Zamknij

W Szpitalu Południowym będą kształcić się studenci medycyny

16:10, 10.01.2023 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:09, 19.01.2023
Skomentuj SK SK

Uniwersytet Warszawski po 70 latach przerwy będzie znów kształcił lekarzy. Wkrótce ma tam powstać kierunek medyczny. Zajęcia praktyczne przyszli studenci będą mieli w Szpitalu Południowym na Ursynowie. Władze miasta podpisały z UW porozumienie w tej sprawie.

Porozumienie podpisano na 10 lat. - Dzięki współpracy z uczelnią chcemy kształcić najlepszych specjalistów na rynku medycznym, a tym samym zapewnić mieszkańcom dostęp do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydent m.st. Warszawy.

- Cieszymy się, że otoczenie samorządowe sprzyjało projektowi Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Warszawskim, wobec którego są bardzo duże oczekiwania. Będziemy kształcić lekarzy, ale też wykorzystywać w pełni to, co Uniwersytet posiada najlepszego, w tym badania prowadzone szczególnie na wydziałach przyrodniczych - stwierdził prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Ursynowski szpital wykształci nowych lekarzy

Porozumienie zawarte między Szpitalem Południowym a Uniwersytetem Warszawskim dotyczy przede wszystkim współpracy w kształceniu w zawodach medycznych, w tym wspólnego prowadzenia zajęć dydaktycznych i badawczych oraz praktyk studenckich. Jak poinformował ratusz, intencją władz miasta oraz uczelni jest zwiększenie dostępności do kształcenia w zawodach medycznych, a tym samym zwiększenie liczby medyków, w tym w szczególności lekarzy i lekarek.

W ramach współpracy w Szpitalu Południowym będą prowadzone zajęcia dla przyszłych medyków m.in. z anatomii, chirurgii, geriatrii, ginekologii i położnictwa, neonatologii. Placówka zapewni również kadrę dydaktyczną do przeprowadzenia zajęć oraz praktyk. Porozumienie obejmuje 4 pełne (6-letnie) cykle kształcenia - od 1 września 2023 r. do 30 września 2033 r. - warunkiem współpracy jest wcześniejsze uzyskanie przez Uniwersytet Warszawski zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie kierunku lekarskiego na uczelni.

Jak dodała wiceprezydent Kaznowska, ważnym elementem współpracy Szpitala Południowego i uczelni, jest również poszerzanie wiedzy w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszej współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz połączeniu potencjału naukowego i badawczego obydwu instytucji, Szpital Południowy będzie liderem we wdrażaniu innowacyjnych technologii i metod leczenia, na czym skorzystają pacjenci. Potencjał szpitala jest jeszcze większy i miasto dąży do jego pełnego wykorzystania - stwierdziła wiceprezydent.

Jest kontrakt na rezonans magnetyczny

W Szpitalu Południowym znajduje się 300 łóżek, a działają: oddział wewnętrzny z pododdziałem kariologii, szpitalny oddział ratunkowy i oddział intensywnej opieki medycznej; oddział ginekologiczno – położniczy, oraz oddział neonatologiczny, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce, oddział chirurgii ogólnej, ze specjalizacją chirurgii proktologicznej, OIT oraz pracownia endoskopii. Szpital Południowy dostał również w ramach NFZ dodatkowy kontrakt na rezonans magnetyczny. 

W placówce na Ursynowie znajduje się również 7 sal operacyjnych, apteka szpitalna, centralna sterylizatornia oraz laboratorium z pracownią serologii i bankiem krwi. Szpital przygotowuje się do uruchamiania kolejnych specjalizacji.

W nowym oddziale ginekologiczno-położniczym znajdują się 4 przestronne sale porodowe z izbą przyjęć, sale do hospitalizacji oraz pozostające w gotowości pomieszczenia bloku operacyjnego – sala cięć cesarskich oraz sala operacyjna do interwencji w przypadkach nagłych. Oddział położniczy w Szpitalu Południowym jest jedynym miejskim oddziałem dla całej dzielnicy Ursynów i Wilanów. Z kolei oddział neonatologiczny w placówce nosi imię fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która przekazała sprzęt medyczny i wyposażenie do ratowania życia i leczenia noworodków, za blisko 6 mln zł.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

MedycznyMedyczny

0 8

Cudownie! A może by tak studenci podpisywali tzw. "lojalki" na 5-6 lat? Kształcenie za darmo a potem w świat! Gdzie tu jakaś odpowiedzialność, myślenie o przyszłości... 20:39, 11.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GrigorGrigor

4 4

Kształcenie za darmo? Chyba nie wiesz jak świat działa. Oni za swoje wykształcenie zapłacili (albo spłacają) już w podatku dochodowym, belki, cukrowym, VAT, akcyzie, itd. Kształcenie jest opłacane z podatków, przecież Państwo nie ma "swoich" pieniędzy. 13:05, 12.01.2023


nick_zniknick_znik

0 0

A może wystarczyłoby, żeby w Polsce lekarze mieli godziwe pieniądze i warunki pracy. Nie wyjeżdżaliby za granicę, bo nie mieliby po co. 15:26, 20.01.2023


reo

Pani Maria z KazuryPani Maria z Kazury

0 5

~Medyczny - nie wiem skąd tyle minusów pod Twoją wypowiedzią... lekarzy będzie coraz mniej, bo rezygnują z pracy w placówkach nfz oraz wyjeżdżają za granicę. Potem płacz, że trzeba na wizytę do specjalisty czekać miesiącami lub nawet latami. Koszt studiów medycznych jest gigantyczny i studenci na pewno nie "spłacą" ich poprzez kupowanie alkoholu (podatek akcyzowy) jak twierdzi Grigor. Lojalki to absolutna konieczność - Orban na Węgrzech już je wprowadził. 15:41, 12.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nick_zniknick_znik

0 0

Orban na prezydenta, a Putin na premiera.. Chociaż właściwie po co? Mamy własnych nieudaczników. Dlatego się czeka na wizytę do specjalisty. 15:28, 20.01.2023


0%