Zamknij

Wciąż w cieniu Covid-19. Taki był rok 2021! KRONIKA WYDARZEŃ NA URSYNOWIE

14:44, 30.12.2021 Kamil Witek Aktualizacja: 21:27, 30.12.2021

Przed nami nowy 2022 rok, a stary 2021 powoli odchodzi w zapomnienie. Rok ten na Ursynowie przejdzie do historii pod znakiem wielkich inwestycji i głośnych wydarzeń. Oto nasze podsumowanie roku!


STYCZEŃ


Rok 2021 zaczął się od zakończenia jednej z większych inwestycji w naszej dzielnicy. W połowie stycznia do nowej szkoły przy ul. Zaruby na Kabatach zawitali pierwsi uczniowie. W budynku zmieściła się nie tylko Szkoła Podstawowa nr 399, ale także przedszkole. Dwupiętrowe budynki na granicy z Lasem Kabackim zostały zaprojektowane z myślą o silnym połączeniu z naturą.

fot. urząd dzielnicy

Jeszcze w tym samym miesiącu swoją działalność rozpoczął Szpital Południowy. Chociaż do pełnego otwarcia szpitala trzeba było poczekać jeszcze do lutego, to już wcześniej rozpoczęto w nim akcję szczepień osób powyżej 80. roku życia.

Pod koniec miesiąca - jak co roku - ursynowianie wzięli udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Mimo pandemii chętnych do pomocy chorym dzieciom nie brakowało. Na ulicach Ursynowa co rusz można było spotkać uśmiechniętych wolontariuszy. Zebrano rekordowe 644 tys. złotych.


LUTY


Luty rozpoczął się od zamykania oddziałów w ursynowskich szkołach. Wystarczyło zaledwie kilka dni od końca zimowych ferii, by od razu wzrosła liczba zachorowań na koronawirusa. Łącznie wyłączono kilka oddziałów w aż 6 placówkach na Ursynowie. Później - jesienią - było jeszcze gorzej. 

W połowie lutego ursynowscy policjanci rozbili szajkę handlarzy narkotykami. Najpierw zatrzymali jednego z jej członków, a potem w biały dzień w spektakularnej akcji przy ul. Rejewskiego na Zielonym Ursynowie kolejnych trzech. Mundurowi pojechali następnie na Wolę, gdzie w jednym z tamtejszych mieszkań grupa przetrzymywała uprowadzoną 25-latkę. Handlarze chcieli w ten sposób wymóc na jej partnerze zapłatę za narkotyki, które mieli mu dostarczyć.

fot. policja

W tym samym miesiącu odpowiedzialna za budowę tunelu POW pod Ursynowem firma Astaldi wystąpiła o przedłużenie budowy. Opóźnienie miało być spowodowane problemami z koronawirusem. Już wtedy pojawiały się pogłoski, że oddanie tunelu nastąpi dopiero pod koniec roku.

W lutym ogłoszono plan miasta na Park nad POW. Koncepcję z 2016 roku okrojono. Park będzie powstawał etapami. Zarząd Zieleni najpierw wytyczy alejki, posadzi drzewa i zbuduje plac miejski przy alei KEN. Później powstaną inne atrakcje, takie jak boiska czy bazarek. W grudniu rozstrzygnięto przetarg na koncepcję I etapu parku, który wygrała firma Palmett. Efekty zobaczymy w 2024 roku.


MARZEC


Na początku marca uczniowie SP 366 przy Hawajskiej najedli się strachu. Do placówki dotarł mail z ostrzeżeniem o podłożonej bombie w plecaku jednego z uczniów. Podobna wiadomość dotarła do kilku szkół w całej Warszawie, w tym trzech kolejnych na Ursynowie - Przedszkola nr 79 i SP 384 na Kajakowej oraz przedszkola przy Cybisa. Ostatecznie wiadomość okazała się tylko głupim żartem. W ciągu roku wielokrotnie powtarzanym. Policja nie złapała sprawców.

W tym samym miesiącu zmiany na słynnym Bazarku ”Na Dołku”. Skończyła się umowa na dzierżawę terenu pętli autobusowej na rogu al. KEN i ul. Płaskowickiej. Na drodze do podpisania nowej stanął radny Ursynowa Piotr Karczewski - skonfliktowany z władzami stowarzyszenia kupców jego były prezes. W przetargu wywindował cenę, na którą handlarze ostatecznie nie mogli sobie pozwolić - 90 tys. złotych. Karczewski sam niedługo później przejął bazarek i złożył mandat radnego. A część kupców wynajęła teren przy Szpitalu Południowym i założyła własny bazar.

