REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne (SK)

  Nie wolno wydłużać kadencji organu w czasie jej trwania - stwierdził warszawski sąd w wyroku dotyczącym spółdzielni mieszkaniowej "Bródno". Orzeczenie, o którym pisze dziennik "Gazeta Prawna" może być interesujące dla członków ursynowskich spółdzielni, które na nadmiar demokracji i przejrzystości z pewnością nie cierpią.

  Historia była taka. W Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno w 2018 roku wybierano rady osiedli. Niezadowoleni z władz mieszkańcy postanowili gremialnie wziąć w nich udział i w konsekwencji zmienić zarząd oraz radę nadzorczą. Gdy okazało się, że przeciwnicy obecnego prezesa osiągają na kolejnych zebraniach kolonii przewagę liczebną i przegłosowują swoje postulaty, władze spółdzielni zaczęły się obawiać o swoją przyszłość. W końcu na najbliższym walnym zgromadzeniu mógł paść wniosek o ich odwołanie...

  Kilka godzin przed ostatnimi zebraniami wyborczymi pracownicy administracyjni spółdzielni zaczęli dzwonić do ludzi, a gospodarze domów wywieszać na klatkach ogłoszenia. Wskazywano, że procedura wyborcza zostaje przerwana, a wyniki tych wyborów, które już zostały przeprowadzone, anulowane. Decyzję podjęli prezes zarządu i dwoje zastępców: Barbara Estkowska i Cezary Sierpiński. Powód? Udało im się skutecznie zarejestrować nowy statut spółdzielni w Krajowym Rejestrze Sądowym. A o rejestracji – jak przekonują – dowiedzieli się dopiero ostatniego dnia wyborów

  - tak pisze dziś "Gazeta Prawna".

  W statucie (przegłosowanym przez walne zgromadzenie, na którym większość mieli stronnicy prezesa) znalazł się paragraf sprowadzający się do tego, że kadencja rad osiedli zostaje o rok wydłużona. Zdaniem zarządu nie było zatem sensu przeprowadzać wyborów na obsadzone już miejsca. Wybory anulowano.

  Jeden z mieszkańców, Tomasz Szynkiewicz, skierował powództwo do sądu. Domagał się unieważnienia lub uchylenia uchwały zmieniającej statut. Kwestionował i wydłużenie kadencji rad osiedli, i to, że członek spółdzielni nie może skutecznie zgłosić kandydatury do rady nadzorczej bez akceptacji rady osiedla.

  - Sąd w wydanym w ostatni piątek wyroku stwierdził, że nie ma podstaw do uchylenia całej uchwały. Dopuszczalne jest bowiem wybieranie członków organów spółdzielni mieszkaniowej w wieloetapowej procedurze. Można zatem stworzyć taki model, w którym kandydat do rady nadzorczej musi zyskać akceptację rady osiedla. Ale już wydłużenie kadencji rad osiedli w trakcie ich trwania było bezprawne - pisze Patryk Słowik na łamach "Gazety Prawnej".

  – Nie można zmieniać reguł w trakcie gry, to jest oczywiste – podkreślił w ustnych motywach uzasadnienia sędzia Błażej Domagała. Wskazał, że paragraf uchwały wydłużający kadencję rad osiedli trzeba uchylić jako sprzeczny z dobrymi obyczajami.

  – Działanie polegające na dodaniu takiego paragrafu oraz wskutek tego anulowaniu wyborów godziło w prawa spółdzielców – tych chcących kandydować do rad osiedli i tych, którzy chcieli po prostu zagłosować – wyjaśnił sędzia. I dodał, że to tak, jakby w trakcie kadencji Sejmu parlament podjął decyzję o jej wydłużeniu.

  Nieprawomocny wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie zapadł 26 lipca 2019 oku (sygn. akt III C 1281/18). Mieszkańcy spółdzielni spodziewają się apelacji władz SM Bródno.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

  • 74
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 23
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Nina 16 10 miesięcy temu

   Pierwsza część uzasadnienia wyroku jest zadziwiająca. Wybieranie kandydatów na kandydatów na członków Rady Nadzorczej przez Radę Osiedla - jest wybieraniem samych siebie. Przecież łatwo to sprawdzić. Te same osoby w tym samym czasie pełnią funkcję i w Radach Osiedli i w Radzie Nadzorczej. Jak zatem Rada Nadzorcza sprawuje kontrolę nad działalnością Rad Osiedli jak zatem rozstrzyga nieprawidłowości? Ostatnio przewodniczący Rady Nadzorczej i jednocześnie przewodniczący Rady Osiedla sam siebie ocenia. Od lat trwa ta karuzela.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iza 15 10 miesięcy temuocena: 0% 

   spółdzielnie mieszkaniowe to relikt PRL

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BEMOWIANKA 14 10 miesięcy temu

   Tak to jest. W jednej spółdzielni na Bemowie pracuje tatuś, a córeczka w drugiej. Prezesi siedzą latami mimo, że są w wieku około 70 lat. A my płacimy ogromne czynsze, mimo, że w naszych budynkach od lat nie ma remontów.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bo ja nim nie jestem 13 10 miesięcy temuocena: 60% 

   Burmistrz zły, prezes zły, dyrektor zły :-)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adam123 12 10 miesięcy temuocena: 25% 

   bo spółdzielnie to ostatni bastion ścierwa komunistycznego które sie tutaj zadomowiła niestety ale miasto popiera taki układ bo urzednicy maja kase lewa kase na wybory i inne akcje poniewaz nie ma skutecznego mechanizmu kontroli spoldzielni

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Kabat 11 10 miesięcy temu

   To ja proponuję wszystkim malkontentom i bezinteresownie niezadowolonym przenieść się do SBM Merkury, poznają wówczas zalety rzetelnego i profesjonalnego zarządzania zasobami Spółdzielni. Zarząd jak żona Cezara !

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Życzliwa 10 10 miesięcy temuocena: 33% 

   Spółdzielnia Stokłosy na Ursynowie kosmiczne opłaty za utrzymanie Zarządu prezesów publiczno prawne i nie wiadomo za co jeszcze. Mam dwa mieszkania. Jedno w tej spółdzielni mniejsze (czekam ze sprzedażą na uregulowanie gruntów) i drugie większe! we wspólnocie też na Ursynowie. Różnica w opłatach przy takiej samie liczbie osób i zużyciu wody o 150 zl na niekorzyść Spóldzielni Stokłosy. Nawet za m3 wody we wspólnocie płacimy mniej. Nie można wynegocjowsc niższych stawek? Troche mniej uchapać dla siebie?. Różnica pomija fundusze remontowe ale i tak sa obecnie zbliżone po dplacie remontu elewacji.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adam1234 9 10 miesięcy temuocena: 33% 

   stokłosy to mafia i mamy na to dokumenty zajrzyjcie na profil fb Razem Dla Targówka

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WD-piker 8 10 miesięcy temuocena: 67% 

   Atak na spółdzielnie sterowany z Ratusza bo Kempę do tego życie zmusza. Jego partia jest na wylocie a on chciał zarobić krocie. Należy współczuć IDIOCIE!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Slawjo 7 10 miesięcy temuocena: 25% 

   Spółdzielnie mieszkaniowe to post - PRL w całej swojej beznadziejności!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~emeryt 6 10 miesięcy temuocena: 29% 

   Doczekac sie nie moge kiedy te wszystkie Spoldzielnie mieszkaniowe zostana polikwidowane. Pobieraja wysokie komorne ale wszelkie naprawy juz ich nie interesuja. Wszystko trzeba placic z wlasnej kieszeni. hydraulik wzial 200zl. i musial przychodzic jeszcze 5 razy do poprawki. Przy malym komornym moglabym to zrozumiec. Winda ma 34 lata i jest obskurna. Zostala wymieniona znajomym w innej klatce. Co zrobia elewacje to byle jak. Tak sie dzieje w Spoldzielni Praga. Smieciarki z Lekaro sa bardzo glosne i wytrzymac ciezko w domu z powodu halasu. Przyjezdzaja 2 x dziennie bo to malo pojemne wozy . Nikogo nie obchodzi ze nie ma od podworka spokoju i ze kilka lat temu Wspolnota z Targowej zagrodzila nam przejscie do ul. Targowej. Bylo 100m teraz 300m.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~barci 5 10 miesięcy temuocena: 43% 

   KIEDY SPÓŁDZIELNIE NAUCZĄ SIĘ DBAŁOŚCI W UTRZYMYWANIU (STAN TECHNICZNY I BEZPIECZEŃSTWA) ISTNIEJĄCYCH ZASOBÓW??? NA CO IDĄ NASZE PIENIĄDZE NA REMONTY I KONSERWACJE??? TRZEBA WRESZCIE I ZA TO DO SĄDU IŚĆ-NIECH ODDAJĄ POBIERANE PIENIĄDZE, KIEDY NIE REMONTUJĄ ISTNIEJĄCYCH BUDYNKÓW, TERENÓW ITD!!!!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bm 4 10 miesięcy temuocena: 64% 

   co jest powodem podtrzymywania tych patologii komunizmu? Zlikwidować Spółdzielnie. To dobre dla społeczeństwa.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Art 3 10 miesięcy temuocena: 63% 

   Spółdzielnia i Prawo to jak gwałt i czuła miłość...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~buhaha 2 10 miesięcy temuocena: 64% 

   Spółdzielnie mieszkaniowe, w tym wydaniu, powinny zostać ustawowo zlikwidowane !!! Panom prezesom i kierownikom wydaje się że mieszkańcy są dla nich a nie oni dla mieszkańców !!! Kliki jakich wiele w tym państwie !!!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wiernaczytelniczka 1 10 miesięcy temuocena: 58% 

   Spółdzielnie kontra miasto to spór między jednymi złodziejami w rękach jednych developerów a drugimi bandytami w rękach drugich deweloperów. Ciekawe którym służy ten artykuł.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3475 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek--01-06----30-06-2020