REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 sierpnia 2018, 13:31 komentarzy 3

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Wycena wartości mieszkania, nawet przybliżona, niejednokrotnie sprawia nam poważny problem. Podobne do siebie na pierwszy rzut oka nieruchomości często znacznie różnią się ceną. Które czynniki trzeba wziąć pod uwagę przy wycenie mieszkania?

  Nowoczesny rynek zbytu mieszkań jest bardzo zróżnicowany i podlega szybszym zmianom, niż kiedyś. Nabywcy zaczęli przykładać większą uwagę do standardu mieszkania i komfortu jego użytkowania niż do samego tylko metrażu. Liczy się również lokalizacja, rodzaj rynku czy stan prawny nieruchomości. Sprawdź, jakie są najważniejsze cechy wpływające na wartość mieszkania.

  Metraż a cena

  Wielkość mieszkania jest naturalnie parametrem najsilniej przekładającym się na jego wycenę. Im więcej metrów kwadratowych ma lokum, tym bardziej komfortowe warunki i łatwiejsze dopasowanie mieszkania do potrzeb jego lokatorów. Pamiętaj, że liczy się nie tylko powierzchnia użytkowa – ważna jest też kubatura pomieszczeń, czyli w praktyce wysokość zawieszenia sufitu. Wyższe mieszkania, nawet przy małej powierzchni, są optycznie bardziej przestronne, co przekłada się na lepszą cenę.

  Jak liczyć powierzchnię użytkową?

  W ocenie powierzchni nieruchomości liczy się tzw. powierzchnia użytkowa lokalu. Pomieszczenia ze skośnym sufitem, w zależności od przyjętej normy, mają różnie naliczaną powierzchnię:

  Według normy PN-ISO 9836:1997 powierzchnię pomieszczenia liczy się zgodnie z powierzchnią jego podłogi, ale wyróżnia się dwie części:

  – część wyższą niż 1,90 m
  – część o wysokości poniżej 1,90 m, którą zaliczamy wyłącznie do powierzchni pomocniczej

  Według normy PN-70/B-02365 powierzchnię pomieszczenia liczy się:
  – o wysokości powyżej 2,20 m w 100 proc.
  – o wysokości od 1,40 m do 2,20 m w 50 proc.
  – o wysokości poniżej 1,40 m nie uwzględnia się.

  Podobnie różnice w wyliczeniu metrażu mieszkania powstają, gdy mamy powierzchnię zewnętrzną niezamkniętą, jak balkon, taras czy loggia. Według normy PN-ISO 9836:1997 takie dodatki dolicza się do powierzchni mieszkania, wykazując oddzielnie: powierzchnie nienakryte i nakryte. Natomiast zgodnie z normą PN-70/B-02365 powierzchni zewnętrznych nie dolicza się do metrażu.

  Jak lokalizacja wpływa na cenę?

  Drugi z czynników najbardziej przekładający się na cenę mieszkania to jego lokalizacja. Im atrakcyjniejsze położenie nieruchomości, tym wyższa jej wartość. Istotne jest czy budynek znajduje się na uboczu, czy może blisko głównych arterii miasta. Z drugiej strony, dla nabywcy ważna jest też ekspozycja na hałas – okna wychodzące na ruchliwą ulicę zazwyczaj postrzegane są jako cecha negatywna. W tym kontekście czasem trudno ocenić, czy położenie mieszkania jest korzystne. Nabywcy często kładą nacisk na odległość od terenów zielonych, lokali gastronomicznych, sklepów i obiektów użyteczności publicznej, jak szkoły, szpitale itp. Bliskość terenów przemysłowych, cmentarzy lub torowisk wpływa negatywnie na wartość mieszkania. Pamiętajmy, że otoczenie nieruchomości może zmienić się zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym na danym terenie. Przy szacowaniu wartości nieruchomości warto zapoznać się z opinią wydawaną przez gminny wydział planowania.

  Z lokalizacją nieruchomości bezpośrednio wiąże się kwestia skomunikowania – mieszkania leżące blisko stacji, przystanków i innych punktów komunikacji miejskiej osiągną większą wartość niż lokalizacje na uboczu, w których transport publiczny jest kiepsko rozwinięty.