Pod koniec marca rząd przejął od miasta Szpital Solec - spółkę, która zarządza Szpitalem Południowym. Na pełnomocnika rządu wybrana została Ewa Więckowska - była prezes Szpitala Solec, która zaledwie miesiąc wcześniej zrezygnowała ze stanowiska. Oburzony działaniem rządu stołeczny ratusz od razu zapowiedział walkę o przywrócenie mu placówki. Szpital wrócił do miasta po wyroku sądu.


KWIECIEŃ


Wraz z początkiem wiosny do stanu sprzed budowy tunelu POW zaczęła powracać ul. Płaskowickiej. To właśnie wtedy przywrócone zostało rondo im. Krystyny Krahelskiej na skrzyżowaniu z al. KEN. Odtworzone rondo ucieszyło kierowców, ale piesi przez jakiś czas nadal musieli chodzić naokoło do wyznaczonych tymczasowo przejść.

W kwietniu na osiedlu Wyżyny seria podpaleń altanek śmietnikowych. W ciągu miesiąca spłonęło ich aż 10. Wszystko wskazywało na dzieło podpalacza. Ostatecznie policja ujęła dwóch pijanych nastolatków. Od tamtego czasu podpaleń nie było. 

Pod koniec miesiąca ursynowianie dowiedzieli się, kto zostanie dyrektorem jeszcze wówczas zamkniętego Ursynowskiego Centrum Kultury “Alternatywy”. Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyboru komisji portal Haloursynow.pl donosił, że zostanie nim Krzysztof Czubaszek - były burmistrz Śródmieścia, związany z Koalicją Obywatelską.

fot. Urząd Dzielnicy Śródmieście/SK


MAJ


W maju na kierowców korzystających z trasy S2 spadła kolejna bomba. Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zamknęli wygodną zawrotkę przy Puławskiej i rozpoczęli łączenie starej części POW z tunelem. Kierowcom pozostał jedynie zjazd na rondo oraz stanie w gigantycznych korkach.

W tym samym miesiącu ultrakonserwatywny instytut prawniczy Ordo Iuris podjął interwencję w ursynowskim ratuszu. Poszło o kartki z logo Strajku Kobiet w okna dzielnicowego urzędu. Zdaniem przedstawicieli instytutu naruszały one zasadę bezstronności urzędników w kwestiach politycznych. Władze Ursynowa stanowczo sprzeciwiły się takiemu stwierdzeniu.

Pod koniec miesiąca na Ursynów dotarły wieści, że rada Warszawy planuje usunięcie nazwy ul. Barwnej - jednej z najstarszych ulic na Ursynowie. Zdaniem władz stolicy nazwa nie pasuje do pozostałych ulic w okolicy. Natomiast sama ulica jest za krótka - znajduje się przy niej tylko jeden budynek - i nie znajduje się nawet w oficjalnych wykazach ulic. Oburzeni decyzją stołecznych urzędników mieszkańcy opowiedzieli się za pozostawieniem ul. Barwnej. To samo zrobili przedstawiciele zarządu dzielnicy. Ursynowscy radni także zapowiedzieli, że negatywnie zaopiniują zmianę, jeśli rada Warszawy zdecyduje się na likwidację Barwnej. Decyzje w 2021 roku nie zapadły.

W Lesie Kabackim odnaleziono zwłoki 23-latki. Przez kilka dni policja szukała zaginionej Karoliny z Gocławia. Okazało się, że na Ursynowie popełniła samobójstwo.


CZERWIEC


Tradycyjnie w czerwcu w naszej dzielnicy odbywają się Dni Ursynowa. Jednak podobnie jak w poprzednim roku ze względu na pandemię ratusz zmuszony był zrezygnować z ich organizacji. Istniał jeszcze cień szansy, że Dni odbędą się we wrześniu. Ale na początku czerwca władze Ursynowa rozwiały wszelkie nadzieje - imprezy nie będzie ze względu na nieprzywidywalność sytuacji epidemicznej.

Po 7 latach funkcjonowania z Facebooka zniknęła popularna wśród mieszkańców Ursynowa grupa “Obywatele Ursynowa”. Algorytmy portalu wykryły, że na grupie znalazły się treści przedstawiające… seksualne wykorzystywanie dorosłych. Administratorzy starali się interweniować, ale grupy nie udało się już odzyskać. W jej miejsce zaraz powstało kilka sobowtórów.

Do bardziej radosnych wydarzeń tego miesiąca z pewnością należy powrót ursynowskich garażówek. Pierwsza od czasów pandemii sąsiedzka wyprzedaż odbyła się pod koniec czerwca przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury na Kajakowej. Chętnych na przebieranie w przeróżnych i nieraz zaskakujących rzeczach nie brakowało. 


