REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Rada dzielnicy zamierza zawalczyć o remont ulicy Karczunkowskiej. Dziś radni chcą przyjąć stanowisko w sprawie pilnego remontu tej jednej z najbardziej zaniedbanych ulic na Ursynowie. Czy władze miasta tym razem odpowiedzą na wezwanie?

  Ulica Karczunkowska na Zielonym Ursynowie od lat jest w fatalnym stanie. Dziury, brak chodników i rozpędzające się samochody. To jedna z najbardziej niebezpiecznych arterii w naszej dzielnicy. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych po naciskach mieszkańców opracował koncepcję modernizacji ulicy. Po dwóch latach nic jednak nie słychać, aby miała ona zostać zrealizowana.

  - Obowiązująca Prognoza Finansowa m.st. Warszawy na lata 2020-2050 nie uwzględnia żadnych działań inwestycyjnych związanych z rozbudową ul. Karczunkowskiej – informuje Dariusz Mosak, p.o. zastępcy dyrektora ZMiD.

  Na gruntowną przebudowę ulicy potrzeba - wraz z wykupami gruntów - 28 mln złotych. Takie są ostatnie szacunki drogowców i dzielnicy, uwzględniające powstanie wiaduktu i związany z tym mniejszy zakres prac. Koncepcja przewiduje poszerzenie ulicy o 6,5 metra, budowę chodników po obu stronach jezdni oraz ścieżki rowerowej. Wymienione miałoby zostać oświetlenie i wyznaczone dodatkowe przejścia dla pieszych.

  "Nie ma chodników, jest błoto"

  Mieszkańcy czekają na modernizację jak na zbawienie. Z duszą na ramieniu codziennie chodzą poboczem Karczunkowskiej do przystanków autobusowych.

  - Remont drogi na pewno by się przydał, zwłaszcza, że ruch i tak już jest duży, a będzie jeszcze większy, bo budują trasę S7 – komentują mieszkańcy.

  Chodzi o otwarcie węzła Zamienie. To z niego samochody z S7 będą zjeżdżać na Karczunkowską. Ulica nie jest na to przygotowana. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa pieszych oraz rosnąca liczba kolizji.

  - Nie ma chodników, jest błoto, na którym można się poślizgnąć, a samochody szybko jeżdżą – mówiła nam w grudniu pani Marzena, mieszkanka okolicy. - Warszawa powinna się wstydzić takiej ulicy! - dosadnie komentują inni mieszkańcy.

  Ursynowscy radni po raz kolejny upomną się o modernizację ulicy. Zamierzają dziś uchwalić stanowisko wzywające miasto do zabezpieczenia środków na ten cel. Radni zwracają uwagę na nowe inwestycje w rejonie Karczunowskiej, które tylko pogorszą sytuację na tej ulicy. Chodzi m.in. o budowę gigantyczneog osiedla „Nowe Jeziorki” w ramach programu „Mieszkanie Plus".

  - Realizacja tych projektów zmienia status Karczunkowskiej na drogę publiczną, dojazdową do wszystkich wymienionych inwestycji – czytamy w uzasadnieniu stanowiska, jakie chcą dziś podją ursynowscy radni.

  "Rzeczy ważne i ważniejsze"

  Stanowisko zostało przygotowane z inicjatywy radnej Olgi Górnej. Jak twierdzi, poprze je dziś prawdopodobnie większość radnych. Brak remontu ulicy Karczunkowskiej w budżecie miasta to konsekwencja krótkiej kołdry w finansach stolicy.

  - Są inne równie ważne inwestycje i coś trzeba wybrać. Różne inicjatywy ze sobą konkurują – twierdzi Górna.

  Główny cel stanowiska to uświadomienie władzom stolicy, jak ważna jest modernizacja ulicy Karczunkowskiej. Olga Górna ma także nadzieję na możliwość przedstawienia problemu warszawskiej komisji ds. budżetu i finansów.

  To nie pierwszy raz, gdy rada dzielnicy zwraca się w tej sprawie do władz stolicy. Już w kwietniu 2019 roku radni walczyli o zapewnienie środków na remont drogi. Prośba pozostała bez odpowiedzi. Jak będzie tym razem?

  Aktualizacja: Rada dzielnicy 16 lutego przyjęła stanowisko ws. modernizacji ulicy. Jego treść poniżej:

  § 1.  Rada Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy zwraca się do Rady m. st. Warszawy oraz Prezydenta  m.st. Warszawy z prośbą o pilne podjęcie działań mających na celu zmodernizowanie i poprawienie bezpieczeństwa na ulicy Karczunkowskiej. W szczególności apelujemy o: 

  1.   Zabezpieczenie w budżecie m.st. Warszawy na lata 2021 - 2022, środków na wykonanie nowego zadania inwestycyjnego pt. „modernizacja ul. Karczunkowskiej na odcinku Puławska do granicy z Lesznowolą – prace przygotowawcze” oraz rozpoczęcie procedury przygotowania w/w projektu.

  2.   Zapewnienie środków na realizację prac modernizacyjnych na ulicy Karczunkowskiej w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla m. st. Warszawy (WPF) w pozycji „program budowy i modernizacji dróg”, która wynosi 239 mln 275 tys. zł (Uchwała Rady m.st. Warszawy z grudnia 2020 r.).

  3.   Odpowiedź na wcześniejsze stanowisko Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy z 9 kwietnia 2019 r. w sprawie ulicy Karczunkowskiej,  skierowane do Rady m.st. Warszawy oraz Prezydenta m.st. Warszawy. W szczególności prosimy o informacje o efektach rozmów m.st. Warszawy z przedstawicielami organów państwowych, które realizują lub planują realizację inwestycji przy ul. Karczunkowskiej  (węzeł Zamienie z trasy S7, planowane osiedle „Nowe Jeziorki” w ramach programu „mieszkanie plus)” w zakresie możliwości partycypowania tychże podmiotów w kosztach modernizacji ul. Karczunkowskiej.

  § 2.  Stanowisko podlega przekazaniu do Prezydenta m.st. Warszawy i Rady m.st. Warszawy.

  § 3.  Stanowisko wchodzi w życie z dniem podjęcia.

  Przewodniczący

  Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

  Michał Matejka


  Uzasadnienie

  do stanowiska Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

  z 16 lutego 2021 r.

  w sprawie modernizacji i poprawy bezpieczeństwa ulicy Karczunkowskiej

  Rada Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy zwróciła się w 2019 roku do Rady m.st. Warszawy i Prezydenta m.st. Warszawy z prośbą o zapewnienie środków na modernizację ul. Karczunkowskiej. Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej na powyższe stanowisko, zaś ulica wciąż nie spełnia standardów drogi publicznej. Dodatkowo realizowane kolejno w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Karczunkowskiej inwestycje, zwiększają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Już dzisiaj, po roku użytkowania wiaduktu PKP na Karczunkowskiej, otrzymujemy sygnały od mieszkańców o kolizjach aut i niebezpiecznych sytuacjach z udziałem pieszych. Stan obecny tej ulicy nie gwarantuje bezpieczeństwa i komfortu zarówno użytkownikom drogi, jak i mieszkańcom, a będzie zdecydowanie gorzej po zakończeniu inwestycji, które są tu obecnie prowadzone i planowane. 

  Modernizacja drogi w szczególności powinna polegać na jej poszerzeniu, budowie odwodnienia, chodnika dla pieszych oraz drogi rowerowej. 

  W bezpośrednim sąsiedztwie Karczunkowskiej zrealizowana została stacja kolejowa PKP Jeziorki i wiadukt PKP, a obecnie trwa budowa węzła Zamienie z trasy S7. Planowana jest również budowa osiedla „Nowe Jeziorki” na 3000 mieszkań z programu tzw. „mieszkanie plus”.  Realizacja tych projektów zmienia status Karczunkowskiej na drogę publiczną, dojazdową do wszystkich w/w inwestycji. Zwracamy uwagę, iż ul. Karczunkowska wymagała modernizacji już przed rozpoczęciem powyższych dużych projektów infrastrukturalnych. Zwiększone natężenie ruchu (które jeszcze się zintensyfikuje po otwarciu węzła Zamienie), wymaga bezwzględnego dostosowania tej ulicy do nowych warunków użytkowania i wzrostu liczby aut, pieszych i rowerzystów. Zaniechanie tych prac spowoduje paraliż komunikacyjny po otwarciu węzła Zamienie, który z ul. Puławską będzie połączony właśnie wąską, dziurawą i niebezpieczną ul. Karczunkowską. Brak modernizacji ulicy naraża na niebezpieczeństwo wszystkich jej użytkowników, gdyż bez odseparowania ulicy od chodnika czy DDR, tą samą nawierzchnią/ulicą codziennie przemieszczają się auta, piesi i rowerzyści.  

  Mieszkańcy i Rada Dzielnicy Ursynów m.st. kolejny raz podnoszą problem standardu i bezpieczeństwa tej ulicy. Niestety do chwili obecnej brakuje konkretnych działań i rozwiązania tego problemu, mimo realizowanych inwestycji wskazanych powyżej. Zaplanowanie środków na pełną modernizację ulicy, to jedyny gwarant poprawy aktualnego stanu, który zapewni obecnym i nowym użytkownikom drogę bezpieczną i komfortową w użytkowaniu.

  Przewodniczący

  Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

  Michał Matejka

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Z Dziada Pradziada 14 3 dni temu

   PS. Ja też mogłam kupić dom w Piasecznie. Stać mnie było, ale kupiłam apartament na Ursynowie, i nie narzekam tak jak wy co kupiliście w Piasecznie. Jest bardzo dobrze a będę miała jeszcze lepiej po otwarciu tunelów do szosy Lubelskiej pod metrem.

   Edytowany: 3 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z Dziada Pradziada 13 3 dni temu

   Najpierw kupowali tanie domy w Piasecznie, a teraz płaczą żeby Warszawa wybydowała im drogę? Otóż nie, moi państwo, są wydatki ważne, ważniejsze i wogóle nieważne. Wasza droga nie zalicza się nawet do ostatniej kategorii. Warszawa nie będzie budować dróg żeby amatorzy tanich mieszkań z Piaseczna, czy innego Karczunkowa mogli sobie wygodnie przyjechać do Warszawy.

   Edytowany: 3 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Balbina 12 17 dni temuocena: 100% 

   wiele wypowiedzi, zależnie jak kto gdzie siedzi - bynajmniej, ta ulica przypomina powalony burdel - pozdrawiam tu wypowiadających się - którzy, jak sądzę - mykają samochodami po Karczunkowskiej. Widocznie Im to odpowiada - mieszkańcom zdecydowanie NIE.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 11 18 dni temuocena: 100% 

   Nad remontem Karczunkowieskiej "wisi" decyzja o budowie osiedla Mieszkanie PLUS. Gdyby do tej budowy doszło, trzeba wymienić instalacje wodne i kanalizacyjne, a to wiąże się z zdjęciem nawierzchni. Więc władcy dróg zapewne liczyli na remont ulicy na koszt PFRu.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 17 dni temuocena: 100% 

   To jeszcze nie rozpoczęli tej budowy? Ileż to już lat się ciągnie ten projekt zabudowy w tym miejscu.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kolo 9 18 dni temuocena: 9% 

   Ursynów może być wsią, ale niech się nazywa Ursynów a nie jakieś Pyry czy Mysiadło albo inne Piaseczno, nazywajmy miejscowości "po imieniu"

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kcb 8 18 dni temuocena: 65% 

   Pyry były częścią Warszawy 30 lat przed powstaniem Ursynowa. A Piaseczno i Mysiadło nie są do dzisiaj częścią Warszawy. Nazywając rzecz "po imieniu" to jesteś ignorantem.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jeziorak 7 17 dni temuocena: 100% 

   Pyry zostały wcielone do Warszawy razem z resztą Ursynowa w 1951 r. Poza tym Karczunkowska to Jeziorki, przyłączone do Warszawy w tym samym czasie, tyle że jako część Mokotowa (podobnie jak Ursynów). Do Ursynowa przeszły, gdy ten został osobną dzienicą w 1994 r. Osobny temat, ze z tym koszmarnym megablokowiskiem łączą je tylko granice administracyjne.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kcb 6 16 dni temuocena: 100% 

   W Pyrach w 1951 już byli mieszkańcy Warszawy, a na Ursynowie dopiero 30 lat później, gdy powstały pierwsze bloki.

   Edytowany: 16 dni temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kolo 5 18 dni temuocena: 18% 

   Karczunkowska nie jest na Ursynowie tylko we wsi Pyry lub Grabów, przestańcie dokładać do Ursynowa nowych terenów bo za rok Grójec i Radom będziecie nazywać Różowym Ursynowem.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 4 18 dni temuocena: 47% 

   Ursynów nie jest w Warszawie, to tylko wieś pod Warszawą zabudowana blokami.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PZ 3 18 dni temuocena: 82% 

   Szok! Warszawa się powiększa. Niesłychana i oburzająca tragedia, która nie zdarzyła się dotąd nigdy.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZUrsynowa 2 18 dni temuocena: 87% 

   @kolo - Karczunkowska jest na Ursynowie. Zamiast pisać, lepiej sprawdzić, czasem wrecz zamilknąć. Bo to dowód na wyjątkową głupotę.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pyry, Jeziorki 1 17 dni temuocena: 100% 

   Zielony Ursynów brzmi bardziej "prestiżowo" Wiekszość to napływ z innych wiosek i nie wie co to Pyry czy Jeziorki.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3432 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.03.2021 - 31.03.2021