Zamknij

W weekend obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Poznaj szczegóły

16:02, 14.08.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:19, 15.08.2020

Przez cały weekend nie zabraknie okazji do spotkań z historią i uczczenia bohaterów Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. W całej Warszawie planowane są uroczystości, wystawy, spacery historyczne oraz koncerty.

Na Ursynowie w tym roku obchody rocznicy "Cudu nad Wisłą" ograniczą się do mszy świętej za ojczyznę w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101 o godz. 12:30. W dolnym kościele znajduje się tam Kaplica Narodowa.

Więcej wydarzeń zaplanowano w centrum stolicy. W sobotę, 15 sierpnia w samo południe na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości odbędą się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo oraz kierowctwa sił zbrojnych RP. Po zmianie warty nad placem przelecą myśliwce wojskowe, które utworzą flagę biało-czerwoną. Niewykluczone, że przelot będzie widoczny także z Ursynowa.

Zaproszenie do Belwederu

Kancelaria Prezydenta udostępni dla zwiedzających Belweder. Rezydencję głowy państwa, w której niegdyś mieszkał również marszałek Józef Piłsudski, będzie można odwiedzić w sobotę w godzinach od 11:00 do 17:00. Podczas zwiedzania goście będą mogli obejrzeć: gabinet Józefa Piłsudskiego z wieloma autentycznymi pamiątkami po marszałku, a także Salę Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa, otwartą przez prezydenta Andrzeja Dudę 24 lipca tego roku.

W sali prezentowane są dokumenty związane z Rządem Obrony Narodowej, między innymi akt nominacji Wincentego Witosa na Prezydenta Ministrów, akty nominacji ministrów, protokoły z posiedzeń Rady Ministrów oraz Rady Obrony Państwa, a także rządowe ulotki i odezwy do narodu. Wystrój Sali dopełniają plakaty propagandowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Dodatkową atrakcją dla gości odwiedzających Belweder będzie ekspozycja przygotowana przez Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, na której zaprezentowane zostaną wybrane oryginalne dokumenty polskiego radiowywiadu z 1920 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

Spacery, wystawy, koncerty…

Bogaty program obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku zaplanował również komitet społeczny przy udziale 20 miast i gmin aglomeracji warszawskiej.

15 sierpnia, Dom Spotkań z Historią wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizuje o godzinie 11:00 „Spacer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Trasa spaceru to: hotele Bristol i Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka.

O godzinie 13:00 i 17:00 oraz 16 sierpnia o godzinie 13:00 DSH zaprasza także na spotkanie pt. „Opowieści z Kresów: Od Czarnobyla i Wołodarki do Zadwórza i Dytiana”. To historia wybranych bitew stoczonych przez wojsko polskie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Spotkanie z cyklu Opowieści z Kresów będzie transmitowane na żywo.

Stołeczna Estrada zaprasza o godz. 16:00 na koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W programie piosenki i pieśni z repertuaru min.: Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga.  Koncert odbędzie się na scenie przed Hotelem Bristol i „balkonie Kiepurowskim” Hotelu Bristol.

Na tej samej scenie, o godz. 19:00 odbędzie się kolejny koncert: "Miłość Ci wszystko wybaczy" czyli przedwojenne szlagiery w wykonaniu Artura Gadomskiego, Macieja Miecznikowskiego, Lali Czaplickiej, Alensandry Borkiewicz i Affabre Concinui.

W godz. 16.00-20.00 na Krakowskim Przedmieściu w rejonie Hotelu Bristol będą odbywały się scenki sytuacyjne nawiązujące do lat 20-tych XX wieku realizowane przez grupę rekonstrukcyjną Warszawiaki.

O godzinie 20:00 w ramach działań online odbędzie się premiera koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej pt. ,,Sentymentalny Fajf" zachęcający widzów do świętowania jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej we własnych domach. Link do transmisji koncertu.

W niedzielę, 16 sierpnia w ramach Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich zaprezentowany zostanie odmienny od dotychczasowych repertuar. Tradycyjnemu, niedzielnemu koncertowi chopinowskiemu będzie towarzyszył występ sopranistki Olgi Pasiecznik. Solistka wykona wybór „Pieśni” Fryderyka Chopina. Koncert dostępny będzie na stronie: https://www.koncerty-chopinowskie.pl/. Wysłuchać będzie go można również w głównych punktach Łazienek Królewskich.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%