LIPIEC


Początek lipca przyniósł mieszkańcom osiedla przy ul. Kazury problemy ze snem. Na skrzyżowaniu ulic Płaskowickiej i Hirszfelda budowniczowie tunelu POW przywrócili przejście dla pieszych. Wraz z nim pojawiły się pasy akustyczne, które miały przestrzegać kierowców przed zebrą i skłonić ich do zdjęcia nogi z gazu. Pasy nie spełniły swojego zadania, a jedynie hałasowały i nie dawały spokoju mieszkańcom okolic. Walka o ich demontaż trwała aż do grudnia. Zastąpiły je progi zwalniające.

Wojsko ogłosiło, że w Lesie Kabackim powstanie parking dla pracowników Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Centrum Operacji Powietrznych. Inwestycja wiązałaby się z wycięciem aż 264 drzew. Plany te od razu wywołały protesty mieszkańców. Powstała petycja przeciw budowie, którą podpisało ponad 5 tys. osób. Ostatecznie wojsko wstrzymało wycinkę. Ministerstwo obrony narodowej zapewniło, że powstanie nowy plan, który ograniczy wpływ inwestycji na środowisko.

Zalane ulice, zatrzymany ruch samochodów - to efekt potężnej ulewy jaka nawiedziła południową część Warszawy 12 lipca. Aleja KEN, Belgradzka, Wąwozowa, Rosoła czy Płaskowickiej zamieniły się w rwące potoki. Zalane zostało wejście do metra Stokłosy.


SIERPIEŃ


Sierpień przyniósł zwrot akcji w sprawie Szpitala Południowego. Na początku miesiąca sąd uznał, że rząd bezprawnie przejął placówkę i nakazał jej zwrot miastu. Minister zdrowia zapowiadał odwołanie od tej decyzji, ale nic to nie zmieniło. Pod koniec sierpnia rządowa pełnomocnik dr Ewa Więckowska sama podała się do dymisji, a miasto przejęło szpital bez żadnych ekscesów. Minister zdrowia zapowiadał, że zostanie powołany nowy pełnomocnik, ale według prawników stołecznego ratusza nie może tego zrobić. Do dziś szpital znajduje się pod nadzorem miasta.

Ursynowski ratusz pokazał, jak będzie wyglądał planowany Park Polskich Wynalazców na tzw. Psiej Górce. Znajdą się tam: plac zabaw, miejsca widokowe, zjeżdżalnia, podjazd dla niepełnosprawnych oraz schody. Projekt budzi od początku wielkie emocje. Część sąsiadów protestuje przeciwko nadmiernej ich zdaniem ingerencji w przyrodę. Budowa tego najmniejszego parku w naszej dzielnicy ma pochłonąć ok. 4,5 mln złotych, choć najtańsza oferta, którą ratusz dostał w listopadzie opiewa na prawie 6,7 mln. Przetarg powtórzono w połowie grudnia, rozstrzygnięcie w styczniu.


WRZESIEŃ


Na początku września ul. Hirszfelda zamieniła się w tzw. “szkolną ulicę”. To pomysł Zarządu Dróg Miejskich na poprawę bezpieczeństwa dzieci w drodze do tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 323. W godzinach 7:30-8:15 na ulicy obowiązuje zakaz wjazdu. Dzięki temu skończyło się podwożenie dzieci pod same drzwi szkoły, a droga do niej stała się spokojniejsza. Pomysł spotkał się z zadowoleniem uczniów i rodziców, chociaż nie wszystkich. 

Sporym wydarzeniem na Ursynowie okazało się lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowa Ratunkowego na boisku szkolnym przy ul. Cybisa. Na początku miesiąca w pobliżu szkoły zasłabła kobieta. W tym samym czasie trwał protest ratowników medycznych, dlatego nie miejsce został wezwany helikopter. Jeszcze tego samego dnia Lotnicze Pogotowie pojawiło się na ul. Wiolinowej. Pomoc wezwano do 80-letniej kobiety. W czasie, gdy ratownicy zajmowali się pacjentką, wokół śmigłowca zebrało się kilkadziesiąt osób. Atmosfera zrobiła się wręcz piknikowa, a pilot odpowiadał na pytania zainteresowanych helikopterem mieszkańców.

W połowie września mieszkańcy doczekali się otwarcia Ursynowskiego Centrum Kultury “Alternatywy”. Podczas dwóch dni koncertów przy ul. Gandhi wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jako pierwsza zagrała legenda polskiego hip-hopu - ursynowski Płomień ‘81, czyli Pezet i Onar. Dzień później na scenie zameldowała się Ania Rusowicz, a zaraz po niej świeżo upieczony laureat nagrody muzycznej “Fryderyk” i jeden z bardziej rozchwytywanych muzyków ostatniego czasu - Krzysztof Zalewski. Mimo niesprzyjającej pogody publiczność dopisała. Nie zabrakło też pewnych, zabawnych wpadek. W czasie koncertu Zalewskiemu odcięło na chwilę… prąd. Nie przeszkodziło to w dalszej zabawie.

fot. Kamil Szpilski/haloursynow.pl


PAŹDZIERNIK


Na początku miesiąca strażacy rozpoczęli odbiory w tunelu POW. Nie wypadły jednak pomyślnie. W czasie testu gorącego dymu nie zadziała wentylacja. To był początek większych problemów. Kiedy straż pożarna kilka tygodni później po raz kolejny przeprowadzała odbiory, znowu pojawiły się kłopoty z wentylacją. Winny okazał się wentylator rezerwowy, który na naprawę musiał pojechać aż do Portugalii.

