Zamknij

Wady postawy u dzieci – korekcja i profilaktyka

16:15, 09.03.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 16:16, 09.03.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Wady postawy u dzieci stają się coraz powszechniejsze. Sprzyja im wielogodzinne siedzenie przed komputerem albo ze smartfonem w ręce oraz zbyt mała ilość ruchu od najmłodszych lat. Nieprawidłowa postawa obniża sprawność fizyczną.

Wady postawy u dzieci stają się coraz powszechniejsze. Sprzyja im wielogodzinne siedzenie przed komputerem albo ze smartfonem w ręce oraz zbyt mała ilość ruchu od najmłodszych lat. Nieprawidłowa postawa obniża sprawność fizyczną. Może też generować duże problemy w przyszłości, dlatego tak ważne jest jak najszybsze jej wykrycie i wprowadzenie ćwiczeń korekcyjnych. W jaki sposób przeciwdziałać powstawaniu wad postawy, jak ćwiczyć i co może przydać się w korygowaniu wad postawy?

Co powoduje wady postawy?

Wady postawy u dzieci powstają zarówno w wyniku wrodzonych nieprawidłowości (z powodu niewłaściwego rozwoju kręgosłupa, klatki piersiowej czy kończyn), jak i pod wpływem przebytych chorób oraz rozmaitych czynników środowiskowych, na które dopiero kształtujący się kręgosłup dziecka jest niezwykle podatny. Powodem wad postawy mogą być nieprawidłowe nawyki, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, niewłaściwe napięcie mięśni albo zaburzenia w obrębie zmysłów. Ale to nie wszystko – znaczenie mają też takie kwestie, jak nieodpowiednie buty, złe oświetlenie czy źle dobrana wysokość szkolnej ławki.

Korekcja wad postawy – ćwiczenia i przydatne pomoce

Rozpoznaniem wad postawy powinien zająć się profesjonalista, na przykład fizjoterapeuta. Pierwszym krokiem do poprawienia postawy dziecka jest zlikwidowanie przykurczów mięśniowych za pomocą ćwiczeń rozciągających. Dobiera także się odpowiednie do danej wady ćwiczenia. Terapia wad postawy ma na celu nie tylko samo ich usuwanie, ale również wzmacnianie mięśni dziecka i poprawianie jego ogólnej sprawności. Poza gimnastyką korekcyjną w trakcie terapii wad postawy wykorzystuje się także rozmaite pomoce i przyrządy. Zazwyczaj są to specjalne kule rehabilitacyjne, dyski, równoważnie czy drabinki. Bardzo pomocne są także duże piłki gimnastyczne.

Profilaktyka wad postawy u dzieci

Najważniejszym działaniem profilaktycznym jest dbałość o prawidłową postawę od samego początku. Dziecko powinno ćwiczyć właściwe nawyki tak długo, aż odpowiednie układanie ciała stanie się automatyczne. Ponadto należy kontrolować, czy sprzęty w otoczeniu dziecka wspierają utrzymanie właściwej postawy – warto regularnie sprawdzać, czy wysokość biurka, krzesła czy oświetlenie są dobrze ustawione. Trzeba także sprawdzać, czy dziecko nosi dopasowane obuwie. Istotne są także dieta (powinna być dobrze zbilansowana, by rosnącemu organizmowi dziecka niczego nie brakowało) oraz tryb życia.

Trzeba eliminować przede wszystkim długotrwałe siedzenie (robić regularne przerwy na trochę ruchu) i dbać o to, by dziecko wypoczywało w aktywny sposób, najlepiej na świeżym powietrzu. Warto proponować różne aktywności i zachęcać do rozmaitych form ruchu.

 

Przyczyn wad postawy może być naprawdę wiele – warto eliminować je jak najszybciej, gdyż z wiekiem coraz trudniej się je koryguje. Z kolei dzięki profilaktyce dziecko uniknie rozmaitych problemów w przyszłości, dlatego warto dbać o jego postawę już od przedszkola.

Opracowanie Remi.biz

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%