REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Władze Warszawy nie zamierzają otwierać żłobków i przedszkoli od 6 maja bez konkretnych wytycznych od rządu. Prezydent Rafał Trzaskowski przesłał premierowi i ministrom listę pytań dotyczących zasad bezpieczeństwa jakie muszą być wprowadzone w placówkach.

  Premier ogłosił, że w ramach odmrażania gospodarki od 6 maja prace mogą wznowić żłobki i przedszkola, ale decyzje jak i kiedy to zrobić, zostawił w rękach samorządów. Władze stolicy zaskoczone brakiem szczegółowych wytycznych postanowiły nie otwierać placówek do czasu ich uzyskania. Tłumaczą to troską o zdrowie i bezpieczeństwo 73 tysięcy warszawskich dzieci, ich rodziców i opiekunów oraz 16 tysięcy pracowników przedszkoli, żłobków i ich rodzin.

  Prezydent Warszawy wysłał do premiera oraz ministrów zdrowia i edukacji pismo z listą pytań, dotyczących warunków sanitarnych, jakie należy wdrożyć w w żłobkach i przedszkolach, aby mogły bezpiecznie działać. Zapytał m.in. o to ile dzieci i ilu opiekunów może przebywać jednocześnie w placówce, kto musi nosić maseczki, jak rząd wyobraża sobie dyscyplinę w zachowywaniu odpowiedniego dystansu między kilkuletnimi dziećmi oraz jak karmić maluchy.

  Bez tych wyjaśnień nie podejmę decyzji o uruchomieniu tych placówek. Nie będę narażał życia i zdrowia warszawskich maluchów, pracowników przedszkoli i żłobków bez jasnej rekomendacji ministra zdrowia.

  Skąd mam wiedzieć czy już jest bezpiecznie (skoro zachorowań i przypadków śmiertelnych spowodowanych koronawirusem jest w Warszawie coraz więcej, a nie coraz mniej). Samorządy, ani tym bardziej dyrektorzy przedszkoli czy żłobków nie mają narzędzi do oceny sytuacji. Ma je wyłącznie rząd.

  - tłumaczy Rafał Trzaskowski. I dodaje, że odpowiedzi oczekuje w formie rządowego rozporządzenia. Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, które pojawiły się na stronie resortu są - zdaniem władz stolicy - zbyt ogólne.

  Inną kwestią stojącą na przeszkodzie szybkiego otwarcia placówek, według prezydenta stolicy, jest brak czasu na bezpieczne zorganizowanie ich pracy.

  „Odmrażanie” przedszkoli i żłobków ogłaszane jest na chwilę przed długim weekendem majowym. To oznacza, że placówki zamknięte od ok. 1,5 miesiąca mają de facto jeden dzień, aby wcielić w życie zalecenia sanitarne, których nie ma, a miasto musi zapewnić środki ochrony osobistej dla kilkudziesięciu tysięcy osób 

  - wyjaśnia Trzaskowski, dodając, że decyzja premiera to "umyślne zagranie, pokazujące, że rząd panuje nad sytuacją, daje rodzicom możliwość, by dzieci choć przez część dnia mogły wyjść z domu i pozostawać pod profesjonalną opieką, a samorządy sobie z tym nie radzą". 

  Podobną opinię wyraża burmistrz Ursynowa - Absurd goni absurd. To niedopuszczalne przerzucanie przez rząd odpowiedzialności na inne osoby. Dyrektorzy placówek nie są wirusologami kompetentnym do wyznaczania zasad w czasie epidemii. To musi zrobić rząd - mówi Robert Kempa.

  Rodzice komentują

  Bardzo wielu rodziców popiera decyzję władz Warszawy, ostro krytykując działania rządu, upatrując w nich drugiego dna. - Moim zdaniem, chodzi jedynie o to, że rząd nie ma pieniędzy na kolejne zasiłki dla rodziców, którzy muszą siedzieć w domach z dzieciakami. Pomysł, żeby dzieci siedziały od siebie w odległości 2 metrów to już z filmow Barei - ocenia pani Daria.