  Sprawdź: ceny mieszkań w Warszawie.

  Stan prawny

  Nieruchomości posiadające uregulowany stan prawny na prawach własności osiągają na rynku najwyższe ceny. Analizując zapisy w księgach wieczystych możemy dowiedzieć się, czy nieruchomość stanowi własność, współwłasność czy użytkowanie wieczyste. Obciążenia lokalu takie jak: hipoteka, prawo do użytkowania, prawo do służebności, prawo dożywocia lub inne roszczenia na korzyść osób trzecich znacząco obniżają cenę nieruchomości, czasami prawie uniemożliwiając jej sprzedaż.

  Na którym piętrze najlepiej mieszkać?

  Największą cenę na rynku osiągają mieszkania położone na pierwszym lub drugim piętrze. Najniższą cenę nabywca jest skłonny zapłacić za lokal na parterze, nie posiadający ogródka.  Zasadniczo, poza parterem, im wyżej położone mieszkanie, tym niższą ma cenę. Wyjątek mogą stanowić kwatery położone wysoko, w budynku posiadającym windę. Jeżeli z okien rozciąga się ładny widok, a ekspozycja jest południowo-zachodnia, to wysoko położone mieszkanie będzie droższe niż ciemny lokal na niższym piętrze.

  Stan nieruchomości

  Na ocenę stanu nieruchomości wpływa rodzaj materiału, z jakiego został zrobiony budynek, rodzaj samego budynku (blok, kamienica, dom wolnostojący itd.), data powstania budynku, ogólny stan techniczny i ogólny standard wykończenia. Sprzedając mieszkanie z rynku wtórnego opłaca się przeprowadzić chociażby drobny „lifting” lokalu – samo odmalowanie ścian może dodatnio wpłynąć na wartość nieruchomości.

  Funkcjonalność mieszkania

  Czasami kształt budynku lub upodobania poprzednich lokatorów owocują niekorzystnymi rozwiązaniami w rozkładnie architektonicznym mieszkania. Lokale z ciemną kuchnią, aneksem kuchennym zamiast wydzielonego pomieszczenia lub przechodnimi pokojami są mniej funkcjonalne. Ich wycena będzie niższa niż mieszkania rozkładowego, w którym każde pomieszczenie jest bezpośrednio połączone z przedpokojem.

  Czynsz za mieszkanie

  Wysoki czynsz może znacznie obniżyć cenę mieszkania. Przy sprzedaży dobrze dowiedzieć się, za co konkretnie odprowadzane są opłaty do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli  czynsz pokrywa większość opłat ponoszonych przy użytkowaniu mieszkania, jego wysokość może być atutem, a nie wadą.

  Podsumowanie

  Ilość czynników wpływających na wycenę mieszkania może przyprawić o zawrót głowy. Zawsze gdy mamy wątpliwości, ile powinna kosztować sprzedawana lub kupowana nieruchomość warto zwrócić się po profesjonalną wycenę.

  Źródło: Jak oszacować wartość mieszkania

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~rzeczoznawca 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Lokalizacja nie jest aż tak ważna jak się powszechnie twierdzi. W wielu miejscowościach praktycznie nie ma znaczenia. W małych miasteczkach gdzie wszędzie jest blisko lokalizacja nie jest aż tak ważna jak się to często opisuje. W dużych miastach jak np. Warszawa jest to istotne. Co do stanu technicznego to sprawa wygląda tak, że nieco starsze ale nie zniszczone budynki "pokazały" już swoje wady, natomiast nowe świeżo wybudowane pokażą wady dopiero nieco później. Powszechne są pęknięcia ścian i wszechobecna wilgoć powodowane expressowym tempem budowy Mieszkanie jeszcze nie wyschło a już nabywca je wykańcza.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bogu 2 ponad rok temuocena: 67% 

   Czynsz płaci sie włascicielowi mieszkania. Jesli ja jestem włascicielem to komu niby mam ten czynsz płacic ?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PodPrąd 1 ponad rok temu

   Dobry z Ciebie filozof:) hahahaha

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.314 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-06----30-06-2020