W tym samym miesiącu strachu najedli się młodzi piłkarze z ursynowskiego KS SEMP. W czasie treningu w hali pneumatycznej przy ul. Koncertowej podmuch wiatru rozszczelnił namiot, który zaczął opadać. Na miejscu pojawiła się straż pożarna. Nikomu jednak nic się nie stało.

Pod koniec października na ursynowskich ulicach ponownie pojawiła się furgonetka anty-LGBT. Podobnie jak w zeszłym roku z zamontowanych na samochodzie megafonów znów można było fałszywe i krzywdzące mniejszości seksualne hasła. Tego samego dnia w sejmie odbyć się miało czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Stop LGBT" - inicjatywy Kai Godek - który zabrania Parad Równości i promowania w sferze publicznej orientacji nieheteroseksualnej.

Blisko sto osób skrzyknęło się, by 29 października na wesoło pożegnać hipermarket Tesco. Były wspomnienia, przemowy, zapłonęły znicze. Po 22 latach największy sklep w tej części Ursynowa zniknął na dobre. Dla wielu mieszkańców to koniec pewnej epoki. Budynek w 2022 roku ma zostać rozebrany. Powstanie tu blok mieszkalny, a w przyszłości centrum usługowo-rozrywkowe.


LISTOPAD


Poważny wypadek na ul. Gandhi, w pobliżu skrzyżowania z al. KEN. Kierowca bmw wpadł w poślizg i wjechał w przystanek autobusowy. Ranny został młody chłopak - 18-letni Igor - który w stanie krytycznym trafił do szpitala. Według części świadków zdarzenia, kierowca miał celowo wprowadzić samochód w poślizg. Jego zachowanie po wypadku również budziło wątpliwości - mężczyzna wykonał szybko telefon, po czym odkręcił tablice rejestracyjne. Poszkodowanym Igorem miał się w ogóle nie zainteresować. Sprawą zajęła się prokuratura. 

Rwący potok na osiedlu Na Skraju. Z jednej ze studzienek na chodniku w pobliżu ul. Szolca-Rogozińskiego hektolitrami zaczęła wylewać się woda. Na miejscu pojawiła się ekipa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz straż miejska. Strażnicy podejrzewali, że to kwestia zatkanej liściami rury, jednak MPWiK nie chciała zdradzić, czy rzeczywiście tak było. Mieszkańcy podeszli jednak do problemu z dystansem, żartowali, że urządzą sobie spływ kajakowy. Najbardziej żałowali zaparkowanych w pobliżu samochodów - woda sięgała nad progi aut.

Pod koniec miesiąca na ul. Surowieckiego doszło do tragedii. Z balkonu jednego z tamtejszych bloków wypadł 16-latek. Zmarł na miejscu. W tym czasie w mieszkaniu trwała impreza. Na miejscu pojawiła się policja i prokuratura.


GRUDZIEŃ


Grudzień rozpoczął się od dobrych wieści. Doberman Ramzes, na którego pod koniec listopada zwrócili uwagę mieszkańcy Kabat, znalazł nowy dom. Wcześniej pies był trzymany na ogródku jednego z kabackich apartamentowców, przywiązany łańcuchem do budy szczekał i piszczał. Rasa ta nie ma podszerstka, dlatego pies był narażony na negatywne skutki niskich temperatur. Właściciel Ramzesa, obcokrajowiec, przyznał, że w jego kulturze rola psa jest inna. Po namowach dał się jednak przekonać do oddania psa.

Wielki moment dla drogowców, a przede wszystkim kierowców. Po 4 latach budowy, w poniedziałek 20 grudnia, otwarty został tunel POW. Uroczystości odbyły się z wielką pompą, wziął w nich udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Kwadrans po godzinie 12 tunelem w kierunku Wawra pojechali pierwsi kierowcy.

Tego samego dnia został otwarty także łącznik między Ursynów a Wilanowem na ul. Płaskowickiej i ul. Branickiego. Ze względu na kłótnie między miastem a Wilanowem nie było wiadomo, czy dzielnica wyrobi się z budową 130 metrów ul. Branickiego przed oddaniem tunelu do użytku. Okazało się, że tak i teraz kierowcy mają wreszcie łatwe i szybkie połączenie między centrami obu dzielnic. W styczniu na tej trasie zawitają także autobusy.

(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%