  Podobnie myśli pan Leszek. - Wszystko jest jasne. Nie chodzi o żadne bezpieczeństwo Polaków tylko przekaz dla społeczeństwa że pandemia wygasa i można bezpiecznie przeprowadzić wybory. Tylko o to chodzi.

  Są jednak i tacy rodzice, którzy dobrze przyjęli pomysł szybkiego otwarcia placówek, oczekując od władz miasta większego wysiłku w czasie epidemii.

  - Otwarcie przedszkoli i żłobków pozwoli ludziom wrócić do pracy. To będzie miało przełożenie na gospodarkę i budżet także Warszawy. Do 6 maja jest sześć dni, a nie jeden. Czasami trzeba odwołać plany weekendowe. Niestety takie mamy realia - komentuje pan Marcin.

  Prezydent Trzaskowski nie pozostawia jednak złudzeń. Dopóki nie otrzyma szczegółowych wyjaśnień ze strony rządu i centralnych służb sanitarnych, jak bezpiecznie zorganizować pracę warszawskich żłobków i przedszkoli, nie zgodzi się na ich otwarcie.

  Co wiemy po konferencji ministrów?

  W czwartek po południu w odpowiedzi na pytania samorządów lokalnych swoją konferencję prasową zwołała trójka ministrów: zdrowia, edukacji i rodziny.

  - Otwieranie przedszkoli i żłobków nie jest obowiązkiem. Wkrótce pojawią się twarde wytyczne dotyczące organizacji zajęć. W salach będzie mogło przebywać 12 dzieci, w drodze wyjątku będzie można zwiększyć tę liczbę o dwa. Oczywiście w żadnych zaleceniach nie ma obowiązku noszenia maseczek przez nauczycieli i dzieci - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  Pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli i żłobków mają mieć te osoby, które muszą pracować. Jeśli tych miejsc będzie mało, to samorząd - wg ministra - musi to w jakiś sposób uregulować. - Zostawiamy zasiłki, a możliwość opieki nad dzieckiem jest pewnym dodatkiem, a nie wymogiem. I na pewno nie jest obowiązkiem. Więc jeśli państwo nie musicie wysyłać swoich pociech do przedszkoli, to moja rekomendacja jest taka, by dać szansę tym, którzy muszą to zrobić - dodawał Szumowski.

  Minister edukacji zapowiedział, że na stronach MEN pojawią się szczegółowe odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

  - Stworzyliśmy reguły prawne, które pozwolą otworzyć przedszkola. Część prezydentów miast, nie pytając wcześniej rodziców, już zapowiedziała, że tych placówek nie otworzą. Mam sygnał z Białegostoku, że prezydent nie otworzy tam żłobków i przedszkoli do 24 maja. Prezydenci dużych miast mówią, że się "nie da", tylko dlatego, że decyzję wydał rząd - żalił się Dariusz Piontkowski.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 111

  • 30
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 18
   OBOJĘTNY
  • 12
   NIEPRZYDATNY
  • 13
   WKURZONY
  • 29
   BRAK SŁÓW

  31Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Przedszkole Krasnal 31 15 dni temu

   Prowadzę prywatne przedszkole. Chcemy się otworzyć, bo proszą nas o to rodzice. Potrzebuję porady odnosnie środków odkażających: jakie środki są bezpieczne dla dzieci i gdzie je kupić. Najlepiej żeby nie były na bazie alkoholu.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Satyr 30 miesiąc temuocena: 33% 

