDURY WYSSANE Z PALCA. Poczytajcie ocalałego z Holocaustu Eliego Gata.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 4 2 miesiące temuocena: 100% 

   nikt już na te syreny nie zwraca uwagi, kiedyś będzie tak, że będą włączone faktycznie w celu ostrzeżenia przed zagrożeniem, a ludzie będą się zastanawiali co to za rocznica...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 3 2 miesiące temu

   Nie ma potrzeby używać teraz syren. Najłatwiej alarmowe powiadomienia można obecnie puścić siecią komórkową do czego zresztą zobowiązany jest każdy operator sieci komórkowej na terenie naszego państwa.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 2 2 miesiące temuocena: 100% 

   I tak nikt nie wie co dany sygnał oznacza, nikt nie wie gdzie się udać i co robić w razie zagrożenia, a na chwilę obecną dźwięk syren nie obejmuje całego miasta.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wk 1 3 miesiące temuocena: 50% 

   A wydawało mi się, że taka forma uczczenia kolejnej rocznicy przynależy do rocznicy Powstania Warszawskiego... ale jak widać nie tylko, a szkoda!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2506 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO