REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixaby.com)

  Trwa dodatkowy nabór kandydatów na ławników sądowych. W tej chwili w warszawskich sądach jest ponad 600 ławników, ale spraw jest tyle, że potrzeba ich więcej - prawie tysiąc. Na zgłoszenie jest czas do końca lutego.

  Ławnicy, jako tzw. czynnik społeczny, biorą udział w procesie od początku do jego końca. W każdej rozprawie cywilnej potrzebnych jest dwóch, a karnej trzech ławników. Według prawa mogą być powoływani do składu orzekającego tylko 12 razy w roku, choć za zgodą prezesa sądu można to robić częściej, nawet kilka razy w miesiącu.

  Chętnych jest mało, bo ławnik, który pracuje zawodowo musi brać bezpłatny urlop, by stawić się w sądzie, w zamian otrzymuje niską rekompensatę, która jest opodatkowana.

  Od 2018 roku wynosi ona 111,43 zł brutto za jeden dzień pełnienia funkcji ławnika. Dodatkowo w Warszawie ławnikom przysługuje ryszałt na dojazd do sądu - 10,55 zł. Stawki są bardzo niskie i zniechęcają osoby pracujące, z drugiej stronie dzięki funkcji ławnika można zyskać ubezpieczenie społeczne. 

  Praca ławnika to duża odpowiedzialność, w praktyce decydują oni - razem z zawodowymi sędziami - o losie osób stających przed wymiarem sprawiedliwości.

  Ławnik jak sędzia

  Ławnik jest tak samo niezawisły jak sędzia zawodowy, podlega tylko Konstytucji i ustawom. Jego głos w naradzie i głosowaniu nad wyrokiem ma taką samą wagę jak głos sędziego, ma też prawo do zdania odrębnego, nie może jednak przewodniczyć rozprawie. Na wypadek gróźb przysługuje mu ochrona policji. Tyle "przwileje".

  Droga do uzyskania statusu ławnika wcale nie jest łatwa. Zgłosić może nas albo organizacja społeczna lub zawodowa, albo obywatele. To drugie rozwiązanie oznacza, że musimy zebrać 50 podpisów pod swoją kandydaturą wraz z numerami pesel i adresami.

  Są też wymogi formalne. Trzeba mieć ukończone 30 lat, ale nie więcej 70. Należy dostarczyć kartę zgłoszeniową oraz oświadczenia (m.in. o tym, że nie jest prowadzone przeciwko kandydatowi żadne postępowanie ścigane z oskarżenia publicznego lub za przestępstwo skarbowe oraz, że nie było lub nie jest się pozbawionym praw rodzicielskich). Do dokumentów trzeba dołączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane przez lekarza rodzinnego. Wszystkie wzory znajdują się tutaj.

  Potrzeba ponad 100 nowych ławników

  W tej chwili trwa nabór na 106 ławników na kadencję 2020-2023 w różnych sądach:

  • Sąd Okręgowy w Warszawie – 35 ławników,
  • Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli w Warszawie –  9 ławników,
  • Sąd Rejonowy dla Warszawy – Żoliborza w Warszawie –  4 ławników,
  • Sąd Rejonowy dla Warszawy – Żoliborza w Warszawie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy – 4 ławników, (wymagana jest znajomość spraw pracowniczych)
  • Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie – 35 ławników,
  • Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy – 3 ławników, (wymagana jest znajomość spraw pracowniczych)
  • Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Południe w Warszawie – 1 ławnik,
  • Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie – 9 ławników,
  • Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy – 6 ławników (wymagana jest znajomość spraw pracowniczych).

  Zgłoszenia są przyjmowane do 28 lutego do godz. 16:00 w kancelarii Biura Rady m.st. Warszawy, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, XX p., pok. nr 2009.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 137

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 33
   ZASKOCZONY
  • 29
   PRZYDATNY
  • 17
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 24
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3698 sekundy
  REKLAMAA2-PrzedszkoleEDULICA-25-02----25-03-2020