   Dania to pierwszy kraj europejski, który ponownie otwiera szkoły, żłobki i przedszkola po miesiącu kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa. Otwarcie placówek oświatowych zapowiedział też prezydent Francji Emmanuel Macron, a rządy kilku innych europejskich państw przymierzają się do tego. Jak informowała agencja AFP, premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała wznowienie pracy wszystkich żłobków, przedszkoli i szkół do 15 kwietnia, jednak zajęcia rozpoczęto tylko w części z nich. Wszystkie placówki wznowią działalność najpóźniej 20 kwietnia. Uczniowie gimnazjów i szkół średnich natomiast zdalne zajęcia lekcyjne będą kontynuować do 10 maja.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~485AAA 29 miesiąc temuocena: 60% 

   Otworzenie zlobkow i przedszkoli to głupota, jak ludzie pracujący z dziećmi maja się zabezpieczyć przed kontaktem. WHO trabi od samego początku, że dzieci są nosicielami wirusa który dla nich praktycznie jest nie groźny, a tu mają się kontaktować z pracownikami przedszkoli bez obowiązku jakiego kolwiek zabezpieczenia. Totalne bezmózgowie, żłobki i przedszkola powinny być otwierane jako ostatnie. Lecz widać rząd ma w dupie życie wszystkich pracujących w przedszkolach, najważniejsze to wciskać wszystkim ze wszystko będzie ok żeby tylko przestać wypłacać zasiłki na które już nie mają, A co mają powiedzieć rodzice którzy będą musieli wrócić do pracy do placówek a mają dzieci powyżej 8 roku, co z tymi dziećmi kto się nimi zajmie kiedy rodzice będą w pracy. Nikt o tym nie myśli ciekawi mnie bardzo hak 9,10 łatki będą łączyć się do zdalnych lekcji i same siedzieć w domu i czekać na rodziców którzy wrócą do domu może zarażenia może nie tylko tego też się nie dowiedzą bo nikt o nichnie zbada.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~55t5tt 28 miesiąc temuocena: 49% 

   A siedzcie sobie z dziecmi w domach tylko czy bedziecie mieli powrot do pracy zapewniony. Ale pan Trzaskowsli moze Was przyjmie. Ludzie przejrzyjcie na oczy. On sie zachowuje jak dziecko w piaskownicy wszystko odwrotnie a Wy mu sprzyjajacy ocknijcie sie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 27 miesiąc temuocena: 56% 

   dobrze, że są Jaro z Pinokiem, którym prawdę można spijać z dziubków. Całe szczęście, że ci zbafcy narodu nie bawią się, żadnymi zabawkami w PiSkownicy. Wszak to poważni gentlemani, nieprawdaż? Jakie to szczęście, że mamy takich wodzów, a ty ich wspierasz. Oby twa mądrość i na nas spłynęła.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 18 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zażenowany 26 miesiąc temuocena: 53% 

   Człowieku, o czym Ty mówisz? Pokaż mi jedno państwo na świecie poza naszym krajem absurdu gdzie w pierwszej kolejności posyłane są małe dzieci, od których wyegzekwować jakiekolwiek zasady nie jest łatwo. Półtora miesiąca obostrzeń, a oni nagle luzują w kompletnie chory sposób obszary, które powinny być otwierane na sam koniec. Oczywiście ze robią to bo nie maja pieniedzy na zasiłki i chcą pokazać ze jest super dobrze żeby można było zrobić głosowanie. A takie bałwany jak Ty łapią to jak młody pelikan

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Satyr 25 miesiąc temuocena: 63% 

   Dania, austria, norwegia. Powrot do szkoł wkrotce w niemczech, czechach, francji.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~italiano 24 miesiąc temuocena: 67% 

   Rozumowanie polskiego rządu : rower miejski( nie można ) przenosi więcej wirusa niż małe dzieci w przedszkolach ( można ) . Kto ma dzieci wie dokładnie skąd do domu trafia najwięcej gryp, infekcji wywołanych wirusami i bakteriami i podobnych przypadłości .

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Upomnienie 23 miesiąc temuocena: 67% 

   Obywatele proszeni są o nieprzeszkadzanie władzy w rządzeniu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aa 22 miesiąc temuocena: 49% 

   Czaskowski nie ma kasy na pensje dla nauczycieli ? może niech zrezygnuje z auta służbowego i kierowcy. Miał jeździć metrem a nigdy go nie widziałem.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bb 21 miesiąc temuocena: 57% 

   Myślę, że on ciebie też nie widział.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 32 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~a 20 miesiąc temuocena: 57% 

   ja szczerze mówiąc widziałem go w metrze.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 16 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 19 miesiąc temuocena: 50% 

   @a: w 2D :)

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 11 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 18 miesiąc temuocena: 100% 

   Teraz też musi płacić.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Satyr 17 miesiąc temuocena: 75% 

   Bążur nie jezdzi metrem, tylko sluzbowym autem. Nawet w wywiadzie ostatnio z Piaseckim, przyznal, ze z samochodu obserwuje sytuacje w komunikacji miejskiej i jest wszystko super. Przedwczoraj Fakt go cyknal na zakupach, potem popitalał autem po miescie ponad 80 km/h. Ze dwa tygodnie temu z Kidawa staneli autem na środku przejscia dla pieszych, zeby z niego wyjsc do dziennikarzy. Naszych "elyt" przepisy nie obowiązują.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 15 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hohoł 16 miesiąc temuocena: 70% 

   A prywatne przedszkola i tak otwarte będą... Z jakiej racji?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 15 miesiąc temuocena: 50% 

   A to heca. Dywersanci z ratuszy w portki narobili, a tacy samodzielni, mądrzy, troskliwi, hi, hi. I jak tu torpedować? Jak sabotować? To ich główne zmartwienie, hi, hi. Coś wymyślą, może unia pomoże? jakiś przedszkolny zamach stanu?, hi, hi.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec2 14 miesiąc temuocena: 42% 

   gdzie Ty byles obserwatorku jak pandemia zblizala sie do Polski? Okularkow nie miales na krotkowzrocznym nosku?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 15 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 13 miesiąc temuocena: 57% 

   @ zwykły - jak tu torpedować? jak sabotować? Hmmmm... niech pomyślę.... może po prostu wystarczy naśladować Pinokia z Kulawym i ich bandę sługusów?? Począwszy od Adriana Budynia.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 17 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 12 miesiąc temuocena: 55% 

   Misiewicze nie zezwalają aby pójść do fryzjera czy do restauracji, które są pozamykane, ale do przedszkola można. Wytłumacz 4 latkowi, aby zachowywał dystans 2 m, nie wsadzał palca do buzi. Ale co tam, prezes nie mający dzieci mówi, że da się to się da. Chcieliście igrzysk to je macie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lewarek 11 miesiąc temuocena: 45% 

   Co to za gospodarz, co nie wie jak ma gospodarowac. Za reke trzeba ciemniaka prowadzic? Czy zwolnic caly ten sztab klakierow bo nie radza sobie z niczym, musza rzadu pytac, co za farsa....

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 44 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 10 miesiąc temuocena: 62% 

   ale Ty o Pinokiu piszesz, który musi o wszystko Kulawego pytać? Masz chłopie odwagę. Za takie słowa to teraz służby o 6:00 wchodzą.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Satyr 9 miesiąc temuocena: 63% 

   U mnie na osiedlu bombelek na bombelku, drą japy od rana do wieczora, grają w gry, rowery, hulajnogi, piaskownica, zjezdzalnia pooblegane. Moze jedno na piec ma jakąś maseczke, ala jak to u dziecka zwisa mu na brodzie. I to brajanom i karynom nie przeszkadza. Ale nie wolno otwierac przedszkoli, bo śmierć mogiła. To raz. Po drugie Trzaskowski z Kempą sie nadają nie powiem do czego. A jak pandemia potrwa dwa lata, to co??? Panowie, ludzie powoli wracają do pracy, pora wiec tez wziac sie do roboty - zwolniliscie ludzi z koniecznosci odprowadzania podatków do kasy miasta? Bo ja musze chodzic do pracy, zebyscie i wy mieli z czego zyc. To kto ma sie w tym czasie dziecmi zajmowac?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczerbaty Szymon 8 miesiąc temuocena: 61% 

   Jeśli widzisz, że ludzie siedzą na placu zabaw, które powinny być zamknięte, too nie pisz komentarzy w internecie, tylko dzwoń na policję.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 31 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 7 miesiąc temuocena: 71% 

   Zauważ pacanie, że te dzieci o których piszesz są starsze a i tak nie stosują się do wytycznych - Twoje słowa. Jak puści się maluszki do przeszkoli które wszystko liżą, przytulają i wyegzekwować od nich przestrzeganie zasad jest nie do zrobienia - to będzie armageddon. Po dziecko przyjdzie babcia, która maluch powita buziakiem z wirusem i za 2 tygodnie będzie i nas gorzej niż we Włoszech i Hiszpanii. Jesteśmy jedynym krajem na świecie który wpadł na genialny pomysł żeby najpierw posłać małe dzieci do żłobków i przedszkoli ale do fryzjera pójść nie możesz.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Satyr 6 miesiąc temuocena: 29% 

   Jako typowy przedstawiciel ursynowa, wole sobie ponarzekac w necie, zamiast samemu zglaszac. A to, ze najpierw dzieci ida do przedszkola, to akurat nie polski pomysl. Puszcza sie male dzieci, poniewaz one nie choruja - ale fakt, moga przenosic. Obserwuje sie wtedy np. po tygodniu, czy nie nastapil wzrost zachorowan. Jesli tak, to wracamy do izolacji, jesli nie to puszcza sie kolejne coraz starsze dzieci. Chcesz mistrzu siedziec w domu w izolacji do kiedy? Az stracisz prace? No to wtedy juz sobie mozesz z dzieckiem siedziec ile chcesz, natomiast ludzie juz powoli wracaja do pracy wiec i co zrobisz z dzieckiem?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~... 5 miesiąc temuocena: 50% 

   Wobec tego wskaż mi jeden kraj poza Szwecją i Polską gdzie w pierwszej kolejności uruchomiono żłobki i przedszkola? Oczywiście, że dzieci są mniej narażone na wirusa, ale osoby pracujące w tym miejscu - są tak samo narażone jak każdy dorosły. Przecież jest masa osób dorosłych które nie maja dzieci które roznoszą między sobą zarazki. Pozwólmy pracować wszystkim usługom, które będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Taki fryzjer bez dziecka jestem pewien ze chętnie wroci do pracy. W takiej sytuacji on może swobodnie pracować i dzięki temu będzie na zasiłek dla mamy małego dziecka. Jestem zdania aby wracać do normalności ale niech to będą przemyślane ruchy a nie z dnia na dzień podejmuje się takie decyzje

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Satyr 4 miesiąc temuocena: 100% 

   Dania

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 3 miesiąc temuocena: 40% 

   Rowerki tak a przedszkola nie mogą, jak komentator zwrócił uwagę "mogą", i tu niby bidulki w Ratuszu i Dzielnicy zagubione, jak storpedować? sami decydują, hi, hi, to dla nich problem, nie ma na kogo zwalić, obwinianie rządu jakoś słabe, bo decyzja zależy od tych nieboraków..

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 34 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marek 2 miesiąc temuocena: 75% 

   Moim zdaniem należy odmrażać nasz kraj krok po kroku kiedy to jest bezpieczne. Premier powiedział że przedszkola mogą być otwarte i tutaj "mogą" jest słowem kluczowym. Nie muszą ale mogą - czy będą otwarte to decyzja należy do samorządów który na podstawie informacji od sanepidu oraz dyrektów przekszkoli podejmie ostateczną decyzje.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4531 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020