REKLAMAA1-SUSHI-Royal-01-02----01-03-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  REKLAMA

  Pasażerowie linii 195 nie mają łatwych wakacji. Weekendowy wypad autobusem do Łazienek, nie będzie prosty. Mieszkańcy osiedli Jary i Stokłosy nie dojadą bezpośrednio, będą musieli poszukać innych połączeń.

  Wakacyjne zawieszenie linii 195 w dni wolne od pracy utrudni wielu osobom wyjazd w stronę Dolnego Mokotowa, Wilanowa czy Powsina.

  - Trasę tego autobusu wielokrotnie zmieniano tak, że wielu pasażerów jedzie nim nie dłużej niż 2-3 przystanki, ale dla mieszkańców północnej części Ursynowa to jest jedyny wyjazd do Al. Wilanowskiej, gdzie już można się w coś przesiąść - skarżą się mieszkańcy.

  Jakie były powody takiej decyzji? ZTM tłumaczy, że podczas wakacji z komunikacji miejskiej korzysta prawie o jedną trzecią mniej pasażerów niż w roku szkolnym. W tramwajach, metrze, autobusach jest po prostu luźniej i 195 nie jest wyjątkiem. Dla części linii przygotowuje się  rozkład jazdy o mniejszej częstotliwości, a niektóre zostają czasowo zawieszone.

  - Linie, których dotyczą zmiany wybierane są na podstawie analizy pod kątem ich wykorzystania przez pasażerów, funkcji jaką pełnią w całej sieci komunikacyjnej, obsługi określonych obszarów, możliwości przejazdu innymi liniami - mówi Tomasz Kunert z Zarządu Transportu Miejskiego.

  Dotyczy to między innymi linii 195, z której - według ZTM - w weekendy korzystało mało osób. Ponadto jej trasa na terenie Ursynowa niemal dokładnie pokrywa się z trasą linii 179, która kursuje ze znacznie wyższą częstotliwością.

  - Linia 179 dojeżdża do pętli Ursynów Płn., gdzie jest możliwość przesiadki do również często kursującej linii 503, której trasa przebiega przez al. Sikorskiego, ul. Jana III Sobieskiego i dalej Traktem Królewskim do Śródmieścia - mówi Kunert.

  Kiedy linia wróci na dawną trasę?

  Trasa linii nr 195 była wielokrotnie zmieniana, miała ona zostać też zlikwidowana, ale ursynowianom udało się ją obronić. Pierwszy raz ZTM chciał zabrać autobusowe połączenie z centrum Warszawy w 2013 roku. Po wielu protestach zarówno mieszkańców jak i lokalnych radnych linię udało się uratować. Niestety została skrócona. Teraz autobus dojezdża tylko do Rakowieckiej, wcześniej można było dostać się nim aż na Trakt Królewski.

  Kolejny raz pomysł likwidacji 195 pojawił się rok temu przy okazji budowy tunelu POW i przenosin bazarku Na Dołku w okolice pętli przy Polaka. Według ZTM autobus nie był potrzebny, bo jeździło nim za mało ludzi. Szybko okazało się, że 195 nie wozi tylko powietrza, ale np. bardzo wiele osób do przychodni czy hipermarketu Auchan. W przyszłym roku minie 40 lat od pierwszego kursu 195. Początkowo można było nim dojechać z pętli przy Jastrzębowskiego aż na obecny Plac Piłsudskiego.

  Po wielu latach starań, trasa 195 ma zostać wydłużona do Traktu Królewskiego, a konkretnie - do Placu Trzech Krzyży. Ale na pytanie kiedy to się stanie, Zarząd Transportu Miejskiego nie udziela jasnej odpowiedzi.

  - Ze względu na brak dostępnego taboru nie została jeszcze określona ostateczna data wprowadzenia zmian - informuje Wiesław Witek, dyrektor ZTM. Najwcześniejszy termin zmiany trasy to wrzesień.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 44

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 11
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 17
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tm 7 7 miesięcy temuocena: 22% 

   Linia 195 to jak przed laty lina 100L i 100P. Najpierw kombinuje się jak zepsuć przebieg trasy. Potem autobusy jeżdżą coraz żadziej. Pasażerowie nie mogą liczyć na taki srodek transportu i szukają alternatyw. Wtedy przewoźnik ZTM czy też jakieś WTP powie, że likwiduje linię, bo nie ma pasażerów. ROZWIĄZAĆ ZTM ( WPT), a powołać orgań samorządowy ds. transportu, który badałby rzeczywiste potrzeby transportowe.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~green_is_bad 6 7 miesięcy temuocena: 0% 

   I dobrze będzie wygodniej samochodem bez tych blokobusów

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ro-da 5 7 miesięcy temuocena: 88% 

   Sensowna jest linia z kursami co 10 do 15 minut, a nie co pół godziny. Ale korki w Dolinie Służewieckiej pewnie ograniczają możliwości zwiększenia częstotliwości kursów. Może jednak warto tam wprowadzić bus-pas lub zmienić cykl świateł.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 4 7 miesięcy temuocena: 85% 

   Wystarczy że jest 503 co 10 minut. A korki będą, dopóki nie zostanie otwarta POW.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lukasz436 3 7 miesięcy temuocena: 79% 

   Ważna linia o zgrozo. Może po wyborach ktoś to wreszcie zlikwiduje.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 2 7 miesięcy temuocena: 80% 

   Tak ważne to połączenie, że linia 195 kursuje co pół godziny, jeżdżą na niej najmniejsze możliwe autobusy, a i tak jeżdżą puste.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qa 1 7 miesięcy temuocena: 90% 

   To jest najgłupsza linia w miescie, w tej postaci powinna byc natychmiast zlikwidowana, autobusy są puste, jeżdzą co pół godziny, rozkład nie istnieje bo stoją w korkach w Dolinie, na Dolnej, na Rakowieckiej...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.313 sekundy
  REKLAMAA2-SUSHI-Royal----DODATKOWO