REKLAMAA1-VISTULA-07-05----06-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 lutego 2019, 15:03

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Praca zdalna to forma zatrudnienia, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Polega na wykonywaniu zadań służbowych poza siedzibą firmy. Jednak, aby telepracownik mógł być efektywny, musi mieć zapewnione ergonomiczne miejsce pracy.

  Praca zdalna, nazywana telepracą, to elastyczna forma zatrudnienia, która największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Propaguje się ją w Australii i Japonii. Coraz powszechniejsza staje się również w krajach europejskich, zwłaszcza w krajach skandynawskich, Czechach, Estonii i na Łotwie. W Polsce ta forma zatrudnienia dopiero zaczyna się rozwijać.

  Czym jest praca zdalna?

  Osoba pracująca w systemie home office regularnie realizuje powierzone jej zadania poza siedzibą firmy. Świadczy ona usługi intelektualne, które mogą być wykonywane w dowolnym miejscu. Jej narzędziem pracy są środki komunikacji elektronicznej. Co ciekawe, telepraca nie jest niczym nowym – pojawiała się w latach 60. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii, a wprowadziła ją firma programistyczna F. International Group. Za jej upowszechnienie odpowiedzialny jest amerykański fizyk Jack M. Nilles, który przeprowadził pierwszy eksperymentalny projekt telepracy. Wspomniał o niej również Alvin Eugene Toffler, który w książce „Trzecia fala” opisał „elektroniczną wioskę”, której mieszkańcy pracują we własnych domach. W latach 90. XX wieku telepraca zyskała na popularności dzięki Komisji Europejskiej. Dziś w UE ponad 15% podmiotów gospodarczych wykorzystuje tę formę organizacji pracy. Jednak w Polsce ufa jej jedynie 3% rynku gospodarczego (źródło: https://wnus.edu.pl/sip/file/article/view/14653.pdf). Pracę zdalną najczęściej wykonują tłumacze, graficy, osoby zajmujące się projektowaniem stron internetowych, działalnością marketingową i redagowaniem tekstów.

  Stanowisko pracy osoby pracującej zdalnie

  Każdy, kto wykonuje pracę zdalnie, powinien wiedzieć, że nie wystarczy kupno dobrego komputera i ustawienie go na dowolnym meblu lub – co gorsza – na kolanach. Elementy stanowiska pracy, na którym pracownik realizuje powierzone zadania, powinny być dobrane stosownie do jego indywidualnych potrzeb.

  Wyposażając miejsce pracy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na biurko. Musi być ono na tyle wysokie, a blat pochylony pod takim kontem, aby pracownik mógł przyjąć odpowiednią pozycję. Do kilkugodzinnej pracy w pozycji siedzącej doskonale nadaje się biurko o regulowanej wysokości. Telepracownicy, którym zależy na możliwości zmiany pozycji w czasie wykonywania obowiązków , mogą szukać tego rodzaju biurek np. w ofercie prezentowanej przez AJ Produkty. Firma ta proponuje m.in. meble z elektryczną regulacją wysokości, które umożliwiają szybką i wygodną zmianę pozycji pracy w ciągu dnia. Odpowiednie biurko powinno posiadać również wycięcie, które zapewnia lepsze wsparcie dla ramion.

  Drugim ważnym meblem każdego stanowiska pracy jest krzesło. Całodzienna praca wymaga czegoś więcej niż fotel stojący w salonie – miękkie siedzisko sprawia, że prawie cały ciężar ciała spoczywa na udach i pośladkach. Domowe biuro telepracownika powinno być wyposażone w krzesło dające możliwości regulacji. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego mebla biurowego jest proponowany przez AJ Produkty stołek balansujący. Jest to siedzisko dostosowujące się do ruchów ciała, które wspomaga kręgosłup i wspomaga ćwiczenie mięśnie brzucha. Istnieje również możliwość zakupu nakładki balansującej, którą umieszcza się na siedzisku dotychczas używanego krzesła. Projektując ergonomiczne miejsce pracy, telepracownik powinien również wziąć pod uwagę konieczność zaopatrzenia się w podnóżek i odpowiednie źródło światła.

  Bezpieczeństwo telepracownika 

  Osoby pracujące w domu muszą być świadome tego, że w przypadku pracy zdalnej niektóre przepisy BHP nie mają zastosowania. Mimo to pracodawca powinien wspierać telepracownika w kwestii dostosowania miejsca pracy do wymagań, jakie powinno spełniać stanowisko wyposażone w monitory ekranowe. Musi dopilnować, aby zatrudnieni przez niego specjaliści mogli realizować swoje zadania w warunkach umożliwiających unikanie takich zagrożeń jak nadmierne obciążenie narządu wzroku czy układu ruchu.

  Informacje odnośnie do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, które muszą być spełnione w przypadku stanowisk telepracy, znajdują się w Kodeksie Pracy w Rozdziale IIb „Zatrudnianie pracowników w formie telepracy”. Został on wprowadzony Ustawą o zmianie ustawy Kodeksu Pracy oraz niektórych innych ustaw.

  Podsumowując, ergonomiczne stanowisko pracy specjalistów pracujących zdalnie jest tak samo ważne jak osób zatrudnionych na tradycyjnych warunkach. Telepracownicy pracujący w domu, spędzający przed komputerem minimum 8 godzin dziennie, powinni zaopatrzyć się w biurko dostosowane do swojego wzrostu i ergonomiczne, przyjazne dla kręgosłupa krzesło.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.2326 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-05----10-06-2019