Zamknij

Warszawska Wola, dzielnica z historią w tle

16:04, 03.08.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 16:05, 03.08.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Polska to kraj, na którym historia mocno odcisnęła swoje piętno. Jednym z ciekawszych pod tym względem miast jest Warszawa. Tutaj każda dzielnica ma swoją opowieść, swoją atmosferę, intensywne barwy. Jednym z najbardziej intrygujących miejsc na jej mapie jest Wola łącząca w sobie nowoczesność z tym, co dawne. Nic dziwnego, że nowe mieszkania na warszawskiej Woli rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Wola przemysłowa

Warszawska Wola wyrosła na przemyśle. Stąd liczne zabytki, które możemy tutaj oglądać. Niezwykły klimat przestrzeni tworzą zakłady, w których toczyło się niegdyś życie miasta. To one budują tutejszą tkankę, czyniąc to miejsce wyjątkowym.

Na Woli znaleźć można m.in. budynek Browaru Haberbuscha, który założyli w 1846 roku Błażej Haberbusch, Konstanty Schiele i Jan Henryk Klawe. Ciekawym punktem na mapie dzielnicy są Elektrownia Tramwajów Miejskich, Gazownia Warszawska z Muzeum Gazownictwa, Fabryka Garbarska Temler i Szwede czy Kolonia Wawelberga, czyli kompleks budynków zbudowanych w ramach osiedla tanich mieszkań przez filantropa Hipolita Wawelberga w latach 1898-1900.

Wszystkie one składają się na niezwykły, postindustrialny i bardzo modny klimat miejsca. Sprawiają, że Wola jest dzisiaj jedną z najbardziej topowych lokalizacji mieszkaniowych.

Wola historyczna

Dzielnica jest też przestrzenią, w której na co dzień stykamy się z historią – tą bolesną, jak i tą budującą. Każdy spacer może stanowić prawdziwą lekcję. Na Woli znajdziemy fragmenty murów getta, m.in. przy ulicach Siennej, Złotej i Waliców. To tutaj stoją pałacyki Biernackiego i Bogusławskiego, Reduta Ordona czy Fort Sowińskiego. Ciekawostką jest również Pole Elekcyjne, gdzie niegdyś posłowie ziemscy wybierali władców. Swoje funkcje objęli tu m.in. Anna Jagiellonka, Stefan Batory, Jan III Sobieski czy Stanisław August Poniatowski.

Wola artystyczna

Ale Wola to nie tylko historia – to także sztuka i miejsce urodzenia takich postaci jak Miron Białoszewski czy Wanda Chotomska. Dzielnica stała się też jedną z bohaterek opowiadania „Baza Sokołowska” Marka Hłaski. Na ekranie filmowym pokazywał ją z kolei sam Andrzej Wajda, który właśnie tutaj umieścił akcję „Pokolenia”, a wolskie liceum im. gen. Sowińskiego jest punktem realizacji wielu produkcji telewizyjnych.

Wola przyjazna

Na Woli po prostu warto bywać. To teren, który w magiczny sposób łączy w sobie to, co najlepsze w nowoczesności i to, co piękne i wartościowe w historii. Ta centralnie położona dzielnica Warszawy zdążyła już wyrobić sobie markę. Nieustannie powstają tutaj kolejne osiedla mieszkaniowe. To właśnie tu, między ulicą Sienną i Kolejową, wybudowano osiedle 19. Dzielnica, wyróżnione licznymi nagrodami. Całość doskonale wpisuje się w postindustrialny charakter tego obszaru. Nowe mieszkania na warszawskiej Woli przyciągają doskonałą lokalizacją. Położenie w samym sercu miasta umożliwia korzystanie ze wszystkich jego atrakcji, a jednocześnie, daje szansę do napawania się niezwykłym, historycznym klimatem przestrzeni.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PodPrądPodPrąd

0 0

"Polska to kraj, na którym historia mocno odcisnęła swoje piętno"

A czy jest kraj/ląd, na którym historia nie odcisnęła piętna?

Brawo Autorze Szanowny 13:32, 07.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%