REKLAMAA1-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 lipca 2019, 09:29 komentarzy 7

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK/nadesłane)

  Śmieci pozostawione w Lesie Kabackim oburzają (i słusznie) mieszkańców Ursynowa. Nasza czytelniczka zrozpaczona pisała, że po każdym weekendzie widzi sterty odpadków walających się po przedpolu lasu. Inny mieszkaniec w liście kierowanym do redakcji apeluje o udział w zainicjowanej przez niego akcji "Zabierz jeden śmieć". Dziś publikujemy kolejną opinię - polemikę wiceburmistrza Ursynowa Bartosza Dominiaka. A jak Waszym zdaniem można poradzić sobie ze śmieciami w Lesie Kabackim? Czekamy na Wasze zdanie w komentarzach.

  Na stronach portalu haloursynow.pl ukazał się list czytelnika zatytułowany "Śmieci w Lesie Kabackim. 'Lepiej zapalić świeczkę...'". Ponieważ autor, pan Henryk Klitenik, zwrócił się w nim bezpośrednio do mnie, pozwalam sobie napisać kilka słów komentarza.

  Zanim odniosę się do meritum, chciałbym podziękować panu Henrykowi za wartościową i trzymającą wysoki poziom kultury wypowiedź, jakże odmienną od dziesiątek anonimowych komentarzy na różnych ursynowskich forach. Warto taki sposób zabierania głosu w sprawach publicznych upowszechniać, nawet jeśli nie zgadzamy się z jego treścią.

  Przechodząc do tematu, poruszonego w liście, chciałbym zwrócić uwagę na trzy kwestie.

  Po pierwsze, nie mogę zgodzić się, że „ludzie, którzy zostawili worki ze spakowanymi śmieciami, zachowali się w moim odczuciu OK. Nie zostawili po swojej imprezie bałaganu i mieli prawo przypuszczać, że służby miejskie odbiorą spakowane przez nich worki”. Absolutnie nie jest zachowaniem OK przyniesienie ze sobą licznych produktów na łono przyrody, poimprezowanie, a następnie pozostawienie po sobie śmieci, choćby spakowanych w worki. Nikt nie ma prawa zakładać, że ktoś po nim posprząta pozostawiony w dowolnym miejscu worek ze śmieciami. Od zostawiania takich pakunków są śmietniki. Wyznaję zasadę, że nie zostawiam po sobie śmieci. Jeśli jest kosz na śmieci, to wyrzucam śmieci do kosza. Jeśli nie ma, zabieram śmieci ze sobą. Proste. Tu nie ma trzeciej drogi, którą można określić jako OK.

  Po drugie, nie uważam za słuszne oczekiwanie, że służby miejskie bezpłatnie będą zbierać śmieci z terenów prywatnych. Zasada jest prosta, za utrzymanie porządku na danym terenie odpowiada i płaci jego właściciel (zarządca, administrator). Jeśli zaczniemy oczekiwać, że miasto/dzielnica ma sprzątnąć śmieci z jednego terenu prywatnego, to dlaczego nie ma sprzątnąć z drugiego? Trzeciego? Kolejnego? Gdzie leży granica? I ile dodatkowych podatków jesteśmy gotowi płacić, aby podmiot publiczny sprzątał tereny prywatne?

  Powyższe nie oznacza, że dzielnica nie powinna w ogóle interesować się porządkiem na działkach prywatnych. Dzielnica Ursynów korzysta z narzędzia, jakim są postępowania administracyjne, aby przymusić prywatnych właścicieli do utrzymywania należytego, zgodnego z prawem porządku na ich działkach. Ale nie może i nie powinna za prywatnych właścicieli sprzątać tych terenów.

  Po trzecie, cenię sobie apel pana Henryka, aby sprzątać porzucone przez innych śmieci. Jest to bardzo słuszne i piękne - sam niedawno uczestniczyłem w akcji radnego Pawła Lenarczyka i stowarzyszenia "Otwarty Ursynów", podczas której w prywatnym czasie sprzątaliśmy okolice Parku Polskich Wynalazców, również obejmujące teren prywatny. Ale tego typu apele i akcyjne sprzątania, mimo że mają duży potencjał edukacyjny, nie rozwiązują przyczyn problemu. Rozwiązania muszą być systemowe: raz - zero tolerancji i publicznej akceptacji dla ludzi, którzy śmiecą w miejscach publicznych, dwa – wymaganie od właściciela utrzymania porządku na jego terenie. W przeciwnym wypadku różne kiepsko wychowane indywidua będą śmiecić do woli (skoro ktoś za nich posprząta…), a inni - oczekiwać, że dzielnica, miasto lub państwo uprzątnie ich własność (więc po co mają oni za to płacić…). Na to nie może być zgody. Duża w tym rola służb publicznych, takich jak np. straż miejska. Ale bez aktywnego wsparcia ze społeczeństwa obywatelskiego nawet najlepiej zorganizowana straż nie da sama rady. Musimy reagować, zwracać uwagę śmiecącym, zgłaszać taki wandalizm np. pod numer 19115 czy przez aplikację Warszawa 19115.

  Na koniec, chcę odnieść się do propozycji pana Henryka w sprawie wzięcia przez Dzielnicę Ursynów pod opiekę okolic oczka wodnego Moczydło 1. Pomysł intrygujący, ale mało realny bez wcześniejszego dobrego zdefiniowana docelowych funkcji publicznych (np. rekreacyjnych) tego miejsca. Samo przejęcie przez Dzielnicę terenu, aby go sprzątać, to jednak trochę mało. Po za tym, jak śpiewa Budka Suflera, „bo do tanga trzeba dwojga”, czyli chęci właściciela do zbycia terenu.

