REKLAMAA1-Galileusz--01-09----30-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Na wrzesień planowane jest zakończenie budowy Szpitala Południowego. Inwestycja złapała roczne opóźnienie z powodu zmian w projektach. Trwają już pierwsze odbiory techniczne. A kiedy placówka przyjmie pierwszych pacjentów?

  - Do końca roku szpital będzie w stanie surowym - tak w czerwcu 2017 roku zapowiadały władze miasta podczas uroczystości wmurowania aktu węgielnego pod budowę Szpitala Południowego na Ursynowie. To inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców południowej części Warszawy od dziesięcioleci. Lecznica dla Ursynowa, Wilanowa i powiatu piaseczyńskiego miała powstać już w latach 90. XX wieku, ale brakowało pieniędzy i gruntu, na którym mogłaby stanąć.

  Przełom nastąpił w 2014 roku, gdy władze miasta ogłosiły, że szpital wyrośnie na działce sąsiadującej z Centrum Onkologii, które - nota bene - protestowało przeciwko tej lokalizacji. Zwaśnione strony pogodził wojewoda mazowiecki, który wynegocjował kompromis. Onkologia, w zamian za niezaskarżanie decyzji wywłaszczeniowej, umożliwiającej budowę miejskiego szpitala, otrzymała własność gruntów, na których stoją jej obiekty.

  Trwają odbiory techniczne i przetargi

  Budowa Szpitala Południowego u zbiegu ul. Gandhi i Pileckiego ruszyła w 2017 roku. Prowadzi ją konsorcjum Erbud S.A., Strabag, Strabag AG i Ed. Züblin AG. W tej chwili gotowy jest już "stan zamknięty" szpitala. Na działce o powierzchni 1,72 ha powstał kompleks złożony z trzech pięciopiętrowych modułów. 

  - Wykonane zostały wszystkie elewacje budynku. Wewnątrz obiektu trwają prace wykończeniowe budowlano-instalacyjne. Trwa malowanie ścian oraz kładzione są tapety. Zainstalowano wszystkie windy osobowo-towarowe. Na etapie końcowym są prace związane z zagospodarowaniem terenu obiektu szpitala - wykonano drogi wewnętrzne i chodniki. Jesteśmy w trakcie odbiorów technicznych m.in. maszynowni oraz instalacji teletechnicznych - informuje Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

  Po zakończeniu wszystkich prac rozpoczną się odbiory przeprowadzane przez sanepid, straż pożarną, nadzór budowlany, jak również procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, bo gotowe jest również lądowisko na dachu szpitala.

  Trwają już też pierwsze przetargi na wyposażenie szpitala, m.in. na urządzenia do rentgenodiagnostyki. Zakończenie budowy na nastąpić pod koniec września. A cały szpital zostanie oddany do użytku w 2021 roku i wówczas przyjmie pierwszych pacjentów.

  11 oddziałów, bez pediatrii

  Budowa ursynowskiego szpitala będzie kosztować prawie 420 mln złotych. - Natomiast na pierwsze wyposażenie szpitala miasto przeznaczyło ponad 121 mln zł - informuje ratusz.

  W nowym szpitalu planowane jest około 320 łóżek na 11 oddziałach: ginekologii, położniczym, neonatologicznym, laryngologicznym, okulistycznym, neurologicznym z pododdziałem udarowym i z pracownią interwencyjnego leczenia udarów mózgu, chorób wewnętrznych i kardiologii, chirurgii ogólnej z pododdziałem proktologii, chirurgii urazowo-ortopedycznej, anestezjologii i intensywnej terapii. Będzie też Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) z Pododdziałem Dziecięcym oraz Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna i przychodnie specjalistyczne.

  Nowy szpital został włączony w struktury miejskiej spółki Szpital Solec, który będzie administrował ursynowskim szpitalem. 

  - Główną przyczyną zmiany użytkownika szpitala stało się wprowadzenie w 2017 roku tzw. sieci szpitali, która ograniczyła możliwość kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej dla nowych jednostek. Takie ukształtowanie i strukturalne przyporządkowanie szpitala pozwoli na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - tłumaczy Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który prowadzi inwestycję.

  Przejęcie szpitala przez Szpital Solec wiązało się jednak ze zmianami w organizacji. Postanowiono o zmianach w projekcie - niektóre oddziały powiększono, niektóre zmniejszono. Rozbudowano m.in. rehabilitację kardiologiczną. Przez to budowa placówki opóźniła się o blisko rok.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 76

  • 47
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Krystyn 7 miesiąc temuocena: 22% 

   Jeżeli wolą Bożą jest śmierć twoja umrzyj. Bóg jedyny wolą swą czyni wszystko.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 6 miesiąc temu

   Wszysto się zgadza.. a imię boga DNA ;D

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof 5 miesiąc temuocena: 92% 

   Bardzo długo miasto Ursynów czekało na tę inwestycję. I chwała rządowi za pozwolenie wybudowanie szpitala. My, którzy inicjowaliśmy jego budowę, osiągnęliśmy już wiek senioralny i byśmy nigdy nie musieli korzystać z jego "uprzejmości". Apeluję do wykonawców i odbiorców, nie popelniajcie błędów, które wyłączą szpital lub jaką jego część z funkcjonowania, bo wyjdą jakieś zaniedbania....., niedopatrzenia....., fuszerki.... lub kolejne zmiany koncepcyjne. Będzie Waszym sukcesem gdy szpital ruszy pełną parą w całości. Bo czastkowość, to nic innego jak prowizorka. Już dziś dziękuję wszystkim budowniczym tego "serca" Ursynowa. Czekam spokojnie, bo co nagle, to po diable!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~durex 4 miesiąc temuocena: 25% 

   "Główną przyczyną zmiany użytkownika szpitala stało się wprowadzenie w 2017 roku tzw. sieci szpitali, która ograniczyła możliwość kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej dla nowych jednostek. Takie ukształtowanie i strukturalne przyporządkowanie szpitala pozwoli na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia" A coz to za glupota?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 3 miesiąc temuocena: 44% 

   Mam nadzieję, że wzorem Rentgenologów Burmistrz odpowiednio zadba o brak parkowania słupkując, trawnikując i krawężnikując 30cm, hi, hi.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mjm 2 miesiąc temuocena: 0% 

   Dokladnie. Niech se chorzy i odwiedzający popitalają rowerkami. W d..ach sie poprzewracało, zeby chory na chemioterapie byl autem przywożony. My mlodzi, zdrowi, wyzarci aktywgliści potwierdzamy, ze rowerem wszedzie mozna i tylko rowery uratują świat.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abc123 1 miesiąc temuocena: 92% 

   Gdzie i od kiedy rozpocznie się rekrutacja??

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3075 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020