Zamknij

Więcej niż wygląd - bezpieczna i funkcjonalna odzież robocza

15:31, 20.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:33, 20.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Bezpieczeństwo pracownika powinno być wartością nadrzędną dla pracodawców, szczególnie zatrudniających pracowników do prac fizycznych i szczególnie uciążliwych - jak prace na wysokościach, w wysokiej lub niskiej temperaturze (jak choćby chłodnie i mroźnie magazynowe) i innych przypadkach.

W takich sytuacjach ochrona pracownika powinna zaczynać się od odpowiedniej odzieży roboczej, a kończyć na respektowaniu praw pracowniczych. Dziś jednak zajmiemy się częścią odzieżową. Co charakteryzuje dobrą odzież roboczą? Z czego składają się buty ochronne? Jak dbać o profesjonalny zestaw odzieżowy dla pracowników, tak, aby wytrzymywał w warunkach pracy dłuższy czas? Na te pytania odpowiemy w tekście poniżej.

Buty ochronne - dlaczego są tak istotnym elementem odzieży roboczej?

Praca w sektorach - na przykład budowlanym, magazynowym czy innego typu, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia pracownika. Skupmy się tutaj na przykładzie pracownika z sektora budowlanego. Często taki pracownik pracuje na wolnym powietrzu, w związku z czym jego buty i odzież ochronna musi być dostosowana do warunków atmosferycznych, jak również powinna chronić pracownika. Na budowach mogą zdarzyć się rozmaite wypadki, gdzie pracownik cierpi. Pomimo tego, że odzież i obuwie nie wyeliminuje w 100% zagrożeń, może zdecydowanie zniwelować negatywne skutki takiego wydarzenia.

Same buty ochronne, takie jak chociażby komfortowe buty robocze oferowane przez firmę Engelbert Strauss spełniają szereg wymogów BHP oraz spełniają normy EN ISO, dodatkowo odznaczają się ciekawym designem, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzają się zarówno w sektorze budowlanym, jak i w pozostałych sektorach. Składają się czasem z elementów metalowych, czasem z wytrzymałych materiałów kompozytowych, które muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

Odpowiadając na pytanie, buty ochronne są tak istotnym elementem bezpiecznego zestawu odzieżowego pracowników, bo muszą być zarówno komfortowe w użytkowaniu, jak również mają chronić przed urazami lub innymi czynnikami potencjalnie szkodliwymi.

Charakterystyka odpowiedniej odzieży ochronnej - jak o nią dbać?

Najważniejsze elementy odzieży ochronnej i jej zabezpieczenie:

  • Ochrona przed urazami mechanicznymi - zazwyczaj taka odzież jest powlekana specjalnym tworzywem lub posiada gruby splot, dzięki czemu może ochronić na przykład przed przecięciem czy przekłuciem - taka odzież jest odpowiednia do pracy na przykład z piłami różnego typu, czy szlifierkami. Zabezpieczenie takiej odzieży powinno być ustalone przez producenta w kontekście chociażby możliwości prania, czy stosowania konkretnego typu chemii gospodarczej.
  • Termoregulacja - czyli odprowadzanie ciepła i wilgoci, lub zatrzymywanie ciepła i ochrona przed zimnem, wiatrem czy deszczem - jak chociażby kurtki z softshellu - tkaniny, która z zewnątrz ma działanie przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe.

Najważniejszym aspektem zarówno w odzieży, jak i obuwiu ochronnym, powinno być bezpieczeństwo pracownika i komfortowe użytkowanie, tak aby pracownik nie musiał się martwić o niewygodę, czy brak zabezpieczenia przed zimnem. To przełoży się na jego zadowolenie i łatwiejsze skupienie się na pracy.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%