  Bartosz Dominiak

  (wiceburmistrz Ursynowa odpowiedzialny za Wydział Ochrony Środowiska - dop. redakcja)

  *******************************************

  Zamieszczony tekst jest osobistą opinią autora. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za powyższe stwierdzenia. W dziale "Opinie" lub "List czytelnika" publikujemy stanowiska mieszkańców i instytucji, które wnoszą cenne uwagi do debaty na dany temat. Zachęcamy do komentowania i nadsyłania własnych opinii: redakcja@haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~dąbek 7 3 miesiące temuocena: 100% 

   Na zielonym terenie przy Stacji Techniczno - Postojowej Metra usychają drzewka posadzone przez Dzielnicę rok i dwa lata temu. Firma, która je sadziła powinna w miejsce uschniętych posadzić nowe drzewka. W trzecim roku od posadzenia drzewek będzie po ptakach, bo minie gwarancja. Czy urzędnicy już zajęli się tą sprawą?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Henryk Klitenik 6 3 miesiące temuocena: 62% 

   Panie burmistrzu, Pana pochwały są dla mnie (trzymając się Pana budkosuflerowej stylistyki) jak sypiący się z nieba złoty pył. Z Pana wypowiedzi wynika jednak – ku mojemu smutkowi – że sprawę czystości wokół oczka Moczydło 1 załatwić będzie można jedynie na balu wszystkich świętych. Łudziłem się, że jedni z najskuteczniejszych ursynowskich radnych: pp.Lenarczyk i Skubiszewski będą w stanie ograniczyć prezentowany w Pana wypowiedzi urzędniczy imposybilizm. Czy mógłby Pan poinformować, ile razy Dzielnica wszczęła postępowanie administracyjne w stosunku do właściciela polany przy Moczydle 1 za niesprzątanie terenu? Czy uważa Pan, że postawienie na polanie, w porozumieniu z właścicielem terenu, dużego pojemnika na śmieci pozostawiane przecież przez mieszkańców Ursynowa i opróżnianie go raz na 2-3 tygodnie przerasta możliwości Dzielnicy? A na koniec - mam nadzieję, że po moich listach podniesie Pan chociaż jeden cudzy śmieć, tak dla siebie, a nie dla kamer jak przy akcji Pana Lenarczyka.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Bartosz Dominiak 5 3 miesiące temuocena: 54% 

   Panie Henryku, kilka uwag: 1) zapewne postawić pojemnik można (zakładając, że prywatny właściciel wyrazi zgodę), ale na pewno nie oznacza to odbioru co 2-3 tygodnie, ale co 2-3 dni, a śmieci będzie jeszcze więcej niż dotychczas. Ale ważniejsze, co Pan proponuje, gdy zaraz zgłosi się kolejnych 10 prywatnych właścicieli, aby na ich terenie też ustawić publiczne kosze i za publiczne pieniądze je opróżniać? Jest Pan gotów zapłacić za sprzątanie prywatnych działek? 2) sprawdzę jutro ile tych postępowań było - podejrzewam, że w tym miejscu żadnego, , bo trudno wszczynać postępowanie, gdy w krótkim, czasie śmieci ktoś (Pan) posprzątał, choć wolałbym, aby zrobił to właściciel. Być może jakieś kroki podjęła w tym zakresie straż miejska - do sprawdzenia. 3) Pozwoli Pan, że nie skomentuję Pana słów o kamerach - są one krzywdzące nie tylko dla mnie (choć szczerze powiedziawszy nie dbam o to), ale przede wszystkim dla wielu licznych osób, które w akcjach Pawła Lenarczyka biorą udział.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~babaluu 4 3 miesiące temuocena: 100% 

   tylko buraki śmiecą, niszczą i brudzą...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 3 3 miesiące temuocena: 78% 

   "Bez zdefiniowania jego docelowych funkcji publicznych". Serio? Nie no jakby nie było wiadomo po co tam chodzimy. Choćby sam fakt tej dyskusji (sprzątanie śmieci po imprezie grillowej) już definiuje fakt tego po co tam się chodzi. Jest to faktycznie dobre miejsce na jakiegoś grilla czy ognisko i de facto tam właśnie można by ten kawałek zagospodarować. Nie każdy ma czas jechać aż na Powsin. (niby nie zbyt daleko ale jednak) na tamtejszą polankę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiktorek 2 3 miesiące temuocena: 73% 

   Takie rady jak i "znawca" tematu ochrony środowiska- szkoda tylko, że brak na tym stanowisku naprawdę kompetentnej Osoby znającej i rozumiejącej wszystkie kwestie związane z ochroną przyrody.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alberto Konduktor 1 3 miesiące temuocena: 76% 

   I w tym celu dzielnica drukuje tonami tysiące plakatów do byle szopek, jakieś informatory walające się tygodniami po dzielnicy, rozdaję butelkowana wodę na spotkaniach w ratuszu i co dwa lata wymienia laptopy i smartfony na nowsze. W tym celu przy nowym Centrum Kultury posadzi tujki i platany, żeby je podlewać prze 20 lat po to by którejś zimy zmarzły. Dzięki. Dzięki Robert.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2681 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019