REKLAMAA1-AD-BUD--01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 grudnia 2018, 11:20

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Wędka to podstawowy sprzęt będący na wyposażeniu każdego wędkarza. Budowa wędki nie jest skomplikowana, jednak istnieje wiele rodzajów tego akcesorium, które zostały wyróżnione ze względu na stosowaną metodę połowów.

  1. Wędki podlodowe
  2. Wędki spławikowe
  3. Tyczki
  4. Wędki spinningowe
  5. Wędki gruntowe
  6. Wędki karpiowe
  7. Wędki morskie

  Wędki składają się z wędziska, czyli kijka, na którym przymocowane są pozostałe części zestawu. Częściami tymi są kołowrotek oraz zakończona haczykiem żyłka wędkarska.

  Wędki podlodowe

  Wędki podlodowe mają zwykle krótkie wędziska, ich długość mieści się w przedziale 30-100 cm. Można nimi łowić w otworach w lodzie używając metody spławikowej lub błyskowej, a także metody na sztuczną przynętę.

  Wędki spławikowe

  Wśród wędek spławikowych znajdują się odległościówki, przeznaczone do wyrzucania przynęty na duże odległości, oraz bolonki, które służą do połowów na wodach głębokich. Wędki spławikowe mogą być bardzo długie, osiągają nawet 9 m. Są zwykle bardzo elastyczne i miękkie, co ułatwia daleki wyrzut spławika.

  Tyczki

  Tyczki to wędki, które wykorzystuje się często w trakcie zawodów wędkarskich. Cechuje je skomplikowana budowa, składają się bowiem nawet z kilkunastu części. Osiągają do 13 m długości i służą do precyzyjnych, bliskich połowów.

  Wędki spinningowe

  Metoda spinningowa wymaga bardzo dobrze dobranego sprzętu, dlatego wędki spinningowe występują w kilku odmianach. Ich dobór zależy od gatunku ryby, który wędkarz chce złowić. Sama wędka powinna być lekka, a jej budowa musi ułatwiać wykonywanie specyficznych ruchów, które mają imitować zachowanie małych ryb.

  Wędki gruntowe

  Wędki gruntowe to jeden z najbardziej popularnych rodzajów wędek. Są zwykle długie i stosunkowo sztywne. Połów tymi wędkami możliwy jest zarówno na wodach płynących, jak i stojących. Do prawidłowego połowu potrzebny jest stojak, na którym będzie można oprzeć wędkę. Konieczny okazuje się także zakup sygnalizatora, który sygnalizuje "branie ryby".

  Wędki karpiowe

  Wędki do połowu karpi, tzw. karpiówki, to bardzo specyficzne wędki. Wykonane są zwykle z włókna węglowego, co zapewnia im bardzo dobrą trwałość oraz, niezwykle ważną w przypadku łowienia karpi, elastyczność. Najbardziej popularne wędki karpiowe osiągają długość między 3 a 4 m.

  Wędki morskie

  Jak sama nazwa wskazuje, wędki morskie przeznaczone są do połowów morskich. Ich wielkość nie jest zbyt duża, osiągają od 2 do 4 m. W przypadku wędek morskich najważniejszy jest ciężar wyrzutowy, którego wartość mieści się zwykle w przedziale 120 - 250 g.

  Artykuł załadowany: 0.1759 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-05----10